Kullanıcı Girişi | Üyelik
Jethro Tull
Tarz : Prog Folk
Ülke : İngiltere

Jethro Tull 1960’lı yıllarda bir çok müzik aletinde ustalaşmış Ian Anderson ve gitar virtiözü Mick Abrahams tarafından İngiltere’de kurulmuştur. Grup adını on sekizinci yüzyılda yaşamış olan, tarımda ekim makinasını bulan İngiliz bir çiftçiden ismini almaktadır. Grubun kurucusu ve solisti Ian Anderson şarkılarda ve konserlerde aynı zamanda flüt de çalmaktadır.

This Was albümünün ardından Martin Barre Abrahams’ın yerine grupta yer aldı. Jetro Tull’un müziğinde Progressive folk-rock müziğin ezgileriyle blues ustaca harman edilmiştir. Albümleri 60 milyon satan, 2000’nin üstünde konser veren ve 40 ülkede çalan grup hala kayıtlar yapıyor ve konserler veriyor. Jethro Tull yılda 100’ün üstünde konser veriyor ve 300 bine yakın insanla buluşuyor. Kuruluşlarından 30 yıl geçmesine rağmen hala grup albümler çıkartıyor ve seyircilerle buluşuyor.

Progressive müzikte belki de en istikrarlı gruplardan biri olan Jethro Tull 1968 ile 1980 yılları arasında her yıl albüm çıkartmıştır. Hala bu yıllarda çıkarttıkları albümlerden bir çoğu progresive rock müziğin klasikleri arasında yer almaktadır. Bana göre dinlenilmesi gereken ilk albümleri: “Thick As A Brick”, “Aqualung”, “A Passion Play” diyebilirim. Daha bir çok albümü de progressive müziğiin klasikleri arasında yeren Jethro Tull’un şarkıları her progressive rock seven dinleyecinin arşivinde yer almalıdır.

En son stüdyo albümünü "The Jethro Tull Christmas Album" olarak çıkartan grup son olarak ise 2005 yılında "Aqualung Live" adında bir konser albümü çıkarttı.


Albümler
  This Was
  Stand Up
  Benefit
  Aqualung
  Thick As A Brick
  A Passion Play
  War Child
  Minstrel In The Gallery
  Too Old To Rock 'n' Roll: Too Young To Die!
  Songs From The Wood
  Heavy Horses
  Stormwatch
  A
  The Broadsword And The Beast
  Under Wraps
  A Classic Case
  Crest Of A Knave
  Rock Island
  Catfish Rising
  Roots To Branches
  J-Tull Dot Com (USA release)
  The Jethro Tull Christmas Album
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2021 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay