Kullanıcı Girişi | Üyelik
Eros
Dün
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1981
Ortalama Oy :


| Al sabit link
Fransalardan gelen tek albümlük grup kendisi. Aslında deli gibi dinlemediğim bir tür olan Zeuhl yapıyor diyebiliriz Magma gibi. Asıl ilginç olan ve benim dikkatimi çeken zamanında deli gibi Dune evreni ile alakalı progressive bir şeyler yapmış olan grup araken karşıma çıkması. Asıl sorun ise albümü dinlerken pek alaka kuramamış olmam. Yani parça isimleri hariç bana Dune'u hatırlatan pek bir atmosfer bulamadım. Ayrıca Eros'la alakalı da bir şey göremedim albümde. İlginç isimler koymuşlar elemanlar parçalara ve albüme. Aynı zamanda yanılmıyorsam Fransızlar Dune'u Dün olarak okuyorlar, bu da herhalde grubun isminin çıkış noktası olabilir. Ama Fransızcada ü harfi yoktur, pek çözemedim.

Lakin tabii ki bu pek bir şey ifade etmiyor. Çünkü şahane bir albüm yapmış elemanlar. Zeuhl olması haliyle davulun ve bassın daha ön planda olduğunu görüyoruz. Perküsyon da albümde önemli bir yer tutuyor. Ara sıra sakinleşiyor, sonra hepsi bir tozutuyor, özellikle bu tozutma durumların flüt bir Ian Anderson havası veriyor. parçaların tümünde, özellikle Arrakis parçasında davul parçayı sürükleyen ve geçişleri sağlayan aksak ritimler oluştuyor. Davulun sololarının da harikalığından bahsetmemek olmaz. Parçalardan şarkı söyleyen bir eleman da yok, enstrümantal takılmışlar.

Albüm dört parçadan oluşmuş olsa da elemanlar parçaların üçüne alternatif de yapmışlar bir de Acoustic Fremen eklemişler. Sanırım son dört parça remastered tarzı bir çalışma sonrasında albüme eklenmiş.

| b4usleep sabit link
Ne yazık ki bu olağan üstü albümü yapan grubun başka bir albümü yok. Öyle ki birarada müzik yapıp konserler verdikleri dönemde de hiç ünlü olmamışlar. İnanılması güç bir durum. O zamanlar kimsenin dikkatini çekmemiş herhalde. İnternette resimlerini dahi bulamadım. Albümlerinin basım masrafları ve dağıtımını (konserlerinden sonra kurdukları standlarda satılmış) grup kendi üstlenmiş ve ancak 1000 adet basılmış.

Prog archives sitesinde tür olarak Zeuhl başlığı altında verilmiş. Ben Zeuhl uzmanı değilim ve Magma'dan başka bu konuda fikir sahibi de değilim ancak bu albümün Magma müziği ile ilgisi nedir hiç anlamadım. Magma Zeuhl ise bu kesinlikle değil. Jazz'a yakın ama tam olarak herhangi bir gruba sokulamayacak bir müzik. Belirli ve uzun süre giden bir ritm söz konusu değil. Müzik sürekli canlı tutuluyor, bitmeyen bir enerjiyle çalıyorlar. Parça yapıları oldukça karmaşık buna rağmen ilk dinleyişte sevebiliyorsunuz. Her anlamda progresif.

Şarkı Listesi
1. L'Epice (9:25)
2. Arrakis (9:36)
3. Bitonio (7:09)
4. Eros (10:17)
5. Bitonio (alternate) (10:20)
6. Arrakis (alternate) (5:07)
7. Eros (alternate) (7:11)
8. Acoustic Fremen 6:17)

Toplam Süre: 65:22
 
Kadro
- Laurent Bertaud / davul
- Jean Geeraerts / elektro, akustik gitar
- Bruno Sabathe / piyano, synthesizer
- Alain Termol / vurmalı çalgılar
- Thierry Tranchant / bas
- Pascal Vandenbulcke / flüt

Ve:
- Philippe Portejoi /saksafon
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2021 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay