Kullanıcı Girişi | Üyelik
Magma
Tarz : Zeuhl
Ülke : Fransa

Klasik eğitimli davulcu Christian VANDER önderliğindeki MAGMA, yepyeni bir müzik akımının ouşmasına öncülük etti: "Zeuhl". (Magma'nın oluşturduğu benzersiz yapay dilden alınan ve "göksel" anlamına gelen bir kelime). Magma'nın müziği caz, opera, minimalizm ve 20. yüzyıl klasik müziğinin unsurlarını birleştirir, duygusal olarak zengin ve inkar edilemez derecede güçlü olan sound'ları progressive rock'un ZEUHL alt türünü sahneye çıkarmıştır. İnanılmaz ve şiddetli! Bu grup pek çok Fransız müzisyen için gerçek bir kaynak işlevi görmüştür. Bazı müzisyenler diğerlerinden daha etkili olmuştur, ancak her kadro değişikliğinde grubun sound'unda hafif bir değişiklik de meydana gelmiştir.

MAGMA '70'lerin başından beri en etkili Avrupalı grupların arasındadır ve yalnızca iyi bir plak değil, birkaç FANTASTİK albüm üretmiştir. Albümlerinde Kobaia adındaki gezegende kurulan yeni bir uygarlığın başlangıcını ve gelişimini, ve bunların DÜNYA ve diğer gezegenlerin halklarıyla olan ilişkilerini anlatan "konsept" bir gruptur. Yeni başlayanlar için "Mekanik Destruktiw Kommadoh" (kısa adıyla MDK) (1973), muhteşem "Köhntarkösz" (1974) ve "Live/Hhai" (1975) albümleri önerilir. MDK Magma'nın tüm ayırdedici özelliklerini içermektedir. "Üdü Wüdü" (1976) biraz daha Magma hayranlarına göre, ilk albümleri ise caza daha yakındır.
"Attahk" (1978), şarkı ağırlıklı yapısı ve daha belirgin caz ve rock etkileri ile, grubun daha kolay erişilebilir albümlerinden biridir. Attahk'dan sonra 1980'ler ve '90'lar boyunca birkaç toplama ve konser albüm ile, biraz daha aşağı kalitede Merci (1984) albümleri bulunur. 2000'li yılların başında ise Magma Theusz Hamtaahk, Wurdah Ïtah ve Mëkanïk Dëstruktïw Kömmandöh'dan oluşan muhteşem üçlemeleri Theuzs Hamtaahk (2001, konser yorumu) ile muhteşem bir dönüş yapmış, ikinci bir üçlemenin ilk bölümünü oluşturan K.A albümüyle (2004) bu muhteşem dönüşü pekiştirmiştir. (İkinci üçlemenin ikinci ayağını yukarıda belirttiğim Köhntarkösz albümü oluşturmaktadır. Üçüncü ayağı Emëhnthët-Rê ise kısmen kaydedilmiş, kimi parçaları çeşitli albümlerde ortaya çıkmıştır, örneğin kısa bir bölümü Üdü Wüdü'nün Seventh Records tarafından basılan CD baskısında yer almıştır. Emëhnthët-Rê halen grup tarafından tamamlanıyor ve hayranlarınca merakla bekleniyor)

Sonuç olarak, MAGMA 1970'lerin en önemli ve çığır açan müziklerinin bir bölümünü üretmiştir.

(not: Grubun tarzı olarak progarchives dahil pek çok kaynakta belirtilen "Zeuhl"ün henüz bu sitede açılmasını mümkün görmediğimden, açılsa da ekleyecek grup olmamasından, en yakın tarz olan Jazz Rock/Fusion'a ekledim. Gerçekte Magma'nın tarzı Fusion ve Senfonik Rock'un arasında bir yerde, pek çok solo ve yan projede net olarak Fusion'a döndükleri düşünülürse en makul alt tür -şimdilik- budur sanırım.)


Albümler
  Magma (Kobaïa)
  1001° Centigrades
  The Unnamables ("Univeria Zekt")
  Mekanïk Destruktïw Kommandöhh
  Christian Vander - "Wurdah Ïtah"
  Köhntarkösz
  Live/Hhaï (Köhntark)
  Üdü Wüdü
  Inédits
  Attahk
  Retrospektïw III
  Retrospektïw I-II
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2021 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay