Kullanıcı Girişi | Üyelik
Wishbone Ash
Tarz : Progressive Rock
Ülke : İngiltere

Bu CD'yi yazıyı kaleme almadan 3 gün önce gördüm ve hemen satın aldım .İlk olarak üniversitedeki ilk yılımda ev arkadaşım tanıtmıştı bana Wishbone Ash'i, (neredeyse asırlar önce!).O zamanlar - gençlik işte, metalciyiz falan!- grubun müzikal kalitesini anlayamamış ve takdir edememiştim. Hatta grubun adı bile komik gelmişti ve nasıl bu adın seçildiği CD'nin içindeki kitapçıkta yazıyor.
Bu yorumu da, okuyabilecek genç arkadaşlara özellikle müzik mevzubahis olduğunda ön yargılı olmamaları gerektiği konusunda bir tavsiye vermiş olabilmek umuduyla yazıyorum, "ben hata yaptım siz yapmayın".
Bir nevi "Best Of" şeklinde satışa sunulan CD grubun uzun yıllar boyunca albümlerini (ki bence en iyilerini) yayınlayan MCA Plak Şirketi etiketi altında yaptıkları plaklardan en iyi parçaların seçilmesi ile oluşturulmuş. Herhalde bu sebeple albümün adı "Sometime World - MCA Traveloque (seyahat güncesi)".
CD gerçekten en önde gelen Wishbone Ash parçalarını toplamış. Blind Eye, Phoenix, Vas Dis, The Pilgrim, Warrior, Throw Down The Sword, The Kind Will Come, Persephone vs. 1970'den 1981'e kadar MCA etiketi altında çıkan tüm albümlerden derlenmiş 26 parça var. Ayrıca Classic Rock ve Metal Hammer yazarı David Ling'in grubun tarihçesini ayrıntıları ile yazdığı bir kitapçık da mevcut bu CD'de. Döneminde Led Zeppelin, Black Sabbath, Yes, Deep Purple gibi tek ve efsanevi bir elektrik gitar performansı sergileyen gruplar karşısında kendilerini hep mütevazı olarak tanımlayan hatta grubun adını bile bu anlayışla belirleyen ama aynı anda iki gitarın oldukça ustalıkla kullanıldığı aslında bireysel olarak gayet teknik olan davul ve bas'tan oluşan alt yapının gerektiğinde basit ve gösterişten uzak icra edilmesinin elde edilen armoniyi nasıl zenginleştirdiğini gösteren ve günümüzde bir çok gruba teknikleri ile ilham kaynağı olmuş bu grubun hakkını verin ve bu CD'yi edinin. -LP ülkemizde henüz satışa çıkmamış-
Bu vesile ile mecburiyetler sebebi, oldukça uzun bir süredir, uzaklarda yaşayan ve grubu bana sevdiren dostum için belki bir gün döner beklentisi ile "The King Will Come" diyorum.


Albümler
  Argus
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2021 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay