Kullanıcı Girişi | Üyelik
A Matter Of Life And Death
Iron Maiden
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 2006
Ortalama Oy :


| ahmetkemalyildiz sabit link
Evet arkadaşlar, ağbiler, kardeşler... Bakire'nin en zor (dileyen bu kelimeyi progresif olarak algılamakta haklıdır) albümüyle karşı karşıyayız, bana sorarsanız tabi ki...Steve baba bu albüme "neo prog diyebiliriz" demiştir. Doğru bir tanımdır da bu, değil mi? -Gerçi neo prog u Marillion'ın birkaç albümü dışında pek tanımam - . Bu neo olayına çoğu kişi katılmıyor tabi ki.. Aslında olaya müzik olarak bakmak en doğrusu olacaktır. Biz de öyle yapalım isterseniz

Bundan önceki iki albüm Dance Of Death ve Brave New World deki gibi enerjik ve akılda kalıcı nakaratlara sahip bir parçayla albüm açılıyor. (Different World) Bu parça Wildest Dreams ve The Wicker Man kadar vurucu olmasa da onlardan aşağı kalır yanı yok hani..

Bu parçadan sonra albümdeki progresif öğeler kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlıyor. Maiden'ın daha farklı şeyler denediğini görüyoruz. (Albümde Bruce'un vokalleri ve Nicko'nun davulunun ön planda olduğunu söylemek istiyorum, ha bir de Adrian 'Cool' Smith'in inanılmaz derecedeki beste katkısı var takdir edersiniz ki..)

Brighter Than A Thousand Suns daki inişler çıkışlar göz kamaştırıyor. Bir çok kere dinlenilmesi gerekiyor, tıpkı diğer uzun süren şarkılarda olduğu gibi... Akılda kalıcı bir diğer parça Pilgrim albümdeki en iyi parçalardan kanımca. The Longest Day de albümdeki anlaşılması zor parçalardan bir tanesi. (Hep benzer cümleler oldu ama idare edin yahu) Out of the Shadows'un melodisi Children of the Damned'ı andırıyor mütemadiyen . For The Greater Good of God Steve'in tek başına yazdığı enfes bir klasik eser. Bas gitarlar her zaman olduğu gibi ön planda. Ve finalde gelen The Legacy tek kelimeyle mükemmel bir kapanış şarkısı. Bu adamlar bu kadar güzel melodileri nereden buluyorlar, nasıl bir ilhamdır bu, anlamak hakikaten güç.

Birbirinden kaliteli müzisyenlerin oluşturduğu mucizevi grup Iron Maiden her zamanki gibi yine müzikseverleri ihya ediyor!...

| Dark-Dream sabit link
Kesinlikle yapılmış en ilginç ve özgün Iron Maiden albümü. Neden bilmiyorum tüm şarkılar farklı geldi, hani Iron Maiden'ın bir havası vardır, belli akor yürüyüşleri vs, o karakteristik şeyler bu albümde yok. Bütün şarkılar baskın 2 gitarla düzenlenmiş. En çok etkilendiğim şey bu albümün çoğu şarkısında olan 2 gitarlı arpejli girişler oldu, aynı bir post-rock grubunu anımsatan melodilerin bir anda heavy-metal'e dönmesi gerçekten etkileyici. Çıkış parçaları olan the reincarnation of b.b. kesinllikle doğru bir seçim. Albüm genelide benzer tınıda ilerliyor.

Ayrıca dikkatimi en çok çeken şey Bruce Dickinson'ın vokali oldu. Tam anlamıyla kendini aşmış, bana hiç kullanmadığı başka bir sesi var gibi geldi ve bu albümde kullanma kararı almış. Kendi katagorisinde oldukça tiz notalara çıkıyor ve müziği çok iyi kontrol etmiş, umarım diğer albümlerde de böyle devam ederler.
Genel olarak albümü sevdim ve ara ara dinlemeye devam edeceğim gibi görünüyor.

Şarkı Listesi
1. Different World (Smith/Harris)
2. These Colours Don't Run (Smith/Harris/Dickinson)
3. Brighter Than a Thousand Suns (Smith/Harris/Dickinson)
4. The Pilgrim (Gers/Harris)
5. The Longest Day (Smith/Harris/Dickinson)
6. Out Of the Shadows (Dickinson/Harris)
7. The Reincarnation of Benjamin Breeg (Murray/Harris)
8. For The Greater Good of God (Harris)
9. Lord Of Light (Smith/Harris/Dickinson)
10. The Legacy (Gers/Harris)
 
Kadro
Bruce Dickinson - Vocals
Dave Murray - Guitar
Adrian Smith - Guitar
Janick Gers - Guitar
Steve Harris - Bass/Keyboards
Nicko McBrain - Drums
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2021 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay