Kullanıcı Girişi | Üyelik
Stratovarius
Tarz : Prog Power Metal
Ülke : Finlandiya

1982 yilinda Helsinki'de davulcu tuomo lassila tarafından kurulmuştur. Grup 1989 yılına kadar debut albümü Fright Night'i yayınlayamaz. 1992 yılında Twilight Time yayınlanır ve album geniş kitlelere ulaşır. Twilight Time'ın Japonya'da 1992'nin en cok satılan yabancı albümü olması , grubun Dreamspace turnesine Japonya'da başlamasına önayak olur ve grup buradaki popularitesini sağlamlaştırır.

1995 yılında grubun altın çağlarını başlatacak ideal kadro şu şekilde son halini almiştir; Timo Kotipelto, Timo Tolkki, Jari Kainulainen, Jens Johanssen, Jorg Michael.

1996 -1998 arasinda de peş peşe cikardiklari Fourth Dimension, Episode, Visions ve Destiny albumleriyle power metal camiasının efsane isimleri arasina kazınırlar. 2000 yilinda çıkan Infinite müzikal doygunlugu bakimindan begenilse de, grup kendini tekrar ettiği öne sürülerek epey eleştirilir. Grup infinite'den sonra Episode 1 ve Episode 2 yi piyasaya sürer. Ardından grupta karmaşa çıkar ve kotipelto gruptan ayrılır. Uzunca süre Michael Kiske'in ismi gündeme gelir fakat beklenen gerçekleşmez. Timo Tollki hayvanlar gibi dayak yiyip ruhsal bunalıma girer , Gruba vokalist olarak Miss K dahil edilir fakat bu birliktelik çok kısa sürer. Timo Tolkki düzinelerce terapinin ardından geri döner ve Timo Kotipelto'yu da ikna ederek yeni selftitled album için stüdyo çalışmaları başlar. Albüm 2005'in şubat ayında yayınlanır.


Albümler
  Fright Night
  Stratovarius II / Twilight Time
  Dreamspace
  Fourth Dimension
  Episode
  Visions
  Destiny
  Visions of Europe
  Infinite
  Elements Pt.2
  Elements Pt.1
  Stratovarius
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay