Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
Eloy
Tarz : Psychedelic/Space
Ülke : Almanya

Almanya’dan çıkıp zamanında tüm avrupayı etkisi altına almış bir progressive rock efsanesi. 1971-1998 yılları arasında müzik yapan grup, space rock, art rock ve progressive rock arasında gidip gelen inişli çıkışlı, anlatılmaya kalksa kelime ve lugatlara sığmayacak satırların esiri olup yine de tam anlamıyla anlatılamayacak muhteşem bir sounda sahiptir. Albümlerinin ticari kaygılar taşımaması nedeniyle sadece avrupa’da satılması gibi sebeplerden ötürü her zaman ekstra bir saygıyla anılır.

Grup ilk albümü “Eloy” ile Frank Bornemann’ın arzuladığı müzikten daha uzak bir çizgideki Deep Purple vari kimliğiyle Almanya’nın en iyi çıkış yapan gruplarından biri olarak gösterilir. Albümün piyasaya sürülmesinden hemen sonra, politik müzik yapmak isteyen grubun vokalisti Erich Schriever gruptan şutlanır ve zorunlu olarak vokale Frank Bornemann geçer. Bu değişimle birlikte, Eloy’u Eloy yapan özellikler yavaş yavaş belirmektedir. 1973 çıkışlı “Inside” uçuşun doruklarda hissedildiği muhteşem bir eserdir. Ardından gelen “Floating”, “Inside”’dan hiç bir eksiği olmayan, hatta prodüksiyon ve uçuş mevzusunda daha da aşmış bir yapım olarak karşımıza çıkar. 1975 yılında grup Almanya’da henüz denenmemiş bir şey yapar ve bir konsept album yayınlar. Albümün adı “Power and The Passion”’dur ve bir bilim adamının oğlunun laboratuarda acid denerken uçup zamanda 6 yüzyıl geriye gitmesi ve burada Merlin tipi bir büyücünün kızına aşık olmasını anlatmaktadır.

Albüm piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra grup kariyerindeki ilk dağılmayı yaşar. Neyseki Frank Bornemann kafasına gore elemanlar bulur ve 1976’daki “Dawn” ile eloy'un 2. dönemi başlar. Peter Matziol (bas), Jurgen Rosenthal (davul) ve Detlev Schmidtchen (klavye)'nin gruba dahil olmasıyla, grup en parlak dönemini yaşayacaktır bu albümden sonra. Albümde kişisel temalar ön plandadır, uçuş tüm hızıyla devam etmektedir. Üretime ara vermemekte ısrarcı olan grup, ne zaman “Ocean” albümünü çıkarır, kıyamet o zaman kopar. Bu eser şüphesiz Eloy'un en iyi albümüdür. Atlantis'in kuruluşunu, yükselişini, gerilemesini ve batışını 4 şarkı halinde anlatır. Çıktığı sene Almanya'da “Queen”'den daha fazla satmıştır. Bir sene sonra grubun ilk ve resmi olan tek canlı kaydı “Eloy-Live” yayınlanır. Orjinali 15 dk süren “Atlantis Agony at June 5th 8498 13 P M”'e yaptıkları 21 dklık yorum enfestir. “Silent Cries and Mighty Echoes”, Eloy’un tüm karakteristik özelliklerini taşıyan, muhteşem bir albümdür.

Bu albümden sonra “Colours”,”Planets” ve “Time to Turn” gibi kaliteli eserler yapmaya devam eden grup, “Metromania”,”Performance”,”Ra” gibi sevenlerini tatmin etmeyen ama içinde yine kaliteli eserler barındıran albümler üretir. 1992 yılına gelindiğinde grupta belirgin bir canlanma görülür ve “Destination” adlı progressive rock ile teknolojinin en iyi harmanlandığı album epey sevilir. Klaus Peter Matziol’un grupa 1994 de tekrar katılması ve bir sene sonrasında yayınlanan “The Tides Return Forever” ile eski şaşalı günlerine müthiş bir dönüş yapan grup, 1998 senesinde “Ocean” albümündeki soruların cevaplarının yer aldığı mükemmel album olan “Ocean 2”’yi yayınlayarak stüdyo album kariyerini noktalar. Bu albümde Frank Bornemann'ın karısı Linda Bornemann da vokalleri ile yer almaktadır.

Pek çok yönden Frank Bornemann’ın kişisel projesi de sayılabilecek Eloy, Dünyanın sayılı rock gruplarından biridir ve hiç bir popülaritesi olmamasına rağmen halen bu müzikle yeni tanışan genç-yaşlı herkesi kendine çekebilecek kadar güçlüdür.


Albümler
  Eloy
  Inside
  Floating
  Power And The Passion
  Dawn
  Ocean
  Silent Cries And Mighty Echoes
  Colours
  Planets
  Time To Turn
  Performance
  Metromania
  Codename Wildgeese
  Ra
  Rarities
  Fire And Ice
  Destination
  The Tides Return Forever
  Ocean 2
  The Answer In Mannheim
  Timeless Passages - The Very Best Of Eloy
  Visionary
  The Vision, The Sword and The Pyre (Part 1)
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay