Kullanıcı Girişi | Üyelik
Going For The One
Yes
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1977
Ortalama Oy :


| Pibroch sabit link
Yes'in 1977 tarihli bu albümü belirli bir aradan sonra yine o deli kadronun bir araya gelmesiyle dünyaya gelmiştir. Ben bu albümü Yes'in tüm başyapıtlarını (Tales, Fragile, Relayer, Close To The Edge vb) hatmettikten sonra dinleme şansını yakaladım. Dinlemeden önce de sevgili Jon Anderson abimizin şu ifadesini okumuştum. Albümün Awaken adlı parçasıyla ilgili olarak "nihayet komple bir şarkı yazabildik, seneler sonra dinlerken bile tüylerim diken diken oluyor" gibi bir ifade sarf etmiş. Yahu dedim Gates Of Delirium, Heart Of The Sunrise, Remembering, Close To The Edge ve daha bir sürü şahaser varken ne menem bir ifadedir, nedir bu Awaken diye son derece heyecanlandım. Parçayı dinledikten sonra ise uzun bir süre kendime gelemedim. Abartmıyorum, belki de progresif tarihinin en muazzam eseri. Bu eserin yanı sıra Turn Of The Century'nin hüznü, Wonderous Stories'in inanılmaz melodik yapısı bu albümü başyapıtların en önde geleni yapmaya arttı da yetti bile. Yes'in az bilinen ama en iyi albümlerinden biri olan bu albümü muhakkak dinleyin, dinlemeyenlere dinletin.

| b4usleep sabit link
Yes'in 3 yıllık bir ara verdikten sonra çıkardığı stüdyo albümü. Turn of the century ve Awaken gibi 2 önemli parça var. Diğerleri kanımca Yes düzeyinde bir grup için vasat parçalar.

| omardiyejon sabit link
hakkında söylenebilecek çok fazla şey olan fakat verili dilin bunları anlatmaya yetmediği bir albüm. kesinlikle yes in -bana göre- en mükemmel albümü. virtüözler işlerini o kadar güzel bi uyumla salık vermişler ki, kimi zaman o içinde boğulduğumuz senfonik hava bu kez bizi içine doğru çekiyor ve sıkmadan, hırpalamadan kucaklıyor bizi.

jon anderson inanılmaz bir vokal, sesi duyduğum en huzur veren seslerden birisi..yine steve howe bir o kadar başarılı bir gitarist, bu albümde kendisini özellikle beğendim. chris squire içinse zirve olmuş diyebilirim bu albüm. nefis partisyonlar çıkarmış. wakeman de senfonik atmosferin en önemli öğesi olarak görevini yerine getirmiş. hepsi olağanüstü müzisyenler.

şarkılara gelince, going for the one oldukça etkili bir giriş, jon anderson özellikle çok başarılı bu şarkıda, turn of the century yoğunluklu bir şarkı yine, duygusal bir havası var ve mükemmel bi gitar çalımı barındırıyor. parallels ise sanırım benim albümdeki favorim. albümdeki en karmaşık müzikal yapıya sahip olmakla beraber dinledikçe altında yatan dehayı keşfediyoruz. wonderous stories yine büyülü bir jon anderson harikası. gözden yaş getirir nitelikte bi güzelliğe sahip. awaken ise anlatılamaz sanırım. yes in zirvesi diyebilirim rahatlıkla...dinleyelim efendim bu albümü ısrarla, tam bir progressive rock hazinesi..

Şarkı Listesi
1-Going For The One 05:32
2-Turn Of The Century 07:55
3-Parallels 05:58
4-Wonderous Stories 03:50
5-Awaken 15:38
 
Kadro
Jon Anderson-Vocals
Stewe Howe-Guitars, Vocals
Chris Squire-Bass, Vocals
Rick Wakeman-Keyboards
Alan White-Drums
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay