Kullanıcı Girişi | Üyelik
Tool
Tarz : Progressive Metal
Ülke : Amerika Birleşik Devletleri

Tool 1990 yılında vokalde MaynardJames Keenan, gitarda Adam Jones, bas gitarda Paul D’amour, bateride ise Danny Carey kadrosuyla kuruldu. Tool sözleri ve klipleriyle Dünya’da kimi zaman gerçekten yankı uyandırmış bir grup. Vokal Maynard James Keenan ayrıca Nine Inch Nails, Rage Against The Machine gibi gruplarla çalışmıştır. Keenan bir çoğumuzun yakından tanıdığı A Perfect Circle adlı grubunda vokallerini üstlenmektedir. Son zamanların en yetenekli vokalleri arasında gösterilen Keenan’ın doğuştan gelen yetenekleri ve notalara uyum sağlayan sesi Tool için onu vazgeçilmez haline getirmiştir. Grubun kliplerini ve sanat çalışmalarını da üstlenen gitarist Adam Jones ise Tool’un o anlaması güç gitar rifflerinin arkasındaki en önemli kişilerdendir. Grup birkaç yıl boyunca en iyi albümü yazmak ve kaydetmek için zamanını harcasa da tüm bu harcanan zamana değmiştir. Grubun plak şirketleriyle olan anlaşmazlık yüzünden müziğe 5 yıl ara vermesine rağmen grup bu dönüşten sonra kimi fanlara göre en iyi albüm olarak gösterilen Lateralus’u çıkartmıştır. “Undertow”dan sonra gruptan ayrılan Paul D’amour yerine İngiliz basçı Justin Chancellor geçmiştir.

Grubun ilk albümü 1993 yılında “Undertow” etiketiyle piyasaya çıktı. Albüm birçok metal fanının en sevdiği albüm olmakla beraber içinde progressive müziğini de barındırıyordu. Hatta bazı şarkıların Dream Theater’ı andırdığını bile söyleyebiliriz. Tool genellikle uzun şarkılar yapmaktadır.Tool, gitar efektleri, mükemmel riffler, sololar ve Keenan’ın mükemmel sesiyle şarkılarını çok iyi harmanlayan bir gruptur. Grup üç yıl sonra “Aenima” albümü çıkarttı. Eleştirmen ve dinleyicilerden çok iyi izlenimler alan albüm bir önceki albümden bir adım daha öndeydi diyebiliriz. Kızgınlığın ve duygunun mükemmel verildiği şarkılarda dinleyici adeta kendisinden geçiyordu. Albüm ayrıca bir önceki albüme göre daha fazla progressive soundu barındırıyor ve daha uzun bölümler barındırıyordu.

2001 yılında grup birçok eleştirmen tarafından masterpiece olarak adlandırılan “Lateralus” albümünü çıkarttı. Tool, bir çok kişi tarafından imkansız görülmesine rağmen bir önceki albümden daha iyi bir albüm çıkartmıştı. Bu albümle birlikte grup müzikal ve lirik anlamında bir çok kişiye göre gelebileceği en iyi yere gelmiş ve yapabileceğinin en iyisini yapmıştı. Özellikle; progressive metal denildiğinde söylenen ilk albümlerden biri olan “Lateralus” tüm progressive rock severlerin hayran kalacağı türden bir albüm diyebiliriz.


Albümler
  Opiate
  Undertow
  AEnima
  Salival
  Lateralus
  10,000 Days
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay