Facebook Grubumuz
Kullanıcı Girişi | Üyelik
Clutching at Straws
Marillion
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1987
Ortalama Oy :


| bay.c sabit link
Konsept'in son halkası,Fish'li dönemin son stüdyo albümü, Marillion tarihinde ilk yol ayırımı, tüm özellikleriyle grup tarihinde önemli bir yere sahip 'Clutching At Straws'.

Kahramanımız gördüğü tedavi sonucu iyileşmiş, ama iç savaş yaralarını içinde taşımaktadır. Kısmen yaşanan iyileşme kapakta bukelemun, jester gibi bunalımı, depresyon'u anlatan simgelerin yer almaması sonucu sembolik olarak ortaya çıkmıştır. Adamımız bir bar taburesinde,yanındakiler gibi yarı kızgın bir 'loser' ifadesiyle bizlere bakmaktadır. 'Kayleigh' gitmiştir ama bir şekilde tamamlanması gereken hayat devam etmektedir. Albüm sonunda 'Sazlıklara tutunuyoruz ama hala boğuluyoruz' densede mücadele bir şekilde devam etmelidir.

İlk paragrafta söz ettiğimiz gibi, Marillion'un ilk dönemini kapatması sebebiyle oldukça önemli bir albümdür 'Clutching at Straws'. Albümde genel olarak depresif bir hava dikkatimizi çeker. 'Going Under' gibi dibe çeken, 'White Russian' gibi depresif ama bir taraftan isyankar bir havanın ön plana çıktığı şarkılar, 'Incommunicado' gibi hitler, 'The Last Straw' gibi kısmen umutlu gibi gibi görünen, ama ironik bir kahkahayla sona eren, umut ile umutsuzlu arası göndermelerle dolu oldukça başarlı bir Fish'e veda albümüdür 'Clutching At Straws'.

| omardiyejon sabit link
İçine girmeyi başardığım ender Marillion albümlerinden birisi ve en lezizi diyebileceğim bir albüm 'Clutching at Straws'. Gerek konsepti itibariyle yarattığı umutsuz hava, gerek Steve Rothery'nin gitarı ağlattığı sololardaki duygu yoğunluğu albümü genel olarak oldukça depresif bi noktaya taşımış.

Steve Rothery'ye biraz daha değinmeden edemem bu noktada; adam enstrümanı doğru çalıyor. Yazdığı sololar muhteşem ve özellikle gitar tonu..Duyduğum en güzel, en yoğun tonlardan biri.

Şarkılara gelince 'Hotel Hobbies' albümdeki genel hava hakkında bize ipuçları veriyor. Ardından gelen 'Warm Wet Circles' ise Marillion tarihinin en sağlam şarkılarından birisi kesinlikle. Muhteşem bir solo barındırıyor. 'Immunicando' genel havaya nazaran biraz daha agresif 'single' niteliğinde bir parça. Abiler son darbeyi 'Torch Song' ile vuruyor. Fish 'burn a little brighter now' dedikçe kahraman yanıyor, biz eriyoruz..

Uzun lafın kısası Marillion iyi ki böyle bir albüm çıkarmış, iyi ki onu izleyenlere yeni nesil progresif rock nasıl yapılır bazı ipuçları verebilmiş.

Şarkı Listesi
1. Hotel hobbies (3:35)
2. Warm wet circles (4:25)
3. That time of the night (The short straw) (6:00)
4. Going under (2:47)
5. Just for the record (3:09)
6. White Russian (6:27)
7. Incommunicado (5:16)
8. Torch song (4:04)
9. Slàinte Mhath (4:45)
10. Sugar mice (5:46)
11. The last straw (5:58)

Toplam süre: 52:18

Bonus Disc (1999 Release)
1. Incommunicade (alternate) (5:37)
2. Tux on (single) (5:13)
3. Going under (Extended) (2:48)
4. Beaujolais day (unreleased) (4:51)
5. Story from a thin wall (unreleased) (6:47)
6. Shadows on the barley (unreleased) (2:07)
7. Sunset hill (unreleased) (4:21)
8. Tic-tac-toe(unreleased) 2:59
9. Voice in the crowd (unreleased) (3:29)
10. Exile on Princes Street (Unreleased) (5:29)
11. White Russian (6:15)
12. Sugar mice in the rain (5:56)
13. Warm wet circles - Rock n Roll (hidden track) (2:20)
Total Time: 56:12

Toplam süre: 108:30
 
Kadro
- Fish / vokal
- Mark Kelly / klavye
- Ian Mosley / bateri, perküsyon
- Steve Rothery / gitar
- Pete Trewavas / bas gitar

With:
- John Cavanagh / Dr. Finley (8)
- Christopher Robbin Kimsey / arka vokal (7)
- Tessa Niles / arka vokal (2-11)
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2022 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay