Kullanıcı Girişi | Üyelik
Van Der Graaf Generator
Tarz : Eclectic Prog
Ülke : İngiltere

Van Der Graaf Generator 1970’li yıllarda İngiltere’de progressive rock grubu olarak kuruldu... İlk anlaştıkları müzik firması “Charisma Records”dur. Grup özellikle 1970’li yıllarda İtalya’da bir çok başarı yakaladı.

VdGG’nin müziğini biraz olarak analtmak gerekirse Peter Hammil’in ayırıcı ve dinamak sesi,
David Jackson’ın saksofonları ve klavye partisyonları diyebiliriz. Van Der Graaf Generator’ın albümleri genellikle progresive müziğe göre daha karanlık bir atmosfer içindedir. Bu yüzden kimi prog dinleyicileri zaman zaman King Crimson ile VdGG’yi karşılaştırırlar. King Crimson’ın gitaristi Robert Fripp iki VdGG albümünde konuk müzisyen olarak yer almıştır.

Hammil grubun baş söz yazarıydı. Hammill kendi solo kariyeri için söz yazmaya başlayınca grubun geleceği biraz bulanmaya başlamıştı.

Grubun ismi “Van de Graaf Generator” adlı bir elektrik aracından gelmiştir. Bu ismi grubun ilk üyelerinden Chris Judge Smith önermiştir. İsmin yanlış yazılması ise tesadüfen gerçeklemiştir.

Eğer Genesis, Yes, Floyd gibi grupları seviyorsanız, mutlaka dinlemeniz gereken bir grup. Özellikle grubun beyni Peter Hammill’in mükemmel sesi ve düşündürücü sözleri eğer daha önce VdGG ile tanışmadıysanız kendinize niye daha önce dinlemedim ki sorularını sordurtabilir.


Albümler
  The Aerosol Grey Machine
  The Least We Can Do Is Wave To Each Other
  H to He, Who Am the Only One
  Pawn Hearts
  Godbluff
  Still Life
  World Record
  The Quiet Zone / The Pleasure Dome
  Present
  Trisector
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2021 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay