Kullanıcı Girişi | Üyelik
Ammonia Avenue
Alan Parsons Project
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1984
Ortalama Oy :


| freefall sabit link
Ammonia Avenue albümü Alan Parsons Project'in 1984'te çıkarmış olduğu yedinci albümüdür. İsminin telaffuzu her ne kadar ilk bakışta zor gibi gelse de, kolaymış derken "Acaba nerden geldi bu garip isim?" deyip biraz araştırınca, Eric Woolfson'ın Billingham'da bir sokakta döşenmiş borunun üstünde ve Ammonia Avenue yazılı bir levhadan geldiğini öğrendim.

Öncelikle belirtmek isterim ki Eric Woolfson'ın Pink Floyd'un "Dark Side of the Moon" albümünde ses mühendisliği yapması, bu iki grubun soundunun birbirine benzemesine büyük etken olduğu kanaatındeyim. Özellikle albümün açılış şarkısı olan Prime Time'daki parçayı süsleyen sololar çok benzer.

Bu sound benzeşmesini geride bırakalım ve yavaş yavaş albüm nasıl ona bir bakalım. Sound konusunda geçen, açılış parçası olan Prime Time, Eric Woolfson'ın yumuşak vokaliyle albümün en iyi şarkısı olmayı hak ediyor. Albümün ikinci şarkısı olan Let Me Go Home ise diğer şarkılara nazaran biraz daha hareketli ve o yumuşak vokallerden biraz uzak. Tam bundan bahsetmişken One Good Reason geliyor imdadımıza. Alan Parsons Project'te anlamış olmalı ki yumuşak vokalden uzaklaşmak dinleyicilerini pek sevindirmeyecek, eski usule dönelim demiş. Yine de, Let Me Go Home'a yakışan vokal, tabii ki o biraz daha sert olan vokaldir. Diğer şarkılar bir yana deyip, rotayı Ammonia Avenue'ya çeviriyorum. Albümün kapanış şarkısı olan Ammonia Avenue tam bir kapanış şarkısı niteliğinde. Öyle bir havası var ki. Hani biz albümü yaptık, şarkılar da bu, finale de bunu koyduk der gibi. Muhteşem bir şarkı. Elveda derken kullanabilinecek cinsten. Bir de yazıyı noktalamadan Don' Answer Me şarkısı için bir öneride bulunmak istiyorum. Bu şarkıyı, her türlü uzun yolculuklarda başınızı pencereye yaslayaraktan dinlemenizi öneririm.

Albümü de derecelendirelim tam olsun. Bu şahane albüme, 5 üzerinden 5 veriyorum.

Yazım hataları varsa affola.

| bay.c sabit link
Alan Parsons Project müzikal tarihini tamamiyle subjektif olarak dönemlere bölüp, ilk üç albümü başlangıç, sonrasında gelen üç albümü yükseliş dönemi olarak nitelendirirsek.' Ammonia Aveneue' albümü için grubun yükseliş döneminin son halkası değerlendirmesini yapmak çok da yanlış olmaz kanımca.

'Prime Time', 'Let Me Go Home', 'You Don't Believe' ve unutulmaz 'Ammonia Aveneue' gibi birbirinden başarılı şarkılarla dolu albümde sağlam bir konseptin ve onu destekleyen yüksek bir müzikalitenin yoğunluğunu albümün her bir dakikasında hissetmemek olanaksız.

Bundan sonra gelecek duraklama dönemi olarak niteliyebileceğim üç albümde biraz daha mekanikleşen sound ve kötü prodüksüyon kurbanı kayıtlar öncesi belkide son bir durak noktası 'Ammonia Avenue' ve bu yönüyle bile asla ıskalanmaması gereken bir albüm kişisel kanaatimce.

Şarkı Listesi
1. Prime Time (5:03)
2. Let Me Go Home (3:20)
3. One Good Reason (3:36)
4. Since The Last Goodbye (4:33)
5. Don't Answer Me (4:11)
6. Dancing On A Highwire (4:22)
7. You Don't Believe (4:26)
8. Pipeline (3:56)
9. Ammonia Avenue (6:30)
 
Kadro
- David Paton / bass
- Stuart Elliott / drums & percussion
- Ian Bairnson / guitars
- Eric Woolfson / keyboards
- Alan Parsons / fairlight prog.
- Mel Collins / saxophone
- Arranged and conducted by Andrew Powel / orchestra

 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2020 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay