Kullanıcı Girişi | Üyelik
Paatos
Tarz : Crossover Prog
Ülke : İsveç

Paatos, Ağustos 2000 tarihinde, Stefan Dimle, Huxflux Nettermalm, Johan Wallén ve şu an grupta çalmayan Reine Fiske tarafından İsveç’te kuruldu. İlk zamanlarda enstrümantal olarak çalışan gruba, bir iki konser sonunda Petronella Nettermalm vokal olarak katıldı.

Paatos, 2001 yılının baharında ilk single albümünü kaydetti. 2002 yılının sonbaharında çıkan“Timeloss” albümünün ardından grup elemanları birlikte daha sık çalmaya başladılar. Bu sıralarda Reine yerine gruba şu anki gitarist Peter Nylander dâhil oldu.

2003 yılındaki Almanya Belçika turunun ardından InsideOut ile anlaşan Paatos ikinci albümü “Kallocain”’i InsideOut etiketiyle piyasaya çıkarttı. Prodüktörlüğünü Steven Wilson’ın yaptığı ikinci albümün ardından grup Porcupine Tree ile birlikte tura çıktı. İkinci albümün ardından tanınırlığı oldukça artan grup başarılı bir turne geçirdi ve dinleyicilerinin dikkatini çekmeyi başardı.

2006 yılında üçüncü albümü “Silence Of Another Kind”’ı çıkartan Paatos, konserlere devam etti. Şarkılarını kendi stüdyosunda yazan grup böylece beş kişinin müzik altyapısından yararlanabiliyor. Ülkemizde de bir çok fanı bulunan Opeth’in bir çok röportajında övgüyle bahsettiği Paatos, Porcupine Tree’nin frontmani Steven Wilson’ında favori gruplarından biri.

Müziğinde Portishead, Massive Attack gibi grupların yanı sıra Genesis gibi progressive grupların da etkisi hissedilen Paatos, Türkiye’deki ilk konseri için Masstival alternatif sahnesinde olacak.


Albümler
  Timeloss
  Kallocain
  Silence of Another Kind
  Breathing
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2020 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay