Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
The Dark Side Of The Moon
Pink Floyd
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1973
Ortalama Oy :


| Al sabit link
1973 yılında yayınlanan albüm Pink Floyd'un müzikal ve popularite açısından patlama yaptığı albümdür. öyleki albüm 17 senedir şatış listelerinde yer almaktadır ve 14 yıldır kesintisiz olarak ilk 200'de yer bulmaktadır. korsan piyasasının kontrol ettiği ülkemizde bile albümün satış rakamları 2006 Kuruçeşme Roger Waters konseri ile görece bir patlama yapmıştır.

Albümümdeki parçalara yoğunlaşacak olursak, albüm bir adamın çeşitli nedenlerden dolayı delirmesini konsept alarak parçalarında bunun nedenlerini inceler. Speak To Me giriş parçası ile bu konuyu da ortaya koyar. öyleki parçadaki bir replik her şeyi özetler niteliktedir: "I've always been mad, I know I've been mad, like the most of us...very hard to explain why you're mad, even if you're not mad..."

Speak To Me parçası sırasında arka plandan gelen kalp atışları Breathe parçasına geçişi kolaylaştırı. Breathe parçası bir nevi 'kahramanımıza' umut aşılar: "Breathe in the air, don't be afraid to care". parça sırasında gerek şarkı sözlerinde gerekse de müziğin yoğunluğu nedeniyle (kalp atışları vs.) dinleyici bir ameliyat masasında kurtarılmayı bekleyen biri canlanabilir dinleyicide.

On The Run hareketli bir parça olup arka plandaki uçak sesleri ve anonslar nedeniyle bir yolculuğu anlattığı savunulabilir. zira On The Run adeta ileri sarılmakta olan bir teypi andırır, boşa geçirilen zamanları özetler dinleyiciye ve ardından gelen Time parçası da bu düşünceyi dinleyicinin kafasına kazır: "Ticking away moments that make up a dull day". dull yani mat kelimnesi parçanın karamsar hava taşıdığını okuyucuya direk hissettirir. Time genel anlamda Pink Floyd'un en çok tutula nparçaları arasında gelir; şarkı sözleri ve müzikal tutumu da Pink Floyd'u özetler niteliktedir. The Great Gig In The Sky parçası bir isyanı simgeler kanımca ya da boşa geçen yılların ardında tutunamayan kişinin boş yakarışları. yine de Dark Side albümünün en duygusal parçasıdır bence.

Karamsar ve boğuk havayı David Gilmour Money parçası ile dağıtır bir nevi. Money Gilmour'un en eğlenceli solosunu barındırır kanımca. Money sözleri itibari ile maddiyatı reddeden ve para içinde yüzüp başkalarını umursamayan insanlara bir eleştiridir. albümün ikinci bölümünde ön plana çıkan saksafon burada parçaya belki bir blues havası katar ve parça barındığı saksafon solosu itibari ile çok farklı ve bir o kadar popüler bir Pink Floyd parçasını yaratır. Us And Them parçası sistem eleştirsidir. Savaşı eleştirir. Bu bağlamda Money ile ortak bir paydada birleşir; para uğruna, petrol uğruna, çıkan gereksiz savaşlar, yok öle ölen çocuklar, kadınlar... Arka planda bir askerin küçük bir çocuk ile konuşması yer alır ki bu konuşma parçanın sert bir üslübu olduğunu ortaya koyar.

Entrümental Any Color You Like'ın ardında basit fakat vurucu parçalar gelir. Brain Damage ve Eclipse müzik ve sözleri itibari ile basit gözükse de bu basitlik parçaların vuruculuğunu ön plana çıkarır: "Now there is someone in my head but it is not me" ve Brain Damage parçasında arka planda yer alan kahkahalar da dinliyiciye bu deliliğin gayet güzel bir şey olduğunu söyler aslında: "I can't think of anything else to say except, i think it is marvelous, hahahahahaha".

"There is no dark side of the moon really. the matter of fact is that it is all dark."

(kalp atışları)

| bay.c sabit link
Albümlerin,albümü!!!Sadece bana göre değil,genel müzik değerlendirmelerinin(Başta profosyenel eleştirmenler, olmak üzere)tümüne göre bu tanımlama geçerli.Ticari başarı anlamındada bu görüşler onaylanmış olmalıki,Dark side,müzik listelerinde yaklaşık 15 sene kalmış,çıktığı anda 6 ay Amerika listelerinde 1 numara olmuş,bunların sonucunda grup elemanlarına,para ve şöhret getirmiş,Pink Floyd ismini rock tarihine kazımış,rock tarihinin en çok satanlarından biri olmuştur.Gerek müzikalitesi gerek düşünsel yapısıyla,tüm maddi ve manevi payeleri sonuna kadar hakeden bir albüm sonuçta Dark side.Bu eser çıkana kadar underground kulvarda takılan,özellikle İngiltere ve Avrupada saygın bir konumda olsada,kendi halinde bir grup olan Pink Floyd bu albümle birlikte,grup elemanlarının bile beklemediği bir başarı kazanmış Atlantik'in karşı kıyısına geçmiştir(Buda bir ölçüde müzik piyasasını ele geçirmek demektir).Öyleki albüm sonrası söyleşilerde Waters şaşkın ve mütevazi bir üslupla,bu albümün fantastik başarılarının kendilerini şaşırttığını, Dark side'ın,daha önce yaptıkları albümlerden,sözlere ağırlık verilmesi dışında pekde bir farkı olmadığını belirtmiştir.Albümde ses mühendisi Alan parsons'un katkıları büyüktür,kendisi yarattığı efektler ve kayıt tekniğiyle, albümün gizli kahramanlarındandır.Albüm konsept olarak;İnsan'ın 'ayı'temsil eden korkuları,zayıflıkları,zaafları,hırsları sonucunda,aslında basit,mutlu bir şekilde yaşayabileceği,maneviyatı ve doğruluğu temsil eden
'güneşe' ulaşabileceği bir hayatı nasıl kararttığını anlatır.Zamanı yakalama kaygısı,delilik,para,savaşlar,kısacası insanoğlunun kendi eliyle hazırladığı trajik yazgısı bu albümde mükemmel bir müzikaliteyle işlenir.Mason bestesi,'Speak to me'ile kalp atışları ve konuşma efektleri ile açılan albüm,mükemmel 'Breath (İn the air)' ile devam eder bu dingin başlangıçtan sonra paranoyak bir kovalamaca atmosferi yaratan,her yönüyle çıldırmayı çağırıştıran(Bana göre bu şarkı Barret'e göndermedir)mükemmel enstrümantel 'On the Run' ile devam eder.Daha sonra ürpertici saat zili sesleriyle başlayan,zamanı yakalama gibi boş bir çabanın insan üzerindeki baskısını işleyen Rock klasiği 'Time' başlar,şarkı arasındaki Gilmour solosu ders niyetine,gitara hevesli gençlere referans olarak gösterilebilir.Açılıştaki 'Breath( İn the air )'şarkısına kısa bir gönderme olan 'Breath(reprise)'dan sonra,ölüm temasını işleyen mükemmel hatun vokalleriyle süslenmiş Wright bestesi'The grig gig in the sky' ardından,rock müzikle alakası olan herkesin bildiğini düşündüğüm blues altyapılı,paraya,onun karşısında köleleşen insanlığa,kapitalist sisteme lanetler okuyan bir başka rock klasiği 'Money ile albüm devam eder.Albümün devamında gelen ırkçılığa ve savaşlara karşı bir şarkı olan şahaser 'Us and them'in bitişiyle,Wright'ın klavyedeki ustalığını yansıtan enstrümantel'Any colour you like'Waters bestesi tekrar delilik temasını işleyen 'Brain damage' ve mükemmel kapanış aslında albüm adı olarak düşünülen 'Eclipse' ile bu dev rock albümü sona erer.Geçtiğimiz yaz,Waters tarafından,canlı icrasına tanık olma bahtiyarlığına eriştiğim bu albümü hala dinlemeyenler varsa,belki zamanı değil ama,klasik bir rock başyapıtının yaşatacağı müzikal hazzı kaçırmış demektir.

| b4usleep sabit link

Şarkı Listesi
Side A

Speak To Me - Breathe (4:00)
On The Run (3:33)
Time (7:06)
Great Gig In The Sky (4:44)

Side B

Money (6:32)
Us And Them (7:04)
Any Color You Like (3:25)
Brain Damage (3:50)
Eclipse (2:04)
 
Kadro
David Gilmour (Lead Guitar, Vocals)
Roger Waters (Base Guitar, Vocals)
Nick Mason (Drums)
Rick Wright (Keyboards, Back Vocals)
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay