Kullanıcı Girişi | Üyelik
Radiohead
Tarz : Crossover Prog
Ülke : İngiltere

İlk çıktıkları günden bu yana tarihe kendini altın harflerle yazdıran bir topluluk. İlk radyoya sunulan Prove Yourself hiti ilgi görmeyince, Creep'e klip çekmeye karar verirler ve grup birçok olumlu tepki alırlar.
Kendi ülkelerinde tek şarkılık grup olarak yorumlanan başarılı ilk albümlerinde yoğun grunge etkisi görülmektedir.Kendi ülkelerinde istedikleri ilgiyi göremeseler de Abd'de oldukça yoğun bir ilgi görur grup.Ardından The Bends albümü gelir.Bu albümlerinde kendi ülkelerinde yüzyılın albümü unvanını alır. The Bends ile kendini gelistirmis ve yavaştan progressive-rock sularına açılmışlardır. Ok Computer(gitar altyapılı) ve Kid-A(klavye ve syntz altyapılı) ile deneyselliğin dibine vurmuşlardır.Grup üyelerinin Ok Computer döneminde yoğun Pink Floyd dinledikleri bilinmektedir.
Tarz olarak kesin birşey söylenemese de post-rock ile art-rock arasında bir müzik yapmaktadırlar.

Grupta en cok dikkati çeken çogu gruptan farklı düzenlemeleri ve gitari olduğundan farklı kullanmalarıdır.
3 gitari etkin şekilde ambians oluşturur şekilde kullanırlar ki nerdeyse hiçbir grup denememiştir bunu o ana dek.
Net bir takım calışması vardır, hiçbir grupta olmadığı kadar bağımlıdır elemanlar birbirine, karmaşık armonik hattı 3 boyutlu müzik havası yaratır, can noktası melodiler ileri gitarlarla açığa çıkmaktadir ve melodik hırçın enstrumantel pasajlarla da köprüler oluşturulmaktadır.
Sanki bir büyü vardır Radiohead şarkılarında. Diğer gruplardan farklı bir atmosfere sahiptir. Thom Yorke'un içinize işleyen zengin tınısı ve vokal tarzı Radiohead'e dikkatlerin yönelmesini saglamıştır.

Grubun kuruluşu da ilginçtir, ilk adlarını sadece cumaları çalışabildikleri için "On A Friday" koymuştur grup, üniversite yüzünden muziğe ara vermişler ve bassçıları Colin Greenwood'un kardeşi, klasik müzik eğitimli Jonny Greenwood'un gruba kendini zorla sokmasıyla hiç degişmeyen kadroları oluşur ve adlarını Talking Heads'in bir şarkılarından alarak Radiohead koyarlar. En başta harmonika çalan Jonny, kısa bir süreden sonra ileri-gitarları ve klavyeleri alır, birçok düzenlemeye zengin armoni bilgisiyle yön verir.Gitari farklı çalması, garip riff yazış teknigi, virtuözik olmasa da orjinal sololarıyla birçok hayran edinmiştir kendine...

Grup 1997 tarihinden sonra gitar temelli müzikten vazgeçmiştir, gelen ilgiden de yorulduğunu belirterek, klavye etkili yoğun deneysel muzik yapmaya karar verir. Bu tarihler Radiohead'in 2. yarısı olarak da yorumlanabilir.

Son olarak 2003'de bir albüm yayınlayan grubun vokalisti Thom Yorke 2006 yılında birde solo albüm çıkartmıştır.Grubun gitaristi olan Jonny Greenwood'un da Bodysong adında yoğun jazz, elektronik altyapılı, yaylılar ve syntzlerle düzenlediği enstrumantel bir albümü bulunmaktadır.
Albümler
  Pablo Honey
  The Bends
  Ok Computer
  Kid A
  Amnesiac
  Hail To The Thief
  In Rainbows
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2020 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay