Kullanıcı Girişi | Üyelik
Larks' Tongues in Aspic
King Crimson
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1973
Ortalama Oy :


| ahmetkemalyildiz sabit link
Keman ve gitarın başarılı bir şekilde icra edildiği enfes bir King Crimson albümü. Sakin bir girişin ardından müzik şiddetini arttırır ve volume düğmesine gider eliniz ister istemez. Book Of Saturday ise ilk parça Larks' Tongues Part 1 den sonra dinleyiciyi dinlerdirme babında koyulmuştur sanki. Bu parça elem ve keder veren bir teması vardır. Ardında başlayan Exiles yavaş yavaş kanımızı uyuşturur. Gitar ve keman sevişmeye başlar adeta. Damardan giren bu iki enstrüman arabesk vari bir hüzün verir insana. Easy Money ile kendinize geldiğinizi sanarsınız ama yanılıyorsunuzdur. Çünkü ardından gelen bomba (The Talking Drum) önce sizi patlatır; sonra da kendi patlar! (Bu parçanın tamamen doğaçlama olduğunu düşünüyorum, tıpkı çoğu Kızıl Kral parçasında olduğu gibi). Larks Tongues Part 2 ise albümün özeti gibidir.

| Dark-Dream sabit link
Tartışmasız en iyi King Crimson albümlerinden biri, daha ilk şarkıdan 13:36 dk boyunca King Crimson'ın şizofren müzik anlayışını derinlemesine hissediyorsunuz, sakin başlayan melodik bir giriş, ardından kendini yenileyen ritimler ve ani gitar çıkışları, ilk şarkı devamlı loop yapılıp dinlenecek tarzda, tabii bu albüm 1970lerde çıktığı için yoğun bir psychedelic etki mevcut, sonraki dönemleri gibi yoğun 2'li gitar kullanımları ve arpejler yok fakat tabiikide solo pasajlar yine fazla miktarda mevcut ve sound olarak da sonraki dönemlerden ayrılıyor.

İlk şarkı hazmedilebilirse ardından Book of Saturdays ve Exiles gibi 2 adet dinlendirici şarkı geliyor, özellikle Exiles geleceği gören cinste bir ballad. Hiçbir dönem eskimeyecektir ve son 3 şarkı, tam anlamyla progressive'in ve psychedelic'in dibine vuran şarkılar, bu şarkıları en iyi anlatacak kelime sanırım kaostur.

| b4usleep sabit link

Şarkı Listesi
1. Larks' tongues in aspic part one (13:36)
2. Book of Saturdays (2:49)
3. Exiles (7:40)
4. Easy money (7:54)
5. The talking drum (7:26)
6. Larks' tongues in aspic part two (7:12)

Toplam Süre: 46:37
 
Kadro
- Bill Bruford / bateri
- David Cross / keman, viyola, mellotron
- Robert Fripp / gitar, mellotron
- Jamie Muir / perküsyon
- John Wetton / bas, vokal
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2021 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay