Kullanıcı Girişi | Üyelik
Digital Ghosts
Shadow Gallery
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 2009
Ortalama Oy :


| enchant sabit link
Bir müzik türünde hep öncü topluluklar olmuştur en başta giden bayrağı sallayan. Shadow Gallery bunu çeşitli sebeplerle başaramamış ve devamlı arka planda kalmayı tercih etmiş ve bir türlü şeytanın bacağını kıramamış topluluklardan birisidir. Bunun sebepleri çok çeşitli. Plak şirketi sorunu, müzikalitenin içerdiği ciddi ve elit yaklaşımlar hep kendilerini bir plan uzak tutmuştur bu camiaya. Progressive Metal deyince aklınıza ilk önce Dream Theater, Pain Of Salvation gelmiştir ama bir türlü Shadow Gallery’i pastanın bir bölümüne bile yerleştirememişizdir. Oysaki önümüzde duran ürün bırakın bugünü, geçmişle gelecek arasında bağ kuracak derecede çeşitli, ruh dolu ve hissiyatlıdır. İlk albümüyle türlü şanssızlıklar yaşayıp “Tyranny” ve “Room V” gibi şaheser albümlerle kendini kabul ettiren grubun geçen sene vokalisti Mike Baker kalp krizinden vefat etmişti. Bu süre zarfında grup dağılacak mı devam mı edecek düşüncesi gitarist Gary Wehrkamp’ın “Shadow Gallery devam edecek…” açıklamasıyla son bulmuştu. Daha önce yerel gruplarla çalışan aslen gitarist olan Brain Ashland grubun yeni vokalisti oldu ve son albümleri de “Digital Ghosts” adıyla piyasaya çıktı.
“Digital Ghosts” muhteviyatını müzikal olarak en başta Rush, Yes, Pink Floyd, Queen, Iron Maiden gibi gruplardan alıyor. Konsept olarak ise topluluk yine insanın iç dünyasına yolculuk yapıyor ve dolayısıyla sosyal meselelere de göz atıyor. Bu sebeple daha önce “Room V” albümündeki konseptinden de yararlanıyor. Hatırlanırsa o albüm “V For Vendetta” filmindeki “V” hakkındaydı ve adalet sistemi ve eşitsizlik gibi konuları da içeriyordu. “Digital Ghosts” bir bütün olarak olmasa bile ayrı ayrı bu konuları içermekte.
Vokalist Brian Ashland’in Queensryche vokalisti Geoff Tate’ı andıran bir sesi var. Bununla birlikte Mike Baker ve artık aramızda olmayan Crimson Glory vokalisti Midnight’tan da yoğun etkiler taşıyor. Biz çok başarılı bulduk. Çok özgün olmasa bile şarkıların karakterini ön plana rahatlıkla çıkarıyor ve önemli olan da bu.
Albümde kullanılan koral vokal bölümleri Queen etkileri taşırken klavye tonları “Tyranny” albümünü, ritim gitarlar ise “Legacy” ve “Room V” albümündeki tonları anımsatıyor. Ritim gitarlar daha önce hiç olmadığı kadar teknik çalınmış ama buna rağmen duyguyu kaybetmeden işlenmiş. Bu da Shadow Gallery’nin klasik özelliğidir diyelim. Daha önceki albümlerde yer alan davulcu Joe Nevolo ayrılmış ama sadece iki şarkıda katkıda bulunmuş. Diğer şarkıların davul bölümlerini ise gitarist Gary Wehrkamp halletmiş. Davul tonları bir parça rahatsızlık verebilir ama defalarca dinlediğinizde hiç sırıtmıyor ve zamanla diğer enstrümanlarla birlikte iyi tonlandığına şahit oluyorsunuz. Ve yine daha önceki albümlerde yer alan piyano ve synthesizer uzmanı Chris Ingles’ın gruptan ayrılması piyano bölümlerinin azalmasına sebep olmuş.
Şu şarkı iyi, şunun şurasına iyi bölümler var gibi bahsetmek istemiyorum çünkü albüm komple müzik ziyafeti sunuyor bizlere. Ama önemli olan birkaç noktaya da değinmemek olmaz. “With Honor”un sonlarındaki piyano bölümleri ve koral vokaller size çok şey hatırlatacaktır. “Venom” adlı şarkıda vokaller Suspyre adlı gruptan Clay Barton’a ait. Aynı şekilde “Strong” adlı şarkıda ise Primal Fear”dan Ralf Scheepers” vokallerini konuşturmuş durumda. Son olarak bahsedecğim bir nokta ise albümle aynı adı taşıyan “Digital Ghost” adlı şarkı. Pink Floyd ve YES dinleyicileri bu şarkıya kesinlikle kulak vermeli, çünkü şimdiye kadar Progressive Metal müzikte böylesine geçmişine bağlı bir beste ortaya pek çıkarılmadı. Pink Floyd’un eski dönemini hatırlatan vokal tarzları da artı bir nokta. “Digital Ghosts” içerisinde Hammond Org tınılarının bile kullanıldığı eski tarz bir Progressive Metal albümü. Geleneksel yaklaşımlı yeniliklere kısmen de olsa izin veren bir albüm. Ve grubun şimdiye kadar ortaya çıkardığı en arıza tınılara da sahip. Zaten “Digital Ghost” ve “Haunted” gibi şarkılara kendinizi esir ettiniz mi gerisi de geliyor ve şarkılara aşık olmanın tadına varıyorsunuz.

| shesmovedon sabit link

Şarkı Listesi
1. With Honor (9:59)
2. Venom (6:21)
3. Pain (6:22)
4. Gold Dust (6:45)
5. Strong (6:50)
6. Digital Ghost (9:37)
7. Haunted (9:36)

 
Kadro
Brendt Allman / gitarlar, geri vokaller
Carl Cadden-James / bas, vokaller
Gary Wehrkamp / gitarlar, klavye, vokal ve davullar
Brian Ashland / vokal
Joe Nevolo / davul

Misafir Müzisyenler:
Ralf Scheepers / vokaller
Clay Barton / vokaller


 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay