Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
The Wall
Pink Floyd
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1979
Ortalama Oy :


| Al sabit link
Pink Floyd'u efsane yapan konsept albümü aynı zamanda rock müzik tarihine de damgasını vurmuştur. Ayrıca Roger Waters'ın senaryosuyla Alan Parker filmini de çekmiştir albümün.

The Wall'u düşünelim; Pink hayalleri olan bir çocuktu (The Thin Ice, Comfortably Numb, Nobody Home), şiirler yazardı (Nobody Home). bir gün babası onu terk etti (savaşta öldü) (Another Brick In The Wall Part I). ilk darbeyi vurdu ona hayat; sevdiklerin seni terk edecektir. Annesi onun üzerine çok düştü ve ona duygusal baskı uyguladı (The Thin Ice, Mother, The Trail). Pink okula gittiğinde acımasız eğitim düzeni onu tek tipleştirmeye ve kendi benliğini bulmasına engel olmaya çalıştı (Happiest Days of Our Lifes, Another BRick In The Wall Part II). bir darbe de toplum vurdu ona; onun varoluşunu engelledi. Pink büyüdü ve bir rock yıldızı oldu (In The Flesh, Run Like Hell) fakat mutlu değildi çocukluğunda yaşadığı sıkıntılar onu hissizleştirmeye ve çevresine tepkisiz hale getirmeye başlamıştı (Comfortably Numb, Waiting For The Worms). üstüne üstlük ona tek yaşama gücü veren eşi de onu terk etmişti (Empty Spaces, Young Lust, One Of My Turns, Don't Leave Me Now). Pink için bu noktadan sonra kendi içine gömülmekten (Waiting For The Worms) başka yapacak bir şeyi kalmamıştı. sessizleşti, dairesine çekildi. boş bakışlarla, durugun haliyle toplumdan uzaklaştı, uzaklaştı. o böyle olsun istemezdi (Hey You), tarafından kabul görmek isterdi ama olmadı toplum onu olduğu gibi kabul etmedi ya da o toplumun ona giydirmeyte çalıştığı üniformayı kaldıramadı (Stop) ve sonunda duygusuz, hissis yalnız bir adam olarak (Another Brick In The Wall Part III) ölene kadar kendi hiçliğinde boğulup gitti.


In The Flesh'i giriş parçası olarak seçen dinleyiciye daha ilk replikten kahramanımız Mr.Pink'in tepkisini ortaya koyar: "So you, thought you, might like to go to the show" ve Pink anlayacağımızı düşünürüz ama Waters yine dinleyiciye olan tepkisini dile getirir: "If you wanna find out whats behind these cold eyes, you just have to claw away throught this disguise" fakat bu soğukluğun nedenini daha sonraları öğrenebileceğiz; In The Flesh tekrar ufak farklılıklara karşımıza çıkınca: "Pink isn't well and he stayed back at the hotel and they sent us along as a sourgate band".

David Gilmour'un rock tarihinin en iyi 5 solosundan biri olarak kabul gören Comfortably Numb'ın varlığı da The Wall'a müzikal açıdan ayrı bir derinlik katar. En popüler sololarını Dark Side Albümünde atan Gilmour kanımca müzik tarihinin en iyi solosunu atmıştır, tabiki PULSE konserindeki inanılmaz duygu yüklü ve teknik solosuna kadar.

| bay.c sabit link
Yaklaşık 20 yıl önce, ilk tanıdığım ve halen en çok sevdiğim Pink floyd albümü.Ne demişler' ilk aşklar unutulmaz.Albümün üretilme aşaması Floyd'un tam anlamıyla yaratma açısından tıkandığı dönemlere denk geliyor.Bu yüzden grup elemanlarının sinirleri oldukça bozulmuştur.Waters bu dönemi yürümeyen bir evliliği maddi çıkarlar yüzünden zorla devam ettirmek gibi sinir bozucu bir çabaya benzetir.Bu arada diğerlerinin aksine, kendisinin yükselen yaratıcılık gücü paralelinde egeosuda tavana vurmaya başlamış,kimseleri beğenmez olmuştur.Stüdyo'da Gilmour ile büyük tartışmalar yaşar,Wright'ı , artık işe yaramadığı gerekçesiyle grupta istemez ve kovmayı başarır.Bu yüzden Wright,Waters'ın, tehdit,blöf ve baskısıyla, sadece albümde çalar ve bir stüdyo müzisyeni gibi ücret alıp bir kaç turneye katılır,sonra da gruptan tamamen ayrılır.Tam anlamıyla grup liderliğine(Diktatörlüğüne mi desek?)soyunur ama bunun ardında sağlam bir dayanağı vardır. Dev eser The wall'u hemen hemen tek başına yaratmıştır .Gerek sözleriyle gerekse müziğiyle bu albüm,
Waters'ın ne büyük bir deha olduğu bir kez daha ispatlamıştır.Egosundan gözleri kararmış yola çıktığı arkadaşlarını silebilecek denli problemli bir deha.Pink Foyd,bu albümle büyük bir patlama ve ticari başarı kazansa'da,hatta albümün filmi çekilip tüm dünyayı sarssa'da,grup içinde olanlar gerçekten iç acıtıcı,Floyd'un çöküşünün başlangıcıdır. Bu arada,albüm Rock tarihinin ilk konsept albümü değildir ama en önemli konsept albümüdür,bana göre.Konsept'de kabaca, 'Pink' adı verilen bir rock starın turne esnasında, otel odasında geçirdiği bir geceyi kendisiyle ve geçmişiyle hesaplaşması çerçevesinde,İnsanın bireysel ve toplumsal yabancılaşmasını,kendisini bu duruma getiren,çevreyle arasında duvarlar örmesine sebep olan; okul,ebeveynler,eşler,savaşlar,faşizm, gibi tüm baskıcı unsurların irdelenmesinden oluşmaktadır.Albüm bir ölçüde yarı biyografik ve otobiyografik unsurlardan beslenmiştir.Waters'ın ve Barret'ın hayatından kesitlerle doludur.Müzikalitesi yine sevgili müzik eleştirmenlerimiz tarafından tuhaf bir yorumla zayıf olarak nitelendirilsede;Another brick in the wall(Part,1-2-3)İn the flesh,Hey you,Comfortably numb, gibi şarkılar başta olmak üzere albümün tamamı,asıl bu eleştirmenlerin kavrayış,zeka ve duygu açısından bir hayli zayıf olduğunu halen biz müzikseverlere göstermektedir.Öyle ya ,albüm gerek ticari gerekse sanatsal yapısıyla halen dimdik ayaktadır,peki o eleştirmen arkadaşlar nerede,kendilerini hatırlayan varmıdır?

| b4usleep sabit link

Şarkı Listesi
Side 1 (CD: Disc 1)

"In the Flesh?" 3:16
"The Thin Ice" 2:27
"Another Brick in the Wall (Part I)" 3:21
"The Happiest Days of Our Lives" 1:46
"Another Brick in the Wall (Part II)" 4:00
"Mother" 5:32

Side 2

"Goodbye Blue Sky" 2:45
"Empty Spaces" 2:10
"Young Lust" 3:25 (Waters/Gilmour)
"One of My Turns" 3:35
"Don't Leave Me Now" 4:16
"Another Brick in the Wall (Part III) � 1:48
"Goodbye Cruel World" 0:48

Side 3 (CD: Disc 2)

"Hey You" 4:40
"Is There Anybody Out There?" 2:44
"Nobody Home" 3:26
"Vera" 1:35
"Bring the Boys Back Home" 1:21
"Comfortably Numb" 6:24 (Gilmour/Waters)

Side 4

"The Show Must Go On" 1:36
"In the Flesh" 4:13
"Run Like Hell" 4:19 (Gilmour/Waters)
"Waiting For the Worms" 4:04
"Stop" 0:30
"The Trial" 5:13 (Waters/Ezrin)
"Outside the Wall" 1:41

Toplam Dakika: 1:21:29

not: belirtilenler dışında sözlerin hepsi Roger Waters'a aittir.
 
Kadro
Roger Waters (Base Guitar, Vocals)
David Gilmour (Lead Guitar, Vocals)
Nick Mason (Drums)
Rick Wright (Keyboards) - (Yine de studyo kayıtları sırasında Roger Waters ile kavgalı olduğu için orjinal albümde çalmadığı savı vardır.)
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay