Kullanıcı Girişi | Üyelik
Riverside
Tarz : Progressive Metal
Ülke : Polonya

Grubun elemanları tanışmadan önce vokalist Mariusz Duda “Xanadu” isimli grupta bass gitar ve klavye çalmakla, Piotr Grudziński “Unnamed” isimli grupta lead gitar çalmakla, Piotr Kozieradzki(Mittloff) “Hate” ve “Domain” gruplarında davul çalmakla ve Jacek Melnicki kendi kayıt stüdyosunda ses mühendisi olarak görev yapmakla meşguldü.

Grudzién ve Mittloff beraber bir grup kurmya karar verdiklerinde çalışmak için en iyi yer Malnicki’nin stüdyosuydu. Bu sırada Jacek’te grupta klavye çalmayı kabul etti ve grubun tek eksiği bir bass gitarist oldu. Mariusz Duda’nın gruba katılmasıyla kadro tamamlanmış oldu. İlk günlerde yaptıkları çalışmalar sürekli olarak enstrümantal olarak devam ediyordu. Ancak bir gün çalışma sırasında Mariusz kendi kendine şarkılara vokal yapmaya başlayıp tüm grubu şaşırttı, böylece grup vokalistinide bulmuş oldu. Bu dönemde grubun adının Riverside olmasına da karar verdiler. Grup daha sık ve düzenli olarak çalışmaya başladı ve esas enerjilerini diğer gruplarından alıp Riverside’a vermeye başladılar. 2002 ekiminde Varşova’da iki tane konser verdiler. Ardından 2003 martında Riverside isimli ilk demoları piyasaya çıktı.
Demonun dinleyiciler tarafından çok beğenilmesi ve bu beğeninin radyo programlarında, basında ve gelen mektup ve e-postalarda yer bulmasının ardından grup debut albümlerinin kayıdına başladı. Ancak 2003’ün son aylarında grup Jacek Melnicki ile yollarını ayırdı ve Out Of Myself isimli ilk albümün kayıtları üç kişi ile tamamlandı. Albümün çıkışından sonra gruba yeni kalvyeci Michal Lapaj dahil oldu ve grup canlı performanslara hazırlanmaya başladı. Grup Polonya’da bir çok konser verdikten sonra 21 Eylül 2004’te Out Of Myself albümü tüm dünyada satışa sunuldu ve grup ilk yurtdışı konserini Hollanda’da verdi. Konser alanında satışa sunulan Cd ve tişörtlerin tamamının satılması grup elemanları için bile süpriz olmuştu.

Albümün bu başarısından sonra konserlere devam eden grup 2005 yılında bir single ve bir EP yayınladı. Ardından 2005 yılının en çok adından söz ettiren progressive albümlerinden biri olan Second Life Syndrome piyasaya çıktı. Grubun fan kitlesinin bir anda artmasına ve Riverside’ın progressive metal piyasasında yerini garantilemesini sağlayan bu albüm bir çok site tarafından en iyi progressive metal albümleri arasında gösterilmektedir.


Albümler
  Riverside
  Loose Heart
  Out Of Myself
  Voices In My Head
  Conceiving You
  Second Life Syndrome
  Rapid Eye Movement
  Anno Domini High Definition
  Memories In My Head
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay