Kullanıcı Girişi | Üyelik
Queensryche
Tarz : Progressive Metal
Ülke : Amerika Birleşik Devletleri

Queensryche progressive metal için öncü bir isim olmuştur her zaman, çünkü o zamana kadar progressive adına çıkan en metal soundunda grup Rush'dır ve ardından ilk defa heavy metal etkileşimli bir grup progressive yapmıştır.Tınısında Iron Maiden'dan Pink Floyd'a kadar birçok isim vardır.

Tarih 1980lerdir, heavy metalin, hair metalin, hard rockın altın çağıdır, Crossfire adlı bir grup Iron Maiden, Judas Priest gibi heavy metal devlerini coverlamaktadır.Zaman içinde gruba 2. gitarist olarak Chris De Garmo dahil olur ve isimlerini The Mob olarak değiştirirler.

Bu arada Geoff Tate grup ile arada çalışmaktadır. 1981de ilk demolarında vokal yapar. 4 şarkı içeren bu demo ilgi çekemez ardından isim değişikliğine giderler ve ilk demolarında kullandıkları ismi kendilerine koyarlar. Tate bu arada Myth adlı başka bir gruptadır ve 1984'de ayrılıp, Queensryche ile çalışmaya başlar, ilk eplerini de bu arada yayımlarlar.

İlk albümlerinden sonra iyiden iyiye progressive-metale yönelirler ve 3. albümleriyle progressive-metal klasiği olan konsept yapıdaki Operation Mindcrime albümünü yayınlarlar, albüm inanılmaz büyük bir başarı kazanır, birçok eleştirmen tarafından tam not alır ve halen bir klasiktir, sonunda beklenen başarı sağlanmıştır.

Başarı üstüne başarı sağlayan grup Empire albümüyle kendini tekrardan ispatlar.Bir konser albümü ve Promised Land gibi klasik bir başka albümden sonra grunge'ın populerleşmesi, metal gruplarının sönmesiyle kötü günler yaşar.
90ların sonunda ise grubun beyni sayılabilecek Chris Degarmo'nun gruptan ayrılır ve dağılmanın eşğine gelirler.

Grubun en önemli özelliklerinden biri Geoff Tate'in farklı ve geniş sesi bir diğeri ise De Garmo'nun gitara getirdiği farklı anlayıştır, gerek sololardaki orjinal tarzı, gerek yaptığı besteler ile Queensryche'a genel karakteristiğini kazandırmıştır.

Dream Theater'dan başlayarak birçok gruba ilham vermiş olan Queensryche şu aralar Operation Mindcrime 2 albümünü çıkarttı ve hala dünyanın en iyi progressive-metal gruplarından.Albümler
  The Warning
  Rage For Order
  Operation: Mindcrime
  Empire
  Promised Land
  Hear In The Now Frontier
  Q2K
  Tribe
  Operation : Mindcrime II
  American Soldier
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay