Kullanıcı Girişi | Üyelik
Emerson Lake and Palmer
Tarz : Symphonic Prog
Ülke : İngiltere

   1970 yılında The Nice grubundan Keith Emerson (Tuşlu çalgılar), King Crimson'dan Greg Lake (Gitar, Bas gitar, Vokal) ve Atomic Roosters'dan Carl Palmer'ın (Davul) bir araya gelerek kurdukları, progresif rock müziğinin ilk süper grubudur. Her 3 müzisyenin de kendi alanlarındaki yetkinliği ve dehası sayesinde yaptıkları müziğin seviyesine ulaşmak günümüze kadar mümkün olmamıştır. 

    1970 yılında kendi isimlerini taşıyan albümlerini çıkardıklarında bu yeni grup yapısı (klavye, bas, davul) ve ortaya koydukları müzik, Emerson'un virtüözitesi, Lake'in (gerektiğinde) yumuşak sesi ve Palmer'ın sıra dışı baget sallayışı ile diğer grupların müziğinden hemen ayrılıyordu.

   1971'de "Tarkus" 72'de "Pictures at an Exhibition" ve "Trilogy" 73'te "Brain Salad Surgery" başarılarını pekiştirmiştir. Bundan sonra grup 1977' ye kadar stüdyo albümü çıkarmaz. Bu tarihte önce Works Vol.1 sonra Works Vol.2 çıkar. !978'de çıkardıkları "Love Beach" ise kapağından içeriğine kadar grubun en tartışmalı albümü ve bu albümün başarısızlığı da grubun sonu olmuştur. 

   1985'te grup tekrar bir araya gelmeye çalışır ancak Carl Palmer'ın Asia ile sözleşmesi olduğu için bu gerçekleşmez. Onun yerine Deep Prurple'ın Cozy Powell'ı takviye edilerek Emerson Lake and Powell adıyla (en azından grubun ELP olan kısaltması garantiye alınarak) bir albüm çıkarılırsa da  2. albüm asla gerçekleşmez.

   Asia ile birlikteliğini bitiren Palmer'ın katılımıyla 1992'de "Black Moon" ve 1994'te "In the Hot Seat" albümlerini çıkarsalar da artık köprünün altından çok sular akmıştır.

 

 Albümler
  Emerson Lake and Palmer
  Tarkus
  Pictures at an Exhibition
  Trilogy
  Brain Salad Surgery
  Works Vol.1
  Works Vol.2
  Love Beach
  Black Moon
  In the Hot Seat
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay