Kullanıcı Girişi | Üyelik
In The Land Of Grey And pink
Caravan
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1971
Ortalama Oy :


| bay.c sabit link
1960'ların sonunda İngiltere'nin Canterbury şehrinde Caz hayranı, bir taraftan o dönemlerde tüm dünyayı sarmış olan Beatlemania çılgınlığına karşı koyamayan gençler kendilerine has Rock anlayışı ile kaynaştırdıkları müziklerini icra ettikleri Caravan'ı kurduklarında Progressive Rock'ın en önemli alt kollarından biri 'Canterbury Scene' tarzının yaratıcılarından biri olacaklarını tahmin etmemişlerdi büyük olasılıkla. Caravan, temsilcisi oldukları Canterbury soundunun diğer önemli grubu Soft Machine'den farklı olarak sert doğaçlamaya dayalı bir müzik anlayışı yerine daha melodik, yer yer dönemin pop anlayışına uygun bir sound tercih etti.

Bu yaklaşımın en önemli örneklerinden ve grubun en iyi albümlerinden olan ' In The Land Of Grey And Pink' Tolkien'in masalsı dünyasına şık bir göndermedir aynı zamanda. Dönem pop standartlarına uygun ' Golf Girl' ile açılan albüm ardından gelen benzersiz melodik ve melankolik yapıya sahip 'Winter Wine' ile devam eder Richard Sinclair'in hayranlık uyandıran vokal ve bas performansını gözler önüne serdiği bu unutulmaz şarkıdan sonra gelen bizi yeniden eğlenceli bir atmosfere çeken 'Love To Love You' ve albümle aynı adı taşıyan oldukça başarılı ' In The Land Of Grey And Pink' isimli şarkılardan sonra albümün asıl bombası sekiz bölümden oluşan 'Nine Feet Underground' çıkar sahneye. Tüm grup üyelerinin enstrüman ve vokal yetkinliklerini sergilediği bu efsane şarkının en büyük yıldızı ise şüphesiz David Sinclair'dir. Bölüm geçişlerindeki olağanüstü hammond performansıyla büyüleyen Sinclair'in varlığı bu şarkıyı kusursuzlaştıran en önemli öğelerden biridir.

Sonuç olarak Progressive Rock tarihinin en önemli albümlerinden biri olan 'In The Land of Grey And Pink' aradan geçen kırk yıla rağmen benzersiz sounduyla ışıl ışıl parıldayan saklı hazinelerden biri olarak göze çarpmakta. İçinde 'In The Land Of Grey And Pink' albümü olmayan bir Progressive Rock arşivi her yönden eksik bir arşivdir idaasıyla bu albümü en kısa zamanda edinerek bir efsaneye kulak vermenizi öneririm naçizane fikrimce.

| laforgue sabit link

Şarkı Listesi
1. Golf girl (5:05)
2. Winter wine (7:46)
3. Love to love you (and tonight pigs will fly) (3:06)
4. In the land of grey and pink (4:51)
5. Nine feet underground: (22:40)
- Nigel blows a tune
- Love's a friend
- Make it 76
- Dance of the seven paper hankies
- Hold grandad by the nose
- Honest I did!
- Disassociation
- 100% proof
 
Kadro
Richard Sinclair / bass guitar, acoustic guitar, vocals
- Pye Hastings / electric. guitars, acoustic guitar, vocals
- David Sinclair / organ, piano, mellotron, harmony vocals
- Richard Coughlan / drums, percussion
- Jimmy Hastings / flute, tenor saxophone, piccolo
- David Grinsted / cannon, bell, wind
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay