Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
Ozric Tentacles
Tarz : Psychedelic/Space
Ülke : İngiltere

İngiltere'den çıkmış klasik bir efsane. Yıllardır gelişen soundlarının yanında kişisel yetenekleri müziklerini kompleks bir hale getiriyor. 1985'teki ilk albümleri Tantric Obstacles ile dünya müziğine yenilik getirmek için piyasa çıkmış gibilerdi. Elbette albümü o zaman dinleyemediysem de yıllar geçtikten sonra dinleyip tapmıştım. 22 yılda yaptıkları 20 albümlere progger gönüllere taht kurmuş bu adamlar türlü grup ve müzik türlerinin bir birleşimi. Bir nevi füzyon. Füzyon derken, bazı gruplar gibi anlaşılmaz değil. Yerli yerinde, saçmalamadan, genelde aynı melodi veya altyapı üstüne çeşitli varyasyonlarla kendini geliştirir. Şarkıları içindeki yapılar oldukça karmaşık ve hızlı olsa da kendini size dinletir.

Steve Vai, Kraan, Jimi Hendrix gibi üstatlardan etkilenir. Bunların yanında Arap müziklerinden elektronik müziğe kadar büyük bir alanda dolanır dururlar.
1980'lerin başında kurulduklarında albümleri falan yoktu. Kendi hallerinde progresif etkilerle 'jamming' yapmak için kurulmuş gibiydiler. Festivallerde sahne aldılar. Aslında arkalarında hiçbir zaman sağlam major kuruluşlar olmadı ve halen de çoğu müzik sever tarafından da bilinmezler. Bütün bunlara rağmen bu kadar yıldır trend işler yapmamaları bu adamların müzik aşığı veya gerçek müzik adamı olduklarının bir nevi göstergesi gibi.

1993 kayıtları olan 'Jurassic Shift' İngiltere albüm sıralamalaında ilk on'a girdi. 2002'de London's Shepherds Bush Empire'da verdikleri 'sold out' konserlerini 'Pongmaster's Ball' ismiyle piyasaya çıkardılar. Bu kadar az tanınan bir grubun böyle büyük bir yerde (2000 kişilik mekan, içinde konser salonunun dışında 6 tane de bar var) sold out konser vermesi ise gerçekten etkileyici.

Kadro:

Ed: gitar, synths, davul, fretless bass
Merv: davul
Brandi: bas, synth
Merv - perküsyon
Tom Brooks - Bubs

Ek:

Hiç tanımayanlara albüm önerileri

Spirals In Hyperspace (2004)
Live at the Pongmasters Ball (2002)
Jurassic Shift (1993)
Erpland (1990)


Albümler
  Jurassic Shift
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay