Kullanıcı Girişi | Üyelik
King Crimson
Tarz : Eclectic Prog
Ülke : İngiltere

King Crimson, gitarist Robert Fripp ve baterist Micheal Giles tarafında 1968' de kuruldu... Grup var olduğu sürece sürekli kadro değiştirdi; ama konserler vermeye devam etti. Müzik türü olarak Rock and roll daha doğrusu prograssive rock diyebiliriz... King Crimson şeytanların hükümdarı demek. Fakat onlar Arapçadaki anlamı, amacı olan insanı tercih ettiler...

Başlangıç...

Robert Fripp ve Micheal Giles 1968' de grup kurmaya karar verirler... Çok kısa süren grubun adı Giles Giles and Fripp idi. Gruba ilk olarak vokali ve bas gitaristliğiyle Greg Lake katılır. Şarkı sözü yazarı Peter Sinfield, daha sonrada besteler için Ian McDonald katılır ve King Crimson ortaya çıkar....

Ocak 1968' de ilk defa provalara başlandı. Ve bu yılın sonunda '' In The Court Of The Crimson King '' ortaya çıktı... İngiltere'de tura gittiler Amerika'da Janis Joplin, Rolling Stones gibi ünlülerle çaldılar. Ve grup içinde ayrılıklar başladı. Ve kasım 1968' de Ian grubu bıraktı...

1970' ler ....

Gelen birkaç yıl içinde kadro değişti. Fripp, Sinfield ve Lake buna sebat gösterdiler. Mart 1970' te Cat Food /Groon single albümlerini çıkarttılar. Bu zamanda King Crimson' un 2. albümü '' In The Wake Of Posedion '' için malzeme toplanmıştı. Woodwind için çalan Mell Collins gruba katıldı. Ve basçı Peter Giles birkaç şarkıda kendini gösterdi. Nisanda Greg Lake gruptan ayrıldı. Ve grup vokalistsiz kaldı. Vokalist ve basçı olarak Gordon Haskell şarkı söylemeyi üstlendi. Grubun 3. albümü Lizard için.... Andy Mccullosh albümde davulları çaldı. Yes grubundan Jon Anderson bir şarkıda kendini gösterdi... Haskell ve McCulloch Lizard albümünden hemen önce ayrıldı ve King Crimson solistsiz, basçısız ve davulcusuz kaldı.

Fripp, davulcu Ian Wallace ve vokalist Boz Burrell ile anlaştı. Bu arada 2 düzine basçı gelip gitti. Fripp, Boz'a bas çalmasını öğretti. Bu sırada turlar devam etti. Ve 1971' de grup Islands albümünü çıkarttı. Yılın sonunda King Crimson uzun süre üyesi olan Peter Sinfield ile yollarını ayırdı. Gelen yıllarda kalan üyeler tüm sorumluluğu üstlendi. Ve Fripp tarafından Earthbound turnesi gerçekleştirildi. Turdan sonra yeni üyeler arandı. Gruba ilk olarak doğaçlama davul çalan Jamie Muir katıldı. Yeni gelen vokalist ve basçı John Wetton, Fripp' in yakın dostuydu. Fakat hep gruptan geri planda kalıyordu. Bu bir sorundu ve King Crimson gene bir yara almıştı.

Yes grubunun davulcusu Bill Bruford gruba katıldı. King Crimson için büyük bir ticari işi bırakmıştı hemde hiç haber vermeden... Sonra gruba keman ve klavye çalan David Cross katıldı. Gruba yeni bir hava geldi.Ve 1972 de denemeler başladı. Ve '' Larks' Tongues In Aspic '' gelecek yıl raflarda yerini aldı. Grup 1973' te İngiltere Amerika ve Avrupa turuna çıktı. Fripp'in gitarı gittikçe agresifleşiyor, Bruford itici bir güçle çalıyor...Wetton basını konuşturuyordu.

Muir grubu 1973' te terketti. Bu sürede turlar devem etti. Kalan üyeler gelecek albüm '' Starless And Bible Black '' için herşeyi ayarladılar. 1974' te albüm çıktı. Albümün çoğu 1973' teki şarkılarından oluşuyordu. Ayrıca '' The Great Decevier (Lament) " ve " The Night Watch '' isimli 2 tane stüdyo çalışmaları da vardı. Bu da grubun canlı performansında kendine ne kadar çok güvendiğini gösterir.

David Cross' un gruptaki yeri çok baskı yapıyordu. Crimson'un hayatı için onun keman çalması gittikçe daha önemli oluyordu. Fakat müzik ilerliyor muydu? Yada daha da şiddetleniyor muydu? Oda gittikçe bu müziğe ayak uyduramayacağını düşündü. Ve Red albümünün kayıtları sırasında grubu bıraktı. 1970' lerin sonunda Ian McDonald gruba geri döndü. Kafasında grupta kalıcı olmak vardı. Gruptaki yerini böylelikle almış oldu.

'' Red '' albümü güçlü kadrosuyla Mell Colins gibi saksafonunu, Robin Miller gibi oboesini ve Marc Charig gibi kornetini konuşturan kişileri barındıryordu. Peki David Cross çaldı mı? Providence de çaldı. Ve bu güçlü kadro hiç tura çıkmadı. 2 ay saonra Fripp bir demeç verdi. '' King Crimson sonsuza kadar bitmiştir. '' Bu hem grubun hemde çağın sonuydu.


1980' ler.....

1981' de Robert Fripp ve Bill Bruford yeni bir grup kurmayı düşündüler. Adı Discipline olucaktı. İkili, basçı bulmak istiyordu. Ve Tony Levin'i buldular. Levin, John Lennon gibi ünlüler için çalmıştı. Ve Fripp' in ilk tercihiydi. King Crimson' ın artık bir basçısı vardı.
Bu zamanlarda Fripp, gitarist Adrian Belew' i çağırdı (Talking Heads). Ki grup o sırada turnedeydi. Belew teklifi kabul etti. Ve grup 2. gitarist arayışına girdi. Ve bu iş King Crimsondan çok farklı olucaktı.Belew göklere çıkarıldı.....

Kayıtlar sırasında ve 1981'in başlarında Fripp grubun ne çok King Crimson' a benzediğini farketti. O her ne kadar grubu Discipline olarak çağırsada grupta ortak karar alındı ve King Crimson yeniden doğdu. Grup Discipline, Beat ve Three Of A Perfect Pair üçlemesini harekete geçirdi. Belew vokallerden sorumluydu aynı zamanda şarkı sözü yazmaktanda... Ve bu albümde sözlü şarkılar enstrümantellere baskın gelmişti. Aynı zamanda Crimson ilk defa bir şarkı sözü yazarını sahiplenmişti.

King Crimson'ın bu yorumu new wave müziğe benziyordu. Bunun nedeni büyük olasılıkla Belew' in Talking Heads' de çalmış olmasıdır. Fripp yeni bir müzik türü elde etmek istiyordu. Three Of A Perfect Pair albümünden sonra grup birkaç yıl duruldu. Fakat Fripp durmadı ve seri bir şekilde yönetimle kavgaya girdi. Bu onun çok zamanını aldı. Fakat Discipline Global Mobile'ın gelişmesiyle sonuçlandı. Bu da King Crimson' ın yan projelerinin ortaya çıkmasına olanak sağladı.


1990' lar........

1994' te King Crimson düzeldi. Kadrosuna 2 kişi daha ekledi. Fripp ve Belew gitara devam etti. Levin bas çaldı. Chapman Stick ve Trey Gunn gruba katıldı. War gitar isimli bir enstrüman çaldı. Gruba davulcu Bruford tarafından doğaçlama çalan davulcu Pat Mastelotto katıldı. 1990' ların ortalarında Vroom (1994), Thrak(1995) ve Thrakattak (1996) ortaya çıktı. Yeni King Crimson tarzı biraz Discipline karışımı, birazda 74' teki Red gibi heavy rock' tı.

1990' ların sonuna doğru Discipline Global Mobile farklı bir etiket kullandı ve sadece King Crimson'ın projelerine değil yan planlarına da önem verildi. Projekts King Crimson' ın grupları One Two Three and Four kayıtlarıyla ortaya çıktı. Ve bir müzisyen için doğaçlamanın ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. Rosenberg'ler tarafından DGM ortaya çıkarıldı ve diğer sanatçılarda King Crimson'ın üyeleriyle ilgilenmeye başladılar. Ve onları online günlük tutmaları için cesaretlendirdiler... 1998 DGM '' King Crimson Collector's Club" u yarattı. (KCCC)


2000' ler..........

Projekcts' in tamamlanmasından sonra Bruford grubu bıraktı. Levin de bıraktıktan sonra grubun son kadrosu Belew, Fripp, Gunn ve Mastelotto oldu. İlk stüdyo kayıtları '' The Construction Of Light " 2000' de ortaya çıktı. Heaven and Earth Projekcts tarafından yayımlandı. Ve bu ilk stüdyo albümüydü.

Ekonomik sıkıntılardan sonra 2000 ve 2001'a de DGM diğer santçılarla ilgilenmeyi bıraktı ve enerjisini King Crimson' a odakladı. Bu sürede The Construckction Of Light turu başladı ve Level Five turu, denemeler ile yeni albüm için gelişmelere olanak sağladı. Happy With What You Have to Be Happy With (2002) ve 2003 te Power To Believe isimli albüm çıktı ve turada çıkıldı.

2003 Kasımında Trey Gunn gruptaki görevini bıraktı. Robert Fripp ve Tony Levin, tekrar King Crimson' da olduklarını duyurdular. Ve Nisan 2004' te stüdyo çalışmalarına başladılar. Şu an için son kadro : Adrian Belew, Robert Fripp, Tony Levin ve Pat Mastelotto ......Albümler
  In The Court Of The Crimson King
  In the Wake of Poseidon
  Lizard
  Islands
  Larks' Tongues in Aspic
  Starless and Bible Black
  Red
  Discipline
  Beat
  Three of a Perfect Pair
  The Great Deceiver: Live 1973 - 1974
  THRAK
  ProjeKct Two - SPACE GROOVE
  King Crimson / ProjeKct X - Heaven And Earth
  The ConstruKction of Light
  Happy With What You Have To Be Happy With
  The Power To Believe
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2021 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay