Kullanıcı Girişi | Üyelik
Tales of Mystery and Imagination Edgar Allan Poe
Alan Parsons Project
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1976
Ortalama Oy :


| bay.c sabit link
Alan Parsons Project'in iyi kötü, çok kimseler tarafından bilinen hikayesine göre; Baetles ve Pink Floyd gruplarına stüdyo emekçisi ve ses mühendisi olarak hizmet vermiş, unutulmaz Dark Side of the Moon albümündeki katkılarıyla müzik otoritelerinin takdirini kazanmış, Alan Parsons ilerleyen zamanla birlikte artık bestelerini ve müzikal fikirlerini paylaşacağı kişler bularak kendi albümlerini hayata geçirmek ister. Bu yolda uzun yıllar en büyük arkadaşı ve yoldaşı olacak, birlikte Alan Parsons Project tarihinin en önemli albümlerini çıkartıcakları Eric Woolfson ile yolları kesişir. İki kafadarın düşüncesi yanlarına kaliteli stüdyo müzisyenlerini alarak kavramsal temelli stüdyo albümleri yapmak, konser ve turne olaylarına çok fazla yanaşmamaktı. Öyle ki bu düşünceleri sonucu Alan Parsons Project adı altındaki oluşum hiç konser vermedi ya da turneye çıkmadı diyebiliriz. İkili ayrıldıktan sonra Eric Woolfson kafasındaki rock müzikallerini canlandırmak için sahneye çıkmaya başlamış aynı şekilde Alan Parsons'da, Alan parsons Live Project'i kurarak 90'lı yılların başından itibaren konser verip, turnelere çıkmaya başlamıştır. Grubun erken dönemlerindeki alınan konser ve turnelere hayır kararı, Alan parsons Project'in idaalı bestelerine rağmen çok fazla popüler olmamasının en büyük etkenlerinden biridir belkide. Bu kısa, grup tarihine göz atış girizgahından sonra asıl konumuz olan albüme gelelim.


Grubun, albümün isminden anlaşıldığı üzere Edgar Allan Poe'nin kısa hikayeleri ile ilgili konsept olarak tasarladığı albümün en ilginç taraflarından biri yaratılan gizemli müzikal atmosfere efsane oyuncu-yönetmen Orson Welles'in şarkı aralarındaki dramatik Poe pasajları okumalarıyla büyük katkı sağlamasıdır. Albüm ' A Dream within a Dream' isimli enstrümantel ile açılır. Daha sonraki albümlerinde rastlayacağımız klasikleşmiş, mükemmel Alan Parsons Project enstrümantellerinin ilk örneğidir bu çalışma. Ardından gelen The Raven, 'The Tell-tale Heart, The Cask of Amontillado, ( The System of)...' isimli vokalli şarkılar, senfonik altyapıyla müthiş uyum sağlayan, Rock müzik ile ilgili olmayanlara bile kendini sevdirecek tarzda kulak ve radyo dostu parçalarla bezeli klasik Alan Parsons Project soundunun ilk örnekleridir. Albümün ikinci yüzünde 'The Fall of the House of Usher' başlığı altında beş bölümden oluşan yarattığı gerilimli atmosferle Poe ruhunun müzikal yansıması olarak nitelendirebileceğimiz ikinci uzun enstrümantelden sonra kapanışı yapan 'To One in Paradise' isimli mükemmel vokalli dingin parça gerilen bünyeleri gevşetir, albüme tatlı bir kapanış yapma görevi üstlenir.


Genel anlamda bu ilk albümden görüleceği gibi müzik otoritelerince Pink Floyd müziğinin izinden gitmekle suçlanan, fazlasıyla melodik olmasından dolayı kemik progresif sever tayfa tarafından bir anlamda hafif ve pop bulunan bu grubu, her şeye kulaklarını kapayarak seven ve sevmeye devam edecek olan bendeniz, bu muhteşem projenin diğer albümlerinide mercek altına karar vermiş durumda, ilgilenelere duyurulur. Bu vesileyle grubun diğer albüm krıtiklerinde görüşmek üzere şimdilik eyvallah...

| freefall sabit link
Bu grubu hafif ve pop bulan kişiler ya Progressive'den anlamıyor ya da Prime Time'ı dinlememiş olmalı.

Prelude (7:02)
Arrival (2:39)
Intermezzo (1:00)
Pavane (4:36)
Fall (0:51)

Sırf bu kısım için 5/5 verilir.

Şarkı Listesi
1. A Dream within a Dream (4:13)
2. The Raven (3:57)
3. The Tell-tale Heart (4:38)
4. The Cask of Amontillado (4:33)
5. (The System of) Doctor Tarr and Professor Fether (4:20)
Side 2
6. The fall of the House of Usher
Prelude (7:02)
Arrival (2:39)
Intermezzo (1:00)
Pavane (4:36)
Fall (0:51)
7. To One in Paradise (4:46)
 
Kadro
- Orson Welles, Leonard Whiting / narration
- Joe Puerta, David Paton, Les Hurdle / bass
- Darryl Runswick / string bass
- David Paton, Ian Bairnson, David Pack, John Miles / guitars
- Laurence Juber, Kevin Peek / acoustic guitars
- Stuart Tosh, Burleigh Drummond / percussion
- Billy Lyall, Eric Woolfson, Christopher North / keyboards
- Francis Monkman, Eric Woolfson, Andrew Powell / organ
- Francis Monkman / harpsichord
- John Leach / cimbalom & kantele
- Hugo D'Alton / mandolin
- Billy Lyall, Alan Parsons / recorders
- Alan Parsons / projectron & synths
- David Paton, Alan Parsons, Eric Woolfson, Jack Harris, Terry Sylvester, Jane Powell / backing vocals
- Bob Howes and The English Chorale, Westminster City School Boys Choir / backing choir
- Arranged and conducted by Andrew Powell / orchestra

 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2020 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay