Kullanıcı Girişi | Üyelik
Yes
Tarz : Symphonic Prog
Ülke : İngiltere

Yes, 1968 yılında Jon Anderson, Chris Squire, Peter Banks, Tony Kaye ve Bill Brudford ile kuruldu. 70’li yıllarla beraber gelişen progresif müzik akımının içinde her zaman sözü geçen gruplardan oldular. Tüm müzikal akımı etkiledikleri gibi kuralları da tekrar tekrar değiştirdiler. Öncü hareketleri, onları çağlarının zirvesine taşıdı.

70’li yıllarda synthisizer ve ses efektlerini kullanmak gibi cesur hareketlerde bulunmak onların, progresif etkileşimli müziğin içine yenilik katmalarını sağladı ve genel anlamda modern müziği geliştirdi. Senfonik progresif rock türünde 'Roundabout', 'Awaken', 'Close To The Edge' gibi unutulmayacak başyapıtları vermelerinin en önemli faktörlerinden biri de vokalist Jon Anderson’un müziğe ve gruba olan sanatsal yaklaşımından gelir.

80’lerle beraber yeni dijital sample teknikleri geliştirmeleri sayesinde albümlerini milyonlara ulaştırabildiler. Bu sayede dijital müzikle ilgilenenlere ‘Owner Of A Lonely Heart’, ‘Rhythm Of Love’ gibi müthiş parçalarıyla ilham kaynağı oldular.

90’lardan 2000’lere geçiş sırasında yeni kayıt teknikleri geliştirdiler, bu da öncü olarak kalmalarına yardım etti. Gerçek ve büyük senfonilerle çalışarak herzaman bir adım önde oldular ve yeni türlere imza attılar. Bu etkileyici gelişimleri sayesinde sınırlarını daha da fazla genişlettiler.

Mistik ve geniş çerçeveli anlatımlarıyla geniş kitlelere hitap ettiler ve popülerlikleri gün be gün arttı. 'Fragile' ve 'Close To The Edge' senfonik, karışık, akılcı ve mistik anlamda en önemli albümleri olarak kabul edilir. Bu albümlerde çok sıkı parçalar içinde progresif öğelerin müthiş kullanımı klasikleşmelerini kolaylaştırmıştır.

Kuruldukları andan itibaren öncü olan bu grup hala adından sıkça bahsettirir. Sıkı hayranlarının dışında da ciddi anlamda bilinen ve saygı duyulan bu grup hala yeni işler yapmaya devam ediyor.

Kuruluş Kadrosu:

Jon Anderson – Vokal
Chris Squire – Bas Gitar, Geri Vokaller
Peter Banks – Gitar, Geri Vokaller
Tony Kaye – Klavye
Bill Brudford – Davul

Günümüz Kadrosu:

Jon Anderson – Vokal
Chris Squire – Bas Gitar, Geri Vokaller
Steve Howe - Gitar
Rick Wakeman - Klavye
Alan White - Davul


Albümler
  Yes
  Time and A Word
  The Yes Album
  Fragile
  Close To The Edge
  Yessongs
  Tales From Topographic Oceans
  Relayer
  Yesterdays
  Going For The One
  Tormato
  Drama
  90125
  Big Generator
  Union
  Talk
  Keys To Ascension
  Keys To Ascesion 2
  Open Your Eyes
  The Ladder
  Magnification
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay