Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
The Final Cut
Pink Floyd
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1983
Ortalama Oy :


| bay.c sabit link
Bir Pink Floyd albümünden çok, Roger Waters'ın solo albümü olarak görülen, hatta grubun diğer elemanlarınca pek de sevilmeyen bu karanlık albüm, Q dergisi tarafından tarihin en mutsuz ve umutsuz albümleri arasında seçilmişti. Tüm savaşlara, gereksiz yere kaybedilen hayatlara, akılsız, vicdansız ülke liderlerine isyan ve onların yaratmış olduğu kanla dolu acımasız dünya karşısında kaybolan, örselenen ruhlara ağıt niteliğindeki bu albüm, kişisel kanaatimce Pink Floyd'un en başarılı albümleri arasında yeralmıştır. The Wall'un devamı niteliğinde düşünülmüş ve The Wall ile aynı anda üretilmiş olduğu için yer yer The Wall albümünün tematik ve müzikal izlerini görmek mümkündür. Your possible past, The gunners dream, The final cut gibi, Waters'ın sözel ve müzikal dehasını yansıttığı, karanlık, hüzünlü şarkılar albümün öne çıkan çalışmalarıdır. Bunun yanında David Gilmour'un Not now john şarkısındaki harika solosu albümün unutulmazları arasındadır. Kısacası albüm Richard Wright eksiğiyle de olsa klasik Pink Floyd soundunun en başarılı bir jubile çalışmasıdır.

| the division bell sabit link
Pink Floyd'un Waters liderliğindeki son çalışması,Floyd'un en kişisel,en siyasi ve en zayıf yapıtı olarak bilinen bir tür Waters solosu.
Aslında the fletcher memorial home ve bu tip birçok önemli parçayı bulundurmasına karşın pink floyd'un belli başlı bir önemli bir sistematiğini bozan bir albüm.
Neydi bu sistematik?Pink Floyd hep belli başlı şeylerde takılıp kalan bir grup değildi.Özellikle 70'lerden itibaren bütün albümleri konsepti ama bu konsept albümlerde belli konular yoktu.Konular farklılık taşıyordu.
Ama Waters'ın kendisinin olduğu son üç albüm olan animals,the wall ve the final cut'ta devamlı siyasi mesajlar ve politikacılara yaptığı sert eleştiriler,soğuk savaşın kendisini hissettirdiği dönemde muhakkak olmalıydı.Ki özellikle the wall'da bu durumdan meyvelerini veriyordu.
Fakat ister istemez belli konularda duraksama ve aşırı otoriter davranmak hem müziğin monotonlaşmasına hem de waters'ın eleştirdiği o baskıcı siyasetçilere dönmesine yol açtı.Böylece mason,gilmour,wright ve waters yaptıkları işten zevk almamaya başladı ve waters tabiriyle pink floyd ''yaratıcılığını tamamlamış'' bir grup görüntüsü çizdi.Halbuki bu monotonlaşmanın ve meşhur tatsızlıkların baş sebebi de bizzat roger waters'tı.
Özetle,the final cut;pink floyd tarihinin en kritik ve en eleştirilen albümlerinden biri olmasına,bir waters solosu olmasına karşın;floydianlarca ve müzikseverlece zevkle dinlenebilecek, sert ama şimdiki siyasi otoriteler için bile önemli mesajlar veren bir önemli albüm.

| b4usleep sabit link
Pink Floyd'un ençok eleştirilen ve belkide bu yüzden ençok göz ardı edilen albümüdür. Gerçekte The Wall sonrası yayınlanmış ve The Wall soundu muhafaza edilmiş bir albüm olmakla beraber The Wall kadar iz bırakmış değildir. Örneğin "Hey You" ya da "Mother" gibi bir parça yoktur.
Bana kalırsa albümün bütün suçu Pink Floyd tarafından yapılmış olmasıdır. Aynı albüm örneğin hiç duyulmamış bir topluluk tarafından yapılsa yere göğe konulamaz ve "bir sonraki albüm nerde kaldı hadi artık" sabırsızlanmaları duyulurdu. Evet albüm The Wall kadar güçlü değil ancak ona yakın güzellikte birçok parça var.
Savaş karşıtı bir konsept albümü. Roger Waters'ın 2. dünya savaşında ölen babasının (Fletcher)sözü geçtiği kadar sık sık Maggie (Margareth Tathcher, İnggilizlerin Tansu Çiller'i)ye göndermeler içeriyor. Falkland savaşı, Brejnev, Galtieri, Nixon, Menahem Begin, Mc Carthy ve daha adını sayamadığımız "çok değerli" siyaset ve devlet adamı "saygıyla" anılmış. Hatta onları ortadan kaldırmak için bir yol bile önerilmiş.
Roger Waters sadece iyi bir müzisyen değil aynı zamanda iyi bir entellektüel. Müziği, müziğin anlattığından bağımsız düşünenlerin kolaylıkla gözden kaçırabileceği değerli bir albüm.

Şarkı Listesi
1. The Post War Dream (3:00)
2. Your Possible Pasts (4:21)
3. One of the Few (1:26)
4. The Hero's Return (2:58)
5. The Gunners Dream (5:04)
6. Paranoid Eyes (3:49)
7. Get Your Filthy Hands Off My Desert (1:19)
8. The Fletcher Memorial Home (4:10)
9. Southampton Dock (2:05)
10. The Final Cut (4:53)
11. Not Now John (5:03)
12. Two Suns in the Sunset (5:17)

Toplam Süre: 43:25
 
Kadro
- David Gilmour / gitar, vokal
- Nick Mason / bateri
- Roger Waters / bass, vokal

Birlikte:
- Andy Brown / Hammond organ
- Ray Cooper / perküsyon
- Michael Kamen / piano, harmonyum
- Andy Newmark / bateri (12)
- Raphael Ravenscroft / tenor saksafon "The National Philharmonic Orchestra"
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay