Kullanıcı Girişi | Üyelik
Panopticon
ISIS
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 2004
Ortalama Oy :


| omardiyejon sabit link
Birleşik Devletler progressive rock'un standart biçimlerine nadiren güzel örneklerle katkıda bulunsa da türün biraz daha soyut noktalarında görece 'entelektüel' hareketlenmeler göstermiş, daha basite indirgemek gerektirse çok sakallı ve dövmeli adamlar çıtayı bu anlamda yükseltmişler. ISIS bunların en güzel örneklerinden birisi. Müzikleri gösterişten uzak, gerek müzikal gerekse de notalar üzerine işlenen fikirler düzeyinde ziyadesiyle derinlikli bir yapıya sahip.

Evrilmeye çok müsait bir altyapı olan sludge dünyasından hareketle müziklerini baya bir ileriye taşıyıp az sonra üzerinde duracağım Panopticon albümüyle zirveye ulaşmışlardır. Sonrası kimine göre düşüş kimine göre olgunlaşma ama herkesin ortak kanısı 2004'ün ISIS'in zirvesi olduğu yönünde.

Panopticon ambiyans müziğin metale en güzel yedirildiği nokta olabilir. Bir çok post-rock grubunun tuzağına düştüğü melodi canavarı albümlerden son derece ileride, melodiyi amaç değil araç olarak kullanan bir albüm olmuş. Samplelar son derece sade, müziğe çoğu noktada destek olur halde. Yine gitar işleri samplelar ile beraber ambiyasın yaratılmasındaki en önemli etken. Davullar sürükleyiciliği de patlayıcılığı da belirgin kılan öge diyebiliriz. Sanırım albümün kendi içindeki 'panopticon'u (bkz: foucault) davullar demek yanlış bir metafor olmaz.

Albümün özeti olarak Altered Course parçasını gösterebiliriz. Patlayıcı, akıcı ve dingin. Tipik bir post-rock eserine en yakın ISIS hareketi olarak da görebiliriz bu şaheseri. Çığlık atan gitarlar ve çok derin bir atmosfer. Sonra ise sonsuz bir dinginlik.

Panopticon post ön adlı rock müzikler dünyasında kulağınızın değebileceği en özel işlerden birisi. Grup üyelerinin ayrılma kararı aldıktan sonra verdikleri bir röportajda da her birinin her noktası içlerine sinerek yaptıkları tek albümü Panopticon olarak göstermeleri bir tesadüf değil.

Şarkı Listesi
1. So Did We (7:30)
2. Backlit (7:43)
3. In Fiction (8:58)
4. Wills Dissolve (6:47)
5. Syndic Calls (9:39)
6. Altered Course (9:56)
7. Grinning Mouths (8:27)
 
Kadro
- Aaron Turner / gitar, vokaller
- Mike Gallagher / gitar
- Jeff Caxide / bas
- Cliff Meyer / klavye, vokaller
- Aaron Harris / davul
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2021 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay