Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
Animals
Pink Floyd
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1977
Ortalama Oy :


| Dark-Dream sabit link
En ilginç yapıya sahip Pink Floyd albümü, neden bilmem, tüm Pink Floyd albümleri içinde benim için her zaman en değerli albüm olmuştur.
Akustik gitarın gücünü görebileceğiniz parçalardan oluşmuş bir albüm. Bu albümle Pink Floyd daha doğal bir sound seçmiş, daha enstrumantel, daha yoğun bir atmosfer ile psychedelicten biraz uzaklaşıp tam anlamıyla progressive-rock yapmıştır.
Dinlerken bir sürü süprizle karşılaşıyorsunuz, aynı Dark Side ve The Wall gibi konsept yapıya sahip, sistemi eleştiren ve bana hep George Orwell'ın hayvan çiftliğini hatırlatan albüm olmuştur, bildiğim kadarıyla etkilenmişlerdir de.

| lysterfjord sabit link
Pink Floyd'un en beğendiğim albümüdür. Klasik PF çizgisinden uzaklaşmış ve gerçek bir progressive albümü hazırlamışlardır. Müzikal açıdan en başarılı albümdür bence Animals. Ama nedense hakettiği ilgiyi görememektedir. Yinede bir çok kişinin de en özel albümüdür.
Bütün parçalar çok başarılı bir uyum içinde oldukça güzel hazırlanmış ve kaydedilmiş. Klavye ve gitar hiç olmadığı kadar aktif ve başarılı. Vokale de "dummy-head" efektiyle oldukça etkileyici bir çizgi kazandırılmıştır bazı şarkılarda.En saygıdeğer albümdür bence...

| bay.c sabit link
Eleştirmenlerce garip bir şekilde müzikalitesi zayıf diye nitelendirilen,kanımca Pink Floyd'un en başarılı ve karanlık albümlerinden birisi.Düşünsel esini, İngiliz yazar George Orwell'ın 'Animal farm' adlı başyapıtından almış bu albümde;Waters öfkesini ve eleştirilerini kapitalist toplumu oluşturan katmanlara,insanlara yöneltmiş ve onları üç sınıfa ayırmıştır.Şarkı sırasıyla albümü düşünsel ve müzikal olarak inceleyelim.
PİGS ON THE WİNG(Part-one):Uçan domuz her ne hikmetse Waters için umudu temsil ediyordu,belkide bu adaletsiz sistemin yıkılacağına,daha güzel bir dünyanın kurulacağına olan umudu.Albüm genel olarak Floyd'un en ideolojik ve sert sözler ile dolu çalışmalarından biridir,şarkının yapısı ise akustik ve sadedir.
DOGS:Pink Floyd'un uzun,epik şarkılarından birisi.En yoğun progressive öğeler içeren şarkısı tanımlamasıda yapılabilir.Bu çalışmada,sistemin bekçiliğine soyunmuş,tek amacı sınıf atlamak olan,bu uğurda her türlü manevi değeri hiçe sayacak kişiler, köpekler olarak nitelendirilmiştir.İnsanı her an sırtından vurabilecek,sinsi ve güvenilmezlerdir(Gerçek hayatta çevremizde,özellikle iş hayatında böyle çok fazla kişilik görebiliriz)Müzikal yapı mükemmeldir.Wright'ın orgundan çıkan köpek sesi efketleri,synth geçişleri,Gilmour'un nefis soloları ve vokali,Waters'ın söylediği kapanış bölümü,kaliteli sözler,karanlık,depresif bir sound, her şey kusursuzdur.
PİGS(THREE DİFFERENT ONES):Sistemin en tepesinde yer alan,burjuvalar,politikacılar,yöneticiler,domuzlar olarak nitelendirilmiştir.Bunlar kendi yerini almak isteyen köpeklerin desteğiyle alt tabakaları bir güzel uyutur,uyuşturur ve yönetir.Manevi değerler ile ilgileri yoktur.Tek değerleri,daha fazla para,daha fazla güç,sürekli iktidarda kalma güdüsüdür.Çok kaliteli bir bestedir,-Bir kahkaha gibisin sen,ama gerçekte bir gözyaşısın gibi-,unutulmaz liriklere sahip bir şarkıdır.
SHEEPS:Sistemin en altında yer alan,uyutulan,uyuşturulan,sömürülen proleterler koyunlar olarak isimlendirilmiştir.Bunlar gerek medya kandırmacaları,gerek din ve milliyetçilik sömürüleriyle sistemin her türlü manipulasyonuna açık kitlelerdir.Sayıca çok olsalarda,zeka,kültür ve kavrayış tarafından kıt oldukları için daima domuzlar ve köpekler tarafından kullanılıp,sömürülürler.Onların uyanması belkide berbat sistemin yıkılması demektir.Waters -Büyümek istiyorsanız yolun dışına çıkın- diye seslenir,ama bu ümitsiz bir istektir.Şarkıda İncilin bilinçli olarak çarpıtılıp,dinin kitleleler için bir afyon olduğu düşüncesinin ön plana çıkarılmak istenmesi,özellikle Arap ülkelerinde hoş karşılanmamış,ve albüm,bu ülkelerde yasaklanmış,yada bahsedilen bölümü sansürlenmiştir.Müzikalitesi her zamanki bibi en üst seviyede,belkide koyunları uyandırmak maksadıyla enerjik yapıda bir Pink Floyd klasiğidir.
PİGS ON THE WİNG(PART TWO):Açılış şarkısının melodisini taşıyan,kapanış şarkısında;Waters yine umutla seslenir,Ama en iyi Waters bilirki;Özgürlük umutların bittiği yerde başlar ve umudun bittiği yer umutsuzluk,onunda ötesi umursamazlıktır.

| b4usleep sabit link

Şarkı Listesi
1. Pigs on the wing Part 1 (1:25)
2. Dogs (17:04)
3. Pigs (three different ones) (11:28)
4. Sheep (10:16)
5. Pigs on the wing Part 2 (1:25)

Toplam Süre: 41:38
 
Kadro
- David Gilmour / gitar, vokal
- Nick Mason / bateri, perküsyon
- Roger Waters / bass, vokal
- Richard Wright / klavye
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay