Kullanıcı Girişi | Üyelik
12:5
Pain of Salvation
Albüm Türü : Konser
Yayın Yılı : 2004
Ortalama Oy :


| Inside the Pain sabit link
Pain of Salvation - 12:05

Pain of Salvation'la ilk tanıştığım ve taptığım albüm.12:05 grubun ilk ve tek konser albümü.Albüm tamamen akustik esntrumanlar kullanılarak kaydedilmiş.Bir konser albümünden neler beklersiniz bilemem ama bu albüm benim dinlediğim en iyi konser albümlerinden birisi hatta en iyisi.Daniel'in kadife sesi ruhunuza öyle bir işliyoki mutlaka tatmalısınız.
Çok fazla söze gerek yok kusursuz bir konser albümü.Piyanolar,akustik gitarlar ve inanılmaz yorumuyla Daniel Gildenlow derken kendinizi kaybediceksiniz...

| Dreamtime sabit link
Deneysel takıldıkları bir çalışma.Önceki çalışmalarından seçtikleri parçaları değişik bir şekilde akustik olarak yorumlayıp 12,5 i oluşturmuşlar.Çok değişik ve tatlı bir albüm olmuş.Ashes hariç bütün parçaları sevdim :))

| ahmetkemalyildiz sabit link
Grubumuzun akustik konser kaydı 12:5' te yer alan parçaların tamamı albüm versiyonlarından kat be kat üstün bir şekilde icra edilmiş, bunu özellikle belirtmek gerekiyor. Albümümüzün bir tek bu artısı hakkında konuşmak bile bizlere yeterdi aslında ama böyle yaparsam albüme saygısızlık yapacakmışım gibi geliyor. Bu sebepledir ki, açık açık albümle ilgili her şeyi paylaşmak istiyorum müzik sever arkadaşlarımla... Aslında siz yazacaklarımı benden daha iyi biliyorsunuzdur muhakkak ama n'apalım, nefsime hakim olamıyorum. Ve hemen anlatmaya başlıyorum; Şarkılar akustik gitarla o kadar güzel bir biçimde çalınmış ki, bir de kusursuz solo ve geri vokaller müziğe arka çıkınca tadından yenmiyor! Hakikat şu ki, Daniel'in tanrısal vokallerini bir kenara koyarsak; gruptaki diğer elemanların yaptığı geri vokaller de harika! Bir paragraf Daniel solo vokal yaparken bir paragraf da Langell , Hallgren ve Kristoffer solo olarak okuyor.

12:5'in şahsım için önemi ise apayrıdır. İlk dinlediğim Pain of Salvation şarkısı -bu albümdeki akustik canlı versiyonuyla- Undertow'dur. Öyle bir şarkıdır ki bu, nefret etmeme rağmen sürekli dinlerdim. Canım anneciğim de çok seviyor bu şarkıyı. Hatta annem “bana bu şarkı tanıdık geliyor, sanki önceden dinledim” der. Konuyu dağıtmanın bir alemi yok burada yani.

Ashes'ın bu albümdeki versiyonu hakkındaki naçizane görüşlerimi de belirtmek istiyorum. Depresif bir eserin neşeli bir havada yorumlanması büyük bir cesarettir bir kere. Daniel “but too young to die...” derken tüylerimiz major minor ayrımı yapmaksızın hazır ola geçer! Albümün doruk noktası burasıdır kanımca...

Pain of Salvation'a başlamak için en uygun albüm 12:5 tir arkadaşlar. Zaten en iyi albümleri de budur. (Sürekli fikrim değişiyor, lütfen anlayın beni dostlar) Her türden dinleyiciye hitap eden bu albümde; akustik, canlı ve eşi bulunmaz parçalar ard arda dizilmiştir. Bize düşen tek şey ise bu enfes sanat eserine gereken ehemmiyeti göstermektir. Yazar Doğu Yücel'in Pain of Salvation'ın 12:5 albümü hakkında söyledikleri şahsım için -biliyorum ki tüm fanlar için de- sonuna kadar geçerlidir: “Sizce hem entelektüel, hem çocuksu, hem duygusal, hem agresif, hem komplike, hem akılda kalıcı, hem melodik, hem kaotik, hem optimist, hem pesimist bir grup olabilir mi? Mucizenin ve hayalimdeki grubun adı Pain Of Salvation! İsveçli grup dört progresif metal başyapıtının ardından akustik konser kaydıyla karşımızda. Bu albüm karşısında saygıyla eğilmekten başka bir şey yapamıyorum. Önce bir netten bakacaksanız, indirilesi parçalar: ’Oblivion Ocean, Undertow, Chain sling, Winning A War’.”

Şarkı Listesi
Book I - Genesis
1. Brickwork Part I (I - Leaving Entropia) (5:44)
2. Brickwork Part I (II - This Heart Of Mine) (2:35)
3. Brickwork Part I (III - Song For The Innocent) (1:24)
4. Brickwork Part I (IV - Brickwork Descend 1) (0:38)
5. Brickwork Part I (V - Leaving Entropia) (0:48)
Book II - Genesister
6. Winning A War (7:52)
7. Reconciliation (4:23)
8. Dryad Of The Woods (5:37)
9. Oblivion Ocean (5:19)
10. Undertow (5:47)
11. Chainsling (4:25)
Book III - Gensinister
12. Brickwork Part 2 (VI - Brickwork Ascend 1) (1:39)
13. Brickwork Part 2 (VII - Brickwork Ascend 2) (1:20)
14. Brickwork Part 2 (VIII - Second Love) (4:12)
15. Brickwork Part 2 (IX - Ashes) (5:12)
16. Brickwork Part 2 (X - Brickwork Descend 2) (3:52)

Toplam Süre: 60:47
 
Kadro
- Daniel Gildenlöw / vokal
- Fredrik Hermansson / klavye
- Johan Hallgren / gitar
- Johan Langell / davul
- Kristoffer Gildenlöw / bas
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay