Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
RPWL
Tarz : Neo Prog Rock
Ülke : Almanya

İşe 1997 yılında Pink Floyd derlemeleriyle başlayan Alman Progressive Rock grubu, 2000’den itibaren dört albüm yayınladı. İlk üç albümde derin Pink Floyd etkisini görmek mümkünken, 2005 tarihli son albümleri “The World Through My Eyes” ile Pink Floyd etkisinden biraz uzaklaşıp kendi tarzlarını iyice oturturlar.

Soft öğeler barındıran müzikal yapı içinde, aşırıya kaçmayıp tam tadında yansıtılan klavye-piyano dokunuşları, melodiye önemli katkı sağlayan temiz vokal, doğru yerlerde hakimiyeti eline alan az ve öz solo gitarlar, sınırları çiziyor. Distorşınlı gitarlar fazla olmamasına rağmen, melodi yönünün fazla olması, vokal değişimlerinin müziğe özel bir yön vermesi ve durgun yapının coşkunluğa ulaştığında solo gitarın katkısı, yapılan müziğe daha fazla dikkat etmemiz gerektiğinin altını çiziyor.

Pink Floyd hayranlarının yanında, Soft/Progressive Rock hayranlarının kulaklarına hitap edebilecek melodilerin varlığından söz edebiliriz. Sergilenen sanatın anlaşılabilmesi, biraz üzerlerine düşülmesi ve sabırlı olunması gerekliliğini doğuruyor. Zaten söz konusu anlamlı dünya, gözlere o zaman gerçek yüzüyle görünüyor.

Üretilen sanatın özünde, kendi hayal güçleriyle yarattıkları bir dünya tasviri vardır. Bu tasvirler bir rüyaymış gibi aktarılır. Dünya üzerindeki tezatlıklar birbiriyle çarpıştırılır. Hayallerde yaşatılan dünya renklidir ama olumsuzluklar yakalarını bırakmaz. Bazen hiçbir şey yeterli olmaz. Derin uykuya yatılır. Derin uykularda görülen şeyler, renkli dünya ışımalarıdır. Bazen öteki taraf çekici gelir. Bazen günler yastık üzerinde geçer. Çünkü dışarısı telaştan başka bir şey değildir. Dış dünyanın taşıdığı düşünce huzura ve refaha kavuşursa, mucize gerçekleşecektir. Gökkuşağı ile kaplanmış renkli dünya rüyası temeli burada yatar. İcra edilen durgun sanatın özünde, egemen olan huzurdur. Hayat ve hayatın akışı karşısında sapasağlam durabilmek, geleceğe umutla bakabilmek yönüne derin tasvirlerle bakarlar ve “akan nehir” hayatın kendisi olur. Hayat akmaya devam etmektedir ve edecektir de...


Albümler
  God Has Failed
  Trying To Kiss The Sun
  Stock
  World Through My Eyes
  Start The Fire
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay