Kullanıcı Girişi | Üyelik
Opeth
Tarz : Progressive Metal
Ülke : İsveç

Opeth, David Isberg tarafından 1990 yılında Stocholm'de kuruldu. Opeth ismi Wilbur Smith'in Sunbird isimli kitabından alınmıştı. Orjinal yazılışı Opet ve manası ay şehri idi. Daha sonra Mikael Åkerfeldt gruba gitarist olarak dahil oldu. Fakat grupta işler yolunda gitmiyordu ve uzun zamandır Åkerfeldt'in arkadaşları olan Anders Nordin ve Nick Döring gruba davulcu ve basçı olarak katıldılar.

İlk konserden sonra Andreas Dimeo ve Nick Döring gruptan ayrıldı. Grubun ikinci konseri için Kim Pettersson gitarist ve Johan DeFarfalla basçı olarak gruba girdi fakat bu konserden sonrada DeFarfalla gruptan ayrıldı. Grubun diğer bir konserinde basçı olarak Peter Lindgren gruba katıldı ve Pettersson gruptan ayrıldıktan sonra asıl enstrümanı olan gitara geçti.

1992 yılına gelindiğinde ise David Isberg gruptan ayrıldı ve vokalist olarak Åkerfeldt yerine geçti. Basçı olarakta Stefan Guteklint'i gruba dahil ettiler fakat grup Candlelight Records ile anlaşma imzalayınca gruptan atıldı. Orchid albümü kayıtlarında bassları daha önce gruptan ayrılmış olan Johan DeFarfalla çaldı. Albüm 1995 yılında Candlelight Records tarafından, 1997 yılında da Century Media Records tarafından Amerika'da yayınlandı.

İkinci albüm Morningrise 1996 yılında raflardaki yerini aldı. Bu albümün prodüktörlüğünü Dan Swanö yapmıştı. Grup bu albümden sonra Cradle of Filth ile ilk Avrupa turnesine çıktı. Tur sonrasında Johan DeFarfalla gruptan atıldı, Anders Nordin ise Brezilya'ya taşınması nedeniyle gruptan ayrıldı.

1998 yılında gruba davulcu olarak Amon Amarth'dan ayrılmış olan Martin Lopez dahil oldu. Basçı olarakta arkadaşı Martin Mendez gruba girdi. 3. albüm My Arms, Your Hearse lirikler açısından konsept bir albümdü. Ayrıca Martin Lopez'in jazz etkileşimli davul tarzı da kendini belli ediyordu.

Başka bir konsept albümü olan Still Life Peaceville Records tarafından 1999 yılında yayınlandı. Bir önceki albüm gibi bu albümün de prodüktörü Fredrik Nordström olmuştu. Albümde grubun müzikal olarak gelişimi açık bir şekilde ortadaydı.

Beşinci albüm Blackwater Park 2001'de Music for Nations'dan çıktı. Prodüktör koltuğunda Porcupine Tree'den tanınan Steven Wilson vardı. Albümde ayrıca gitar ve piyano çaldı, back vokal yaptı.

2002 yılında yine Steven Wilson tarafından prodüksiyonu yapılan Deliverance raflardaki yerini aldı. Deliverance, Opeth'in en sert albümü olarak değerlendirilmişti. Bazı parçalarda açık bir şekilde Morbid Angel etkileşimleri görülüyordu.

Bir yıl sonra Deliverance ile aynı zamanda kaydedilen Damnation piyasaya çıktı. Dinleyiciler bir önceki albümün aksine Åkerfeldt'in "mellow" parçalar olarak nitelendirdiği '70ler etkileşimli bir progresif rock albümüyle karşı karşıyaydı. Ayrıca albümde yer alan "Death Whispered a Lullaby" parçası albüm kayıtları sırasında trafik kazasında ölen Åkerfeldt'in büyün annesine ithaf edilmişti.

2004 yılında grup Deliverance ve Damnation'dan parçalar içeren canlı kayıt Lamentations'ı piyasaya DVD olarak sürdü. Ayrıca bu DVD, 2 albümün kayıdı hakkında da bir belgesel içeriyordu. Bu turne içerisinde gruba klavyeci olarak Spiritual Beggars grubundan Per Wiberg dahil oldu.

Grubun sekizinci albümü Ghost Reveries 2005 yılında piyasaya çıktı. Lopez'in panik atak hastalığı ve son zamanlarda uyuşturucu ile olan sorunları biliniyordu. 2006 yılında gruptan "kendi projelerine yoğunlaşmak" bahanesiyle ayrıldı. Yerine Martin Axenrot geçici olarak gruba dahil oldu ve daha sonra grupta sürekli eleman olarak yerini aldı.


Albümler
  Orchid
  Morningrise
  My Arms, Your Hearse
  Still Life
  Blackwater Park
  Deliverance
  Damnation
  Lamentations: Live at Shepherd's Bush
  Ghost Reveries
  The Roundhouse Tapes
  Watershed
  Heritage
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay