Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
Ocean
Eloy
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1977
Ortalama Oy :


| lysterfjord sabit link
Bu albüm için söylenebilecek çok şey yok aslında. Hani "yaşayan bilir" diye bir söz vardır ya bu albüm incelemem için adeta yerin tam oturmuştur.
Ders olarak dinletilebilecek bir içeriğe sahip, psychedelic/space in nasıl icra edilebileceğini gsterebilecek albüm. Kanımca dünya üzerindeki en iyi konsept lerden birine sahiptir. Baştan sona çok karanlık ve insanı kabusta hissettirebilecek bir atmosfer hakimdir albüme. Şarkıların her saniyesinde albüme neden "Ocean" dendiğini hissedebilirsiniz.
Albümün ilk parçası "Poseidon's Creation" sizi oturduğunuz yerden alır ve okyanusun dibine doğru çekmeye başlar. İnanılmaz geçişleriyle kulaklarımızın pasını atan introsuyla gönüllerde taht kurmuştur. Kapalı ve dumanlı ortamlarda dinlenilmemesi gereken bir şarkıdır. "Incarnation Of The Logos" la hala uçmaktasınızdır. Rüyanın en hareketli yerlerindesiniz. Frank Bornemann adlı tanrı, koparır sizi bu dünyadan. "Decay Of The Logos" la artık bir duraksama başlar. Artık yapmanız gereken tek şey kıpırdamamaktır. Olduğunuz yere yığar bu şarkı sizi. "Atlantis' Agony At June 5th - 8498, 13 p.m. Gregorian Earthtime" başladığı vakit zaten sizi kaybetmişizdir. Siz artık bu dünyaya değil yalnızlığa, denizlerin en karanlık diplerine aitsinizdir. Şarkıya giriş anında bir ürperti başlar ve bitişe kadar aynı durum devam eder. Şarkı sizi ölüme çağırmaktadır. Albümdeki mellotron yoğunluğunun en fazla hissedildiği parçadır.
Albüm bittiğinde geriye dönmek istemezsiniz. Rüyayalarda yaşamak gelir içinizden. Zaten uzun bir süre bu rüya sizi meşgul edecektir hiç merak etmeyin...

| Pibroch sabit link
Her prog. grubunun kendini bile aştığı bir dönem vardır ya, işte Eloy'un o döneminden bir şahaser. Sanırım bu albümü oluşturdukları andaki kendini kaybetme halini çok az müzisyen yaşamıştır. Albümün tamamında böyle bir his var, durdurulamayan bir güçle bu albüm Eloy'un bağrından kopmuş sanki. Poseidon's Creation ile yakalanan o atmosfer Incarnation Of The Logos ile proggresive soundun ne olduğunu anlatır. Decay Of The Logos ile duvardan duvara çarptıktan sonra bizi albümde benim de favorim olan "We do not know but they do, and they remember" diyerek giren Atlantis' Agony ile kapanır ve 500. dinlemeden sonra bile dinleyiciye "vay be" dedirtir. Eloy'un en verimli dörtlüsünün ürettiği bu albüm prog. dinleyicisinin arşivinde başköşede bulunan albümlerden biridir, biri olmalıdır.

Şarkı Listesi
1. Poseidon's Creation (11:38)
2. Incarnation Of The Logos (8:25)
3. Decay Of The Logos (8:15)
4. Atlantis' Agony At June 5th - 8498, 13 p.m. Gregorian Earthtime (15:35)

Toplam Süre: 43:53
 
Kadro
- Frank Bornemann / gitar, vokal
- Klaus-Peter Matziol / bas, vokal
- Jürgen Rosenthal / bateri, perküsyon, flüt
- Detlev Schmidtchen / klavye, mellotron, ksilifon, ses
- The Boys Of Santiago / koro (1)
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay