Kullanıcı Girişi | Üyelik
Pain of Salvation
Tarz : Progressive Metal
Ülke : İsveç

İsveç’in soğuk coğrafyasından çıkan mükemmel progressive metal grubu… Mükemmel soundlar ve onlara kan ile doldurulmuş bir mürekkebin can verdiği mükemmel sözler… Hem müziklerindeki profesyonellik havası hemde hiç sıkmayan melodiler… Klasik progressive metal grupları gibi sırf solo değilde gerektiği yerde ve vurucu yerde çalan ve tüm şarkıyı içimizde hissettiren bir grup Pain Of Salvation…

Kaybedişlerin krallığı Pain Of Salvation… 1984 yılında kurulup ilk albümlerini 1997 yılında çıkarmalarına rağmen ülkemizde yeni yeni tanınan ve dinlenildikçe fan kitlesi artan bir grup Pain Of Salvation… Dream Theater ile birlikte ülkemizde en çok sevilen progressive metal gruplarından ve Türkiye’de Rock The Nations II, İstanbul ve Ankara olmak üzere toplam üç konser verdiler.

Pain of Salvation 1984 yılında vokal ve gitarda bulunan Daniel Gildenlow tarafından kuruldu… Grup ilk kurulduğunda ismi Reality idi ve Daniel grup kurulduğundan henüz 11 yaşındaydı… Henüz o yıllarda bile Pain Of Salvation gelecek vadeden bir grup olduğunu gösterdi. Reality grubu 1987 yılında İsveç Yıllık Geleneksel Müzik Ödüllerine girmeye hak kazanmıştı. Daniel şimdiye kadar buı yarışmaya katılan en genç müzistendi ödüllerin sonunda ise Daniel Gildenlow bu ödüllerde en iyi vokalist ödülünü kazandı. Yine 1987 yılında Reality en genç katılımcı olarak Beatles festivallerinde boy gösterdi…

1991 yılı ise Pain Of Salvation için önemli bir yıldı. Grubun ismi artık değişmiş ve ilk okuduğunuzda içinizi ürperten ve asla aklınızdan çıkmayan bir hale gelmişti ve evet Pain Of Salvation tam anlamıyla kurulmuştu. 1991 – 1994 yıllar arasında POS ülke çapında bir çok başarı kazandı yüzlerce konsere çıktı ama hala bir albüm gelmemişti. Bu yıllarda Entropia albümünün birkaç şarkısını bitirimişti Pain of Salvation ama henüz bir albüm yapacak kadar şarkı yapamamışlardı.

1994 yılında Daniel’in 16 yaşındaki kardeşi Kristoffer, Gustaf Hielm yerine bass gitara geçti. Bu yıllarda POS hala bir klavyeci arayışındaydı ama hala ortalıkta kendileri gibi bir klavyeci bulamamışlardı Ta ki 1996 yılına gelindiği zaman 1996 yılına gelindiğinde Fredrik Hermansson gruba klavyeci olarak girdi ve Pain Of Salvation sonunda istediği kadroya kavuşmuştu. Hiç zaman kaybetmeden ufak bir stüdya girdiler ve eski ve yeni malzemeleri birleştirip bir demo kaydettiler. Pain Of Salvation bu yıllarda bir çok şarkı kaydetmişti sonunda her şey mükemmel hale gelmişti ve Pain Of Salvation şarkılarını müzik şirketlerine yolladı.

Marquee/Belle Antique (Japonya) ve Roasting House (İsveç) stüdyoları Pain Of Salvation’in kayıtlarını çok beğenmişti. 1997 yılının hemen başlarında Pos ilk albümünü Roasting House Stüdyolarında kaydetti albüm 1997 yılında Asya’da raflarda yerini aldıı Ancak Avrupalı dinleyiciler ise 1999 yılında bu şahaser albümle tanıştı. Albüm tüm dünyada büyük ilgi gördü ve herkes bu çıkan yeni ama aslında çok eski grubu ve bu albümü çok beğenmişti. Albüm 14 şarkıdan oluşuyordu. Bunlardan 10. şarkı sadece Japonya’da çıkan Cd’lerde yer alıyordu (Never Learn to Fly). Albüm ! (Foreword) şarkısıyla başlıyor. Şarkınında adından anlaşıldığı gibi bu şarkı albümün önsözü söz ve müziği daniel yazmış. Foreword ile birlikte albümün etkisi altına giriyorsunuz ve kendinizi acının kurtuluşununa bırakıyorsunuz.

One Hour by the Concrete Lake albümünün çıkmasından 1 ay önce yani 1998 yılının Ocak ayında gitarist Daniel Magdic gruptan ayrıldı ve onun yerine Johan Hallgren gruba katıldı. One Hour by Concrete albümü Asyada 1998 yılının sonlarında Avrupu ve Amerikada ise 1999 yılında piyasaya sürüldü. Bu mükemmel albüm tüm dünyada büyük övgüler aldı bunun en büyük nedenlerinden biride Pos’un tanınmış müzik şirketlerinden biri olan InsideOut ile anlaşmış olmasıydı. Ardından Dream Theater’in menejerinin kurduğu InsideOut Amerikaya katıldılar. Mart 1999 yılında ise İngiliz grup Threshold, İtalyan Eldritch gruplarıyla birlikte 3 haftalık bir Avrupa turnesine çıktılar.

Bu övgüyle ve başarılarla dolu yılın ardından Pos Hollanda’da yapılan Progressive Power festivalinde ana grup olarak çıktı. 1999 yılının sonbaharında artık grup için artık 3. albümlerini yapmalarının zamanı gelmişti ve 3. albüm için kolları sıvadılar. Şubat 2000 yılının son günlerinde Pos 3. albümünü kaydetmeye başladı. Ve o mükemmel albüm The Perfect Element Haziran ayında müzikseverlerin karşısındaydı. Bu cidden mükemmel denecek konsept albümün bütün sanatsal ve bilgisayardan yapılan düzenlemeleri Daniel yapmıştı. Pos Britanyada turda iken Albüm 2000 yılının Eylül ayında müzikseverle buluştu. Bu tur sürerken çok kötü bir olay oldu Barcelona’da grubun esas adamı Daniel düştü ve sol elindeki iki parmağını kırdı. Ama her şeye rağmen tur aksamadan muhteşem bir şekilde planlandığı gibi bitti. Daniel kolu alçıda olmasına rağmen büyük bir özveriyle konserlere çıktı ve şarkıları söylemeye devam etti.


Grup iki yıl boyunca turnelere çıktı ve bir çok konser verdi git gide büyüyen Pos fanları artık yeni albüm için sabırsızlanıyordu ve sonunda 2002 yılına geldiğimizde ise bir çok Pos severin The Perfect Element ile birlikte en iyi albüm olarak kabul ettiği Remedy Lane raflarda yerini aldı. Ayrıca mükemmel bir kapağada sahip olan bu albüm gerçekten progressive metal adına yapılmış en iyi albümlerden biriydi tıpkı tüm Pos albümleri gibi. Undertow gibi mükemmel bir slow parça ve sözleri insanın içini parçalayan Daniel’in çocuğunun doğumda ölmesi üzerine yazılan A Trace Of Blood şarkısı daha çok melankolik ve depresif öğeler içeren bu albüm herkesin dinlemesi gereken bir albüm. Özellikle müzik ile ilgilenenlerin bu albümden bir çok şey çıkartacağı hatta yazarların bile sadece A Trace of a Blood adına bir kitap yazabileceğini düşünüyorum. Ölen çocuğuna yazdığı bu şarkıda şöyle diyor “never knew your name but I will miss you just the same” ve yine aynı şarkıda çocuğuna şöyle sesleniyor “I was prepared to be your father How can I ever prepare for that again?”

Pos Remedy Lane’in ardından gelen başarı ile yeniden turneler ve konserler vermeye başladı. Pos artık hatırı sayılır bir fan kitlesine sahip olmuştu. Pain of Salvation, tüm şarkı boyunca solo atıp, müzik aletlerindeki ustalıklarını göstermek yerine, her okduğunuzda ürperdiğiniz şarkı sözleri ve her dinlediğinizde sizi başka yerlere götüren müziğiyle fanlarının kalbinde yer aldı. Pos sadece 20 dakika boyunca müzik aletlerine abanıp biz en iyi soloyu atarız değildi. Kimi zaman bizi duygulandıran kimi zaman ise vay be adamlar nasıl çalmış dedirten ama gaza gelmişken bile sözleriyle bizi etklileyen bir gruptu Pain Of Salvation… Türkiye’de de Pain Of Salvation’un fanları bu yıllarda dahada artmaya başlamış ve heyecanla Pos’un Türkiyeye gelmesini bekliyorlardı. Türkiye’deki Pos fanları bekleyedursun Pos 5. albümünü ve ilk canlı performans albümünü 12:5 adı altında çıkarttı. Seyircilerin sesi de olmasa stüdyo kaydı sanılabilecek süper bir performans kanımca. Her ne kadar bazı dinleyiciler bu albümde Daniel sesinden yakınsalarda bence çok güzel bir live albüm ve Daniel seside oldukça iyi. Albümü dinlerken insan gözünü kapatıp hayal etmeden yapamıyor.

Bu live albümün ardından Türk fanların beklediği gün Rock The Nations 2 festivali ile gelmişti. 2 Temmuz Cuma Günü büyük gündü. Pain Of Salvation headliner gruptu ve Türk seyirciler ile ilk kez buluşacaktı. Rtn’nin çoğu seyircisi için en iyi grubuydu. Mükemmel bir performans ve süper sahne şovları Pos yine yapıtğını yapmıştı inanılmaz bir performans sergileyen grubu maalesef ben izleyemedim. Pain of Salvation ayrıca 6 Mayıs 2005’de İstanbul’da 7 Mayıs 2005’de ise Ankarada iki konser daha verdi. Küçük aksaklıklar dışında bu konserlerde çok iyi geçmiş. Rtn’de anlatılanlara göre Pos grubunun üyeleri tüm seyircilere çok sıcak davranmış Daniel’in Inside şarkısında yaptığı sahne şovu inanılmazmış ve bir şarkıda Daniel baterinin başına geçmiş.

Grup yine 2004 yılında 6. albümlerini Be adı altında çıkarttı. Değişik bir sound’a sahipti ve her Pos albümünde olduğu gibi bir önceki albüme benzemiyordu ve her Pos albümünde olduğu gibi yine mükemmeldi yine dinlerken insanı başka alemlere götürüyordu. Otoritelere göre; Be albümü 2004 yılının Ayreon : The Human Equation albümüyle birlikte çıkan en iyi progressive albümüydü. Albümdeki her şarkı her dinlediğinizde daha güzel geliyor insana. Pos’un şarkılarını best of bile yapamıyor insan… Grup en son “Be” adı altında bir Dvd çıkarttı. Avrupadaki konserlerinden görüntülerin yer aldığı Dvd’yi büyük müzik marketlerinde bulabilirsiniz.. Hala Pos’u benim gibi canlı izlemeyenler varsa bu Dvd onlar için bire bir…

2006 yılında grubun basçısı Kristoffer gruptan çıktı. Grupta şu an basçının kim olacağı belli değil. Pain of Salvation ayrıca Aralık 2006 yılında "Scarsick" adında bir albüm çıkartacağını açıkladı. Bu albümün ardından Perfect Element II çıkacağı söyleniyor ama ne kadar doğrudur onu zaman gösterecek.


Albümler
  Entropia
  One Hour By The Concrete Lake
  Ashes
  The Perfect Element Part 1
  Remedy Lane
  Be
  12:5
  Be Live
  Scarsick
  Linoleum
  Road Salt One
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay