Kullanıcı Girişi | Üyelik
Camel
Tarz : Symphonic Prog
Ülke : İngiltere

Camel, 1971 yılında klavye, bas gitar, elektro gitar ve davullarla insanoğluna duyguyu anlatabilmek için İngiltere'de kuruldu. Grubun ilk üyeleri arasında klavyeci Peter Bardens, grubun kurucusu, gitaristi, bestecisi, flütçüsü, vokalisti, her şeyi Andrew Latimer, bas gitarist Doug Ferguson ile davulcu Andy Ward vardı. Grup, The Brew ismini değiştirerek sonradan efsaneye dönüşecek olan Camel ismini seçti.

İlk albüm ile sesini çok fazla duyuramayan ve iyi satış grafikleri yakalayamayan grubun albüm satışı konusundaki talihsizliği, bugüne kadar çıkardıkları 15 albümde de değişmedi. Ancak Camel'ı Camel yapan, progresif bir müzik yapısıyla duyguyu birbirine katarak müzik icra etmesi oldu.

Grup, kuruluşundan bu yana pek çok eleman değiştirdi ve 1981'de Andy Ward'un uyuşturucu nedeniyle bagetlerini bırakmaya karar vermesiyle dağıldı. Bir süre turlayan ve konuk müzisyenlerle çalışan Andrew Latimer, grubu 1990'da yeniden topladı. O yıldan bu zamana kadar 4 albüm çıkaran grup 2003'te dünya turnesine çıktı ve bunun "veda turu" olarak açıklanmasıyla hayranlarını üzdü. Zira duyguyu onlar kadar iyi anlatan bir grup, belki önümüzdeki 1970 yıl içerisinde bile gelmeyecekti.

Grup, tarihi boyunca pek çok dava ile karşı karşıya geldi. Özellikle 1979 tarihli I Can See Your House from Here isimli albümlerinin çarmıha gerilmiş, uzaydan dünyaya bakmakta olan astronot temali etkileyici kapağı bunun sebeplerinden biriydi. Ayrıca grup, 1974 tarihli Mirage albümünün kapağıyla da Camel sigaralarinin reklamını yaptı. Aynı albüm bugün en çok hatırlanan ve dinlenen Camel albümü olup Lady Fantasy gibi efsanevi bir eserle de son bulmaktadır.

Şarkılarındaki klavye ve gitar soloları ile günümüzde de pek çok müzisyene ilham kaynağı olan grup, klasik rock enstrümanlarının dışında flüt, saksofon gibi enstrümanlar da kullanarak müziğine çeşitlilik kattı. Özellikle The Snow Goose isimli romandan esinlenilerek yapılmış The Snow Goose albümünde flütün yeri açık bir şekilde görülmektedir.

Ülkemizde de hayli popüler olan Opeth grubunun kurucusu, vokalist ve gitaristi Mikael Akerfeldt, Camel'dan çok etkilendiğini pek çok röportajında dile getirmiştir. Lamentations isimli DVD'sinde de Ending Credits parçasına başlamadan önce "Bu parça tamamen Camel'dan arak" şeklinde bir anons yapmıştır. Grup, Mikael Akerfeldt'in yanı sıra Dan Swanö gibi pek çok İsveçli müzisyenin de ilham kaynağıdır.

Kadro:

- Andrew Latimer - Gitar, Vokaller, Flüt
- Colin Bass - Bas Gitar, Vokaller

Geçmiş Grup Elemanları:

Doug Ferguson - Bas Gitar (Mayis 1972-1977)
Peter Bardens - Klavye (1972-1978)
Andy Ward - Davul, Perküsyon (1972-1982)
Richard Sinclair - Bas Gitar, Vokaller (1977-1979)
Mel Collins - Saksofon, Flüt (1977-1979)
Jan Schelhaas - Klavye (1978-1980)
Kit Watkins - Klavye, Flüt (1979-1980)
Dave Stewart - Davul, Perküsyon (1997-2000)


Albümler
  Camel
  Mirage
  The Snow Goose
  Moonmadness
  Rain Dances
  Breathless
  I Can See Your House From Here
  Nude
  The Single Factor
  Stationary Traveller
  Dust and Dreams
  Harbour Of Tears
  Rajaz
  A Nod and a Wink
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay