Kullanıcı Girişi | Üyelik
Symphony X
Tarz : Progressive Metal
Ülke : Amerika Birleşik Devletleri

Symphony X, 1994 yılında gitarist Michael Romeo tarafından kurulmuş bir Amerikan progresif metal grubudur.

1992 yılında kendi imkanlarıyla kaydettiği enstrümental parçalara yönelik olumlu eleştiriler ve kayıtların ulaştığı Japon müzik şirketi Zero Corporation'ın grup demosu talebi üzerine Michael Romeo; Jason Rullo'yu [davul], Michael Pinnella'yı [klavye], uzun süredir beraber çaldığı Tom Miller'ı [bas] ve vokalist Rod Tyler'ı bir araya getirip Symphony X'in temellerini attı. Grup 1994 yılında aynı isimli ilk albümünü çıkarttı. Romeo'non solo kayıtları ise aynı yıl "The Dark Chapter" adı altında toplandı.

İkinci albümlerinin kayıtları esnasında gruptan ayrılan vokalist Rod Tyler'ın yerini -bir tesadüf eseri grup elemanlarına bizzat Tyler tarafından tanıştırılmış olan- Russell Allen'ın almasından sonra, müzik çevrelerinde dikkatleri üzerlerine toplamaya başlamalarını sağlayan ikinci albümleri "The Damnation Game" 1995 yılında piyasaya çıktı.

Müziklerinin çok daha geniş bir kitle tarafından takdirle karşılanması ise "başyapıt" olarak nitelendirilebilecek ilk albümleri olan "The Divine Wings of Tragedy"nin çıkışına denk geldi.

Bu albümün ardından, kayıt sürecinin grup içinde yarattığı stresten olumsuz etkilenen ve birtakım kişisel sorunlara sahip olan Jason Rullo gruptan ayrılmayı tercih etti. 1998 yılında grup, Rullo'nun yerini alan Tom Walling ile birlikte, dördüncü stüdyo albümleri olan "Twilight in Olympus"ı çıkarttı. Fakat, gruba olan ilgisizliği sebebiyle Walling'in buradaki ömrü uzun sürmedi ve davula yeniden Jason Rullo geçti.

Uzun zamandır beklenen ilk resmi canlı performanslarını ise aynı yıl, özellikle kayıt şirketlerinin etkisiyle büyük bir dinleyici kitlesine sahip oldukları Japonya'da gerçekleştirdiler.

Peşinden bir dünya turnesi getiren bu Japonya turu esnasında basist Tom Miller ile ilgili problemler baş gösterdi. Miller, yoğun tur temposu nedeniyle sağlık sorunları yaşıyor olmasının yanında, dine gittikçe daha fazla yöneldiği bu dönemde müziğe olan ilgisini de kısmen kaybetmişti; ve gruptaki yerini Michael LePond'a bıraktı.

Vokallerde Rod Tyler'ın olduğu ilk albümlerinden "Masquerade" isimli parçanın Russell Allen tarafından yorumlanmış bir versiyonunu da ["Masquerade '98"] içeren ilk toplama albümleri "Prelude to the Millenium: Essentials of Symphony" 1998 yılında çıktı.

2000 çıkışlı beşinci stüdyo albümleri olan "V - The New Mythology Suite"ün hemen ardından bir Avrupa turnesi düzenleyen grup, Paris'in ünlü konser alanı Elysée Montmartre'da verdikleri konseri "Live on the Edge Forever" ismiyle, çift disklik bir albüm halinde piyasaya sürdü.

Prodüksiyon öncesinde ve süresince neredeyse tüm işleri grup üyelerinin tamamiyle kendi üzerlerine aldıkları son albümleri "The Odyssey"in çıkış tarihi ise 2002'ydi. Nispeten daha "karanlık" bir sound'a sahip olan bu albüm, sözlerini Edgar Allan Poe'nun bir romanından esinlenerek yazdıkları "Kings of Terrors" isimli parçanın yanında, Yunan efsanesi Odyssey'den [kelime anlamı; zor şartlar altında yapılan yolculuk] uyarladıkları, albüme ismini veren 24 dakikalık bir müzikal şöleni de içeriyordu.

Grup üyelerinin solo çalışmaları [Michael Pinnella - Enter by the Twelfth Gate (2004) ve Russell Allen - Russell Allen's Atomic Soul (2005)] nedeniyle verilen uzun bir aranın ardından, grup, 2006 sonu ila 2007 başı gibi çıkması planlanan altıncı stüdyo albümlerinin üzerinde çalışmalarını halen sürdürmektedir.


Müziklerindeki senfonik ve klasik öğeler ile power metale eğilimlerinin sıklıkla sözü edilen Symphony X'in janrı ile ilgili olarak ise Michael Romeo şöyle diyor: "Biz bir metal grubuyuz, progresif eğilimlerimiz var ve klasik fikirleri müziğimize dahil ediyoruz. Fakat genellikle her şarkı bir diğerinden son derece farklı. Üstelik insanların grupları etiketlemek için kişisel yöntemleri vardır... Biri "Accolade"i dinler ve bizim bir prog grubu olduğumuzu düşünür.. başkası "Wicked"i dinleyip metal grubu olduğumuzu söyleyebilir. Bir diğeri ise "The Odyssey"i dinler ve hiçbir fikri olmaz. Sonuçta.. eğer bunu daraltmak zorundaysak... biz bir progresif metal grubuyuz."


Albümler
  Symphony X
  The Damnation Game
  The Divine Wings of Tragedy
  Twilight in Olympus
  Prelude to the Millenium - Essentials of Symphony
  V: The New Mythology Suite
  Live on the Edge of Forever
  The Odyssey
  Paradise Lost
  Iconoclast
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay