Kullanıcı Girişi | Üyelik
Soft Machine
Tarz : Canterbury Scene
Ülke : İngiltere

Kökleri neredeyse 40 yıl öncelerine uzanan ünlü Soft Machine, bir underground rock-fusion grubu olarak 1966 yılında kurulmuştu. Gitar, davul, bas ve saksofon çalan dört müzisyenden oluşuyor. Adları da underground edebiyatın bir sembolü olan William Burroughs’un ‘Soft Machine’ romanından alınma. Özellikle davulcu Robert Wyatt ve basçı Kevin Ayers’ in ‘motor’ müzisyenler olduğu grubun temel müzikal eksenleri underground rock’a yaslansa da sound’larında caz ve doğaçlamanın da dolaylı izleri var.

1981’e kadar, yaklaşık 15 yıl süren serüvenlerinin içinde, devamlı üye değişiklikleri yaşadı Soft Machine. Örneğin andığımız iki usta 1970 yılından sonra grupta yoktu. Ama fusion ruhlu müzikal kalitesinden hiç ödün vermeyen grup, birbirinden önemli yeni müzisyenlerle başarılı albümler yayımladılar. 1970’li yılların ilk yarısında, caz adım adım sound’larında ağırlığını koydu ve ‘Bundles’ adlı 1975 albümleriyle sound’larını tamamen caz-fusion’a yerleştirdiler.
Saksofoncu Elton Dean, grubun değişiminin öncüsü bas gitarist Hugh Hopper, caz davulun efsane ismi John Marshall ile gitarist John Etheridge; grubun 1981’de dağılışından sonra tekrar buluşup Soft Machine’i diriltmeye karar verdiler. İki yıl önce ‘Abracadabra’ adlı bir albüm bile çıkardılar.

 

kaynak: http://www.lastfm.com.tr/music/Soft+Machine Albümler
  The Soft Machine
  Volume 2
  Third
  Fourth
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay