Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
Marillion
Tarz : Neo Prog Rock
Ülke : İngiltere

İsmini Tolkien'in eseri "The Silmarillion"'dan alan Marillion bir çok progressive müzik sevenin oldukça yakından tanıdığı bir grup... Grup 1982 yılı başlarında İngiltere'de kuruldu. Kadrosunda ise vokalde Fish (gerçek ismi : Derek Dick), klavyede Mark Kelly, gitarda Steve Rothery, bateride Mick Pointer ve bass da Pete Trewavas bulunuyordu. Grup kurulduktan kısa bir süre sonra Aylesbury ve Londra'da bir çok tura katıldı ve konser verdi. Müziğini 72-82 arası Genesis'e benzetebileceğimiz grup Pink Floyd ve Yes etkilerini de barındırıyor. 

1984 yılında Ian Mosley baterist olarak Mick'in yerine grupta yerini aldı. 1987 yılında "Clutching At Straws" turu sırasında Fish beklenmeyen bir şekilde solo kariyeri için gruptan ayrıldı. Fish yerine grubun müzik tarzı ve sözlerine ileride büyük ölçüde etki edecek Steve Hogart geldi. 

Marillion'un tarihini kısma ayıracak olursak bunlardan ilki : Fish'in olduğu ve daha çok 70'lerin progressive tarzının hissedildiği art rock esintileri taşıyan1982-1988 dönemi. 

İkincisi ise : Fish'in gruptan ayrılmasından sonra günümüze dek gelen modern progressive müziğin daha çok etkisini gösterdiği dönemdir. 

Hala konserler veren ve müzikal anlamda ağırlığını bir çok grup üstünde hissettiren Marillion son stüdyo albümünü 2004 yılında çıkarttı. 


Albümler
  Script For A Jester's Tear
  Fugazi
  Misplaced Childhood
  Clutching at Straws
  Seasons End
  Holidays in Eden
  Brave
  Afraid of Sunlight
  This Strange Engine
  Radiation
  Marillion.com
  Anoraknophobia
  Marbles
  Somewhere Else
  Happiness Is The Road
  This Strange Convention
  Less Is More
  Sounds That Can't Be Made
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay