Kullanıcı Girişi | Üyelik
Godspeed You! Black Emperor
Tarz : Post Rock
Ülke : Kanada

Post rock'ın karanlık yüzü olarak tanımlandırılan Godspeed You! Black Emperor, 1993 yılında Kanada'da 3 kişi tarafından kuruldu. Kurulmasından kısa süre sonra eleman değişiklikleri başlayan grupta ilk albüme kadar pek çok değişiklik yaşandı ve bir dönem grubun eleman sayısı 15 kişiye ulaştı. Günümüzde ise grup, 9 kişiyle müzik hayatını devam ettirmekte.

GY!BE, enteresan ismini 1976 tarihli siyah-beyaz bir belgeselden alıyor. Belgeselde ise Black Emperor isimli bir Japon bisiklet çetesinin hikayesi anlatılıyor. Grup, müziğinde pek çok post rock gruplarından farklı olarak keman, gayda, çello gibi müziğin dramatik yönünü kuvvetlendiren enstrümanları kullanıyor. Şarkıları 15 ile 25 dakika arasında değişen uzunluklara sahip olduğundan dolayı grup, dinlerken her bir parçasında 15 ile 25 dakika arasında değişen sürede kısa filmleri göz önüne getiriyor. Bunu ise tıpkı diğer pek çok post rock grubu gibi söz kullanmadan, müziğiyle gerçekleştiriyor.

Godspeed You! Black Emperor, çeşitli endüstrilerde çalışanlara ilham kaynağı olabilecek kadar derin bir müzik yapan grup. Öyle ki, ünlü İngiliz yönetmen Danny Boyle, bir GY!BE şarkısı olan East Hastings'ten esinlenerek 28 Days Later isimli filmini çektiğini belirtiyor. Filmin soundtrack'inde de aynı şarkıyı duymak mümkün.

Grup, kendi çalışmalarının yanı sıra Fly Pan Am, A Silver Mt. Zion gibi post rock dünyasında çok önemli yere sahip başarılı yan projelerle de çalışmalarını sürdürüyor.


Albümler
  All Lights Fucked on the Hairy Amp Drooling
  f#a#∞
  Slow Riot for New Zerø Kanada
  Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven
  Yanqui U.X.O.
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay