Kullanıcı Girişi | Üyelik
Sigur Rós
Tarz : Post Rock
Ülke : İzlanda

Sigur Rós 1994 yılında Jónsi Birgisson, Georg Hólm ve Ágúst Ævar Gunnarsson kadrosuyla İzlanda'da kuruldu. İsmini grubun kurulduğu gün doğan Jónsi'nin kardeşi Sigurrós'dan almışlardı. Grup kısa bir zaman sonra plak şirketi Bad Taste ile anlaşma imzaladı ve 1997 yılında Von (Hope) isimli ilk albümlerini yayınladı. 1998 yılında ise remix şarkıları barındıran Von brigði yayınlandı.

Sigur Rós için uluslararası başarı 1999 yılında çıkardıkları Ágætis Byrjun (An alright start) albümü ile geldi. Ayrıca bu albüm ile klavyeci Kjartan Sveinsson gruba dahil oldu. Grup Radiohead gibi büyük isimlerle konserler verdi. Albümdeki bazı parçalar The Life Aquatic with Steve Zissou, Vanilla Sky gibi önemli sinema filmlerinde kullanıldı.

2002 yılında bir sonraki albüm () piyasaya çıktı. Gruptan ayrılan Ágúst'un yerine Orri Páll Dýrason geçti. Albümdeki tüm şarkılar "untitled" olarak isimlendirilmişti ve grup tarafından uydurulan vonlensku (Hopelandic) dilinde söylenmişti.

2003 sonbaharında Sigur Rós Radiohead ile ortak çalışma yaparak Merce Cunningham dansçılarının hazırladığı Split Sides isimli dans gösterisi için müzik yaptılar. Ba Ba, Ti Ki, Di Do isimli bu üç şarkı 2004 yılında ayrıca albüm olarak yayınlandı.

Grubun son albümü Takk (Thanks) 2005 yılında piyasaya çıktı. Albümden Hoppípolla isimli parça bir çok TV kanalında jenerik müziği olarak yer aldı ve Children of Men filminin trailerında kullanıldı.

2006 Temmuz ayında grup büyük bir dünya turnesine çıktı. Ayrıca turne kapsamındaki İzlanda konserlerinin ileride DVD olarak piyasaya sürülmesi düşünülüyor.


Albümler
  Von
  Von Brigði
  Ágætis Byrjun
  Svefn-G-Englar
  ()
  Ba Ba Ti Ki Di Do
  Takk...
  Heima
  Hvarf-Heim
  Með Suð í Eyrum Við Spilum Endalaust
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay