Kullanıcı Girişi | Üyelik
The Dark Third
Pure Reason Revolution
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 2006
Ortalama Oy :


| Vidar sabit link
Pure Reason Revolution, Westminster Üniversitesi’nde 2003 yılında kurulan, 5 kişiden oluşan Britanyalı bir progressive metal grubu. 3 adet single ve 1 adet mini albüm çalışmasına sahip Pure Reason Revolution, ilk stüdyo albümlerini SonyBMG etiketiyle Nisan 2006 tarihinde çıkarttı.. Bu incelememde Dünya’nın en büyük progressive rock sitesi olarak gösterilen Progarchives sitesi yazarları tarafından 2006 yılının en iyi 4. progressive müzik albümü gösterilerek dikkatleri çeken “The Dark Third”’ü incelemeye çalışacağım.


Albüm 9 parçadan oluşuyor, toplam süresi ise 55 dakika 31 saniye. Gruptaki 5 elemandan 4’ünün vokal yapması albümü, vokal anlamında oldukça zenginleştirmiş. Yerinde kullanılan klavyeler, albüme zenginlik katan kemanlar ve melankoli kokan gitar riffleri albüme müzikal açıdan zenginlik katsa da insan albümün kimi yerlerinde bir şey eksik kalmış diyebiliyor.. Çok kolay dinleniyor olması ve çok komplike olmayan müziğiyle her türden müzik dinleyen insanın dinleyebileceği bir albüm olmuş The Dark Third. Albümün konsept olduğunu ve uyku ve rüyalar üstüne kurulmuş olduğunu da belirtmemizde yarar var. Indie, Psychedelic etkileşimlerinin de fazlaca sezildiği albüme tamamiyle bir progressive metal albümü diyemeyiz. Albümün genelinde bir Pink Floyd etkisi var diyebiliriz.


Albümün açılış parçası “Aeropause” enstürmental bir parça ve özellikle introsuyla bir Pink Floyd şarkısını en çok andıran parçalardan biri olmuş. Çok dikkat çekmeyen bir parça olmakla birlikte insana biraz uzun olmuş hissini veriyor. İkinci parça “Goshen's Remains” ise grubun bas gitaristi ve vokalislerinden biri olan bayan “Chloe Alper”’in sesiyle açılıyor. Şarkıda özellikle back vokaller, erkek vokal ile bayan vokalin sentezi oldukça hoş olmuş. Şarkının özellikle orta kısımlarında temposu artıyor ve sonlara doğru diğer şarkıya geçişi yapmak üzere temposu git gide yavaşlıyor. Kemanın da iyiden iyiye kendini hissettirdiği şarkı, albümün en iyi parçalarından biri olmuş. Üçüncü parça “Apprentice of the Universe” ise ikinci parçadan gelen melodilerle başlıyor. İyi vokallerin yine kendini hissettirdiği şarkı, albümün hareketli parçalarından biri diyebiliriz. Özellikle synthesizer bu şarkıda çok iyi kullanılmış. Dördüncü parça “The Bright Ambassordors of Morning”, albümün en uzun parçası ve 11 dakika 56 saniye uzunluğunda. Yavaş bir ritm ile açılan parça mükemmel bir uyum içinde devam ediyor. İsmini Pink Floyd’un Echoes şarkısındaki sözlerden alan şarkıda grup yaratıcılıklarının sınırlarını zorluyor. Beşinci parça “The Exact Colour” albümdeki favori parçalarımdan diyebilirim. Piyano ile açılan ve yavaş bir tempoya sahip olan parçada baterist çok iyi bir performans sergilemiş, gerçekten insanı rahatlatan bir melodiye sahip olan şarkıyı müzik dinlemeyi seven herkese öneriyorum. Altınca parça “Voices in Winter/The Realms of the Divine”, Alper ile Courtney’in yine güzel seslerini en iyi şekilde kullandıkları ve dinleyiciyi kolayca içine çeken, bir çok sağlam riff içeren ve oldukça melodik bir parça olmuş. Yedinci parça “Bullitts Dominae”, albümün sert parçalarından biri diyebilirim. Keman yine şarkıya ustaca yerleştirilmiş. Sert gitar rifflerine sahip parça albümün en hareketli parçalarından ve albümü dinlerken -biraz da olsa- sıkılan bünyeye oldukça iyi geliyor. Sekizinci parça “The Twyncyn/Trembling Willows”, albüm genelinde giden bir şarkı sanırken ve şarkı üçüncü dakikasındayken -siz şarkıyı bitecek sandığınızda- tempo bir anda hızlanıyor ve 3 ile 6. dakikalar arasında oldukça sertleşiyor ve albümün belki de headbang yapmaya tek olanak veren bölümü çalıyor. Vokalin yine çok çeşitli kullanıldığı parçada kimi zaman rap tarzı vokallere bile rastlamak mümkün diyebilirim. Sonlara doğru yeniden yavaşlayıp hızlanan parça, ilk altı dakikanın müzikal anlamda bir özeti diyebilirim. Kapanış yani dokuzuncu parça “He Tried to Show them Magic/Ambassadors Return”, albümün en iyi parçalarından biri olmuş. Bir çok vokalin yer aldığı, güçlü riffler barındıran parça, güzel bir sonla kendisini ve albümü sona erdiriyor.

Albümüm şarkı isimleri Amerika’da farklı olarak çıkmış. Ben şarkıları tanıtırken ikisini birden kullandım. Kolay dinlenir ve ilgiyi hak eden bir albüm olan The Dark Third’ü özellikle melodik müziği seven her müzik severe öneriyorum. Bana göre 2006 yılının en iyi beş progressive albümünden biri olmasa da yine de 2006 yılının en iyi albümlerinden biri olmuş diyebilirim.

| omardiyejon sabit link
pure reason revolution ın ilk stüdyo albümü the dark third. sanırım son yıllarda progresif müziğin başına gelen güzel şeylerden birisi. nasıl dream theater progresif müziği saplanıp kaldığı sanatsal 'kaygılar'dan biraz uzaklaştırıp yine sanattan çok da ödün vermeden 'kitlelerce' dinlenen bir müzik haline getirdiyse, pure reason revolutionda da ben benzeri durumlar gördüm diyebilirim. farkındayım iddialı bir girizgah ama tekdüzelikten, boğuculuktan uzak; 'jam session' tadında progresif müzik gruplarından bıkan bünyelere bir ilaç gibi geldi the dark third.

'catchy' diye tabir edebileceğimiz riff lere zaman zaman yer verilmiş albümde, oldukça melodik bir albüm diyebilirim. elektronik altyapı kulakları tırmalamadan içerimize işliyor bu albümde. klavyenin oldukça olumlu bir kullanımı var ve benim gibi klavye hastaları için oldukça tatmin edici diyebilirim. vokaller ise bir başka enstrüman havasında; müzikal anlayışım itibariyle vokallerin neler dediklerinden çok dediklerini nasıl dediklerine odaklanırım, ki bu noktada pure reason revolution vokalleri(birden fazla) çok güzel işler çıkarmışlar, dinlerken rahatça koşup oynayabileceğimiz bir atmosfer yaratmışlar.

şarkılara gelince 4 şarkı üzerinde fazlaca durulabilir
1-Bright Ambassadors Of Morning
2-Voices In Winter / In The Realms Of The Divine
3-Nimos and Tambos
4-The Twyncyn / Trembling Willows

4 ü de leziz parçalar..albümün hakkı esasında 4,5. seçeneğimiz olsa kesinlikle böyle bir puanlama yapardım. yenilikçi tavırlarına da 0,5 puan progtürk kıyağı geçilirse 5 i alabilirler. dinleyelim efendim..

| shesmovedon sabit link

| A Saucerful of Secrets sabit link

Şarkı Listesi
1. Aeropause (2:22)
2. Goshens Remains (4:04)
3. Apprentice Of The Universe (6:56)
4. Bright Ambassadors Of Morning (9:31)
5. The Exact Colour (6:25)
6. I) Voices In Winter (10:29)
II) In The Realms Of The Divine
7. Bullitts Dominae (6:57)
8. I) The Twyncyn (3:50)
II) Trembling Willows
9. I) He Tried To Show Them Magic
II) Ambassadors Return

Amerika'da çıkan albümün şarkı listesi :

1. Aeropause (5:04)
2. Goshen's Remains (5:45)
3. Apprentice Of Ohe Universe (4:16)
4. The Bright Ambassadors Of Morning (11:56)
5. Nimos Ond Tambos (3:44)
6. Voices On Winter / In The Realms Of The Divine (6:35)
7. Bullitts Dominæ (5:22)
8. Arrival / The Intension Craft (8:53)
9. He Tried To Show Them Magic! / Ambassadors Return (13:13)
 
Kadro
- Jon Courtney / vokal, gitar, klavye
- Chloe Alper / vokal, bas gitar
- Jamie Wilcox / vokal, gitar
- Jim Dobson / vokal, klavye, gitar, bas gitar, keman
- Andrew Courtney / bateri
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay