Kullanıcı Girişi | Üyelik
Dream Theater
Tarz : Progressive Metal
Ülke : Amerika Birleşik Devletleri

İlk kurulduğunda adı Majesty olan grubun kuruluşundan beri değişmeyen ve çekirdek elemanları John PETRUCCI (gitar), John MYUNG (bass gitar) ve Mike PORTNOY’dur(davul). Grubun kuruluşunda ve ilk albümde yer alan vokal Charlie Domanici ikinci albümde yerini James Labrie’ye bırakmıştır.

Progessive Metal olarak tanımlanacak müziklerinde Queensryche, Rush, Pink Floyd, Deep Purple gibi gruplardan esinlenmişlerdir. Labrie ile yayınladıkları ilk albümleri İmages and Words’de enstrumanlarını ileri derece teknik ve kabiliyetli şekilde kullanmaları ve yazdıkları şarkılarla dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir. Albümde dikkati çeken başka bir konu ise Kevin Moore’un mükemmel klavye partisyonlarıydı. Awake isimli üçüncü albümleri ise diğer ikisine göre daha kompleks şarkılara sahip anlaşılması zor bir albüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu albümde de grup elemanlarının enstrumanlarındaki sıradışı başarısını gözden kaçırmak imkansızdır.

Kevin Moore’un üçüncü albümden sonra gruptan ayrılması sonucu gruba Derek Sherinian katıldı ve grubun dördüncü stüdyo albümü A Change of Seasons ismiyle piyasaya çıktı. Aslında albüme tam anlamıyla stüdyo albümü demek doğru olmaz çünkü albüm 23 dakikalık albümle aynı isimli bir şarkı ve Pink Floyd, Queen, Journey, Dixie Dregs ve Genesis gruplarının coverlarının canlı kaydından oluşmaktadır. Grubun beşinci stüdyo albümü Falling Into Infinity adıyla çıkar genel olarak romantik ve slow havası olan bu albümde grubun sevenleri tarafından büyük ilgiyle karşılanır. Bunun ardından grubun popülaritesini ve progressive müzik sevenlerin aklındaki yerlerini sağlamlaştıran ve genel olarak progressive metalin en iyi ilk üç albümünden biri sayılan Scenes from a Memory-Metropolis Part II albümü 1999 yılında yayınlandı. Konsept bir albüm olmaktan çok bir filme benzeyen ve içinde aşka dair acıklı bir hikaya barındıran bu albümde farklı yapılarda uzun entrumantal bölümlerden oluşan şarkılar bulunmaktaydı. Bu albüm öncesinde grup yine bir elaman değişikliği yaşar ve klavyeye Jordan Rudess gelir. Grubun bu şaheser albümü komple çaldığı ve piyasaya sürdüğü Live Scenes From New York konser albümünün 11 Eylül 2001 günü piyasaya sürülmesi ve kapağında Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yanan resminin olması çok büyük bir rastlantı olarak nitelenmektedir.(Not: 11 Eylül saldırılarından sonra albümün bu kapakla satılması yasaklanmıştır.)

2002 yılına gelindiğinde grup Six Degrees of Inner Turbulence adında 2 Cd’lik yeni bir stüdyo albümü piyasa sürer. Fakat albüm diğer Dream Theater albümlerinde olduğu gibi ilgi görmez. Özellikle şarkılarda kullanılan elektronik öğelerin fazlalığı grubun dinleyicileri tarafından yadırganır ve albüm grubun yaptığı en başarısız iş olarak görünür çoğunlukça.

Başarısız olarak nitelendirilen bu albümden sonra grup çeşitli single ve fan club albümleri yayınlamaya devam eder. Ardından 2003 yılında Train of Thought isimli sekizinci stüdyo albümleri piyasaya çıkar. Bir önceki albümün tersine çok sert bir sounda ve şarkı yapıalrına sahip olan albüm dinleyiciler tarafından oldukça beğenilir. Ardından grup bir çok konserde Metallica, Iron Maiden gibi metal devlerinin önemli albümlerinin tamamını çalarak konsere gelen seyircilere büyük süprizler yapar ve bunları konser albümleri olarak piyasaya sürer.

Bu tarz konser albümleri, fan clup albümleri ve konser DVD’leriyle yetinmeyen fanlar 2005 yılında yeni albümü heyecanla beklemye başlarlar. Sonuçta grup bir önceki albümde yaptığı hatayı Train of Thought albümüyle telafi etmiştir ve eski tarzına geri dönmüştür. Ancak Octavarium isimli albüm tam bir hayal kırıklığı olmuştur grubun dinleyenleri için. Son albümde grup eski tarzından çok fazla uzaklaşmış adeta bir rock albümü ortaya koymuştur. Şarkılar progressive müzikten uzak basit yapıları, grubun kullandığı tonlar ve vokal tarzıda hayranların tepkisine neden olmuştur.

Çok yetenekli müzik konusunda çok bilgili olan elemanlardan kurulu grubun stüdyo albümlerinin yanısıra bir çok konser ve fan clup albümü bulunmaktadır, bunların dışında grup bir çok konser DVD’si yayınlamıştır. Dream Theater elemanlarını hepsinin en az bir yan projesi bulunmaktadır. Liquid Tension, Paltypus, Office of Strategic Influence. Hammer of Gods grup elamanlarının bir yada bir kaçının çaldığı projelerdir.


Albümler
  When Dream and Day Unite
  Images & Words
  Live At The Marquee
  Awake
  A Change Of Seasons
  Falling Into Infinity
  Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory
  Six Degrees of Inner Turbulence
  Train of Thought
  Octavarium
  Systematic Chaos
  Black Clouds & Silver Linings
  A Dramatic Turn of Events
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay