Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
Porcupine Tree
Tarz : Psychedelic/Space
Ülke : İngiltere

Steven Wilson liderliğinde kurulmuş olan melankolik bir progressive-rock grubu olarak tanımlamak mümkündür fakat yapısında birçok etmen bulunmaktadır.

Kök olarak ise Pink Floyd'a bağlı bir grup izleniminde ortaya çıkmışlardır. Geçen zamanla kendi seslerini bulmayı başarmış ve oldukça da ses getirmişlerdir.
tabii ki bu aşama aşama olmuştur. En başta sound daha sade, gürültülü seslerin hakim oldugu, senfonik ağırlıklı ve yogun bir klavye soundu baskın iken geçen zamanda gitarlar öne çıkmış,enstrumental bölümler artmış ve akılda kalıcı orjinal bass çizgisiyle grup kendini bulmuştur,ilk dönüm noktası Signfy albümü ve Moonloop epsidir.
devam eden zamanda Lightbulb Sun ve tabiki The Sky Moves Sideways gibi içinde 15-20 dakikalık doaçlama şarkılar bulunduracak ve deneyselliğin dibine vuracaklardır.

Heavy-metalden,experimental'a,pschedelic'aya hatta ambient öğeli elektronik müziğe kadar birçok türü içinde bulundurmaktadır grup.

Kuruluşu 1980lere kadar gider.İlk albümlerini tamamiyle tek başına kayıt eden Steven Wilson sonunda grup formatına geçmiştir.

Ayrıca ortak çalışmalarda da bulunmuştur grup üyeleri.öncelikle Steven Wilson OSI'de bir şarkıya sesiyle anlam katmış,Opeth'in Damnation albümünde de prodüktörlük yapmıştır ki Black Metal yapan bir grubun soundu gerçek anlamda farklılaşmıştır.Ayrıca Blackfield adında da yan bir projede bulunmuştur.

Sayısız live çalışmaları,ilginç doğaçlamalı,sıradanlık uzak tamamiyle yenilikçi müzik anlayışları ile kendilerini kanıtlamışlardır.


'''


Albümler
  Tarquin's Seaweed Farm
  On the Sunday of Life.....
  Up The Downstair
  The Sky Moves Sideways
  Signify
  Stupid Dream
  Lightbulb Sun
  Metanoia (1998)
  Lightbulb Sun - Special Edition
  In Absentia
  Deadwing
  Fear of a Blank Planet
  The Incident
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay