Kullanıcı Girişi | Üyelik
Kurtalan Ekspres
Tarz : Symphonic Prog
Ülke : Türkiye

Barış Manço'nun 1972 yılında kurduğu ve vefatına kadar birlikte çalıştığı grubudur. grup ismini; Haydarpaşa - Kurtalan hattında çalışan Kurtalan Ekspresi'nden almıştır.

Kurtalan Ekspres 1972'den bu yana çeşitli kişilerle çalışmıştır. Başlangıçta Murat Ses, Ahmet Güvenç, Celal Güven, Ömür Gidel ile başlayan grup 1978'den itibaren Bahadır Akkuzu'nun katılımıyla devam etti. Yıllarca Barış Manço'nun orkestralığını yürütmüş olan bu grup, Barış Manço'nun vefat etmesi üzerine Cem Karaca'yla çalışmaya başlamıştır.

Kurtalan Ekspres, sahnelerde olduğu kadar, Manço'nun sunduğu TV programlarında da yer aldı.

Barış Manço vefat etmeden önceki dönemde çıkan kaset yapma fikri Barış Manço'nun vefatı nedeniyle ertelendi. En sonunda 2003 yılında "3552" adıyla kasetlerini piyasaya sürdüler.albümdeki parçaların tamamının hayli kaliteli olmasına rağmen albüm arzulanan ilgiyi görmedi.

Ahmet Güvenç Grubun bas gitaristidir. Şimdiye kadar Yeraltı Üçlüsü, Barış Manço, Cem Karaca ve Erkin Koray başta olmak üzere sayısız müzisyenle çalıştı. Berklee Jazz Akademisi mezunudur.

Bahadır Akkuzu Grubun gitaristi ve vokaliydi. Kurtalan Ekspres'e 1978'de katılmıştır. 07 Ağustos 2009 günü geçirdiği kalp krizi sonucu ne yazık ki yaşama gözlerini yummuştur.

Cihangir Akkuzu Grubun davulcusudur. Bahadır Akkuzu'nun kardeşidir.

Gür Akad 1958 doğumludur. Kendisini nöbetçi gitarcı olarak tanımlıyor. Bugüne kadar Barış Manço, Sezen Aksu, Tarkan, İlhan İrem, Sertab Erener gibi birçok isimle çalıştı. 1986'da Klips ve Onlar grubu olarak Halley adlı şarkıyla Eurovision'a katılmışlardı. Kurtalan Ekspres'te 1990 yıllarında Gitarist olarak yer almış ve yeniden Kurtalan Ekspres'te çalmaya başlamıştır. Ayrıca "Gür Akad Band" grubuyla da performanslar icra etmektedir.

Bülent Güven 1975 yılında müziğe başladı ilk rock gurubunu 1990 yılında kurdu. Kör Talih, Objektif, Eyyam gruplarından sonra son olarak Gür Akad Band ve Electric Circus'ta yer almakta. Klavye/Gitar/Bas Gitar/Vokal müzisyenliğini bir arada yapmaktadır. Stüdyo müzisyenliğinin yan ısıra reklam müziği yapımı da ayrı bir profesyonel uğraş alanıdır... Kendisine müzik camiasında "JOKER MÜZİSYEN" adı takılmıştır... Kurtalan Ekspres'in yeni düzeninde Klavye-Gitar çalmakta ve back vokalleri de yapmaktadır.


Vikipedi'den alıntıdır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kurtalan_Ekspres


Albümler
  Yeni Bir Gün
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay