Kullanıcı Girişi | Üyelik
A Change Of Seasons
Dream Theater
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1995
Ortalama Oy :


| Al sabit link
Dream Theater'ın A Change Of Seasons parçası dışında cover şarkıalrıdan oluşan albümü. Fakat buna rağmen en başarılı albümlerinden biridir kanımca ki Dream Theater'ın Pink Floyd Bootleg'i gibi başarılı cover çalışmaları grubun müzik piyasasının en iyi parça yorumcusu olduğunu da gösterir.

A Change Of Seasons parçası bence DT'nin en başarılı progressive çalışmasıdır ve özellikle Rush'ın Fountain Of Lamneth parçasına kurgu ve müzikal açıdan benzemesi de grubun prog rock müzikten prog. metale geçişi en sağlıklı şekilde sağlamıştır. Portnoy'un inanılmaz bir davulcu olduğunu bu parça ile görebiliriz kanımca; uzun ve bir çok geçişin, iniş çıkışların melodi değişimklerinin, yer aldığı parçayı çok iyi yönetiyor ve büyüleyici ritmler oluşturuyor. Petrucci sololarının birbiri ardına sıralanması ve LaBrie'nin kanımca en başarılı bireysel vokal performansını sergilemesi parçayı müzikal açıdan Dream Theater'ın en başarılı parçası olmasını sağlamakta. Liriklerine dikkat ettiğimizde dediğim gibi Fountain Of lamneth'e benzer bir tat bulabiliriz parçada.

Cover parçalardan değinmek istediğim parça ise Achilles Last Stand. Şuana kadar dinlediğim en başarılı Led Zeppelin coverı olmasının yanında hatta dinlediğim en iyi cover parça olma özelliğini de taşıyor benim gözümde. ilk dinlendiğinde Darkside bootleg'i gibi yadırganabilir fakat dikakt edildiğinde Dream Theater'ın çok iyi bir yorumcu olduğunu görebiliriz. Parçaya sadık kalınarak ufak yerlerde yapılan müzikal yorumlar yorumlar parçası çok özel kılmış.

farewell...

| Dreamtime sabit link
Cover parçalar bir yana 23 dakikalık bir başyapıt var albümde.Daha ne olsun dedittirir cinsten bir albüm.Dream Theater'ın ikinci dinlediğim albümüydü ve resmen vurulmuştum.Sözler bir yana albümde çok hoş ve bir o kadar da değişik bir atmosfer var.Cover parçaların etkisi yadsınamaz bir gerçek.Kesinlikle en iyi dt albümlerindne biri.

| seyfoyun sabit link
Dream Theater, Metropolis Pt.1 ile aynı zamanda yazdığı, yalnız çeşitli nedenlerden dolayı Images and Words albümüne koyamadığı A Change of Seasons şarkısının yanında, müziğinin oluşmasında katkısı bulunan gruplara da vefa borcunu ödediği bir albüm çıkartmış. A Change of Seasons şarkısina diyecek söz bulamıyorum. Hayatımda dinlediğim en iyi epic progressive şarkılarından, ki bu şarkıların sayisı bir elin parmaklarını geçmez. Dream Theater üyeleri yaratıcılığın ve özgünlüğün sınırlarını zorlamışlar. Harika sözler, inanılmaz sololar, mükemmel davullar, LaBrie'nin muhteşem vokal performansı, daha neler neler... Grup, A Change of Seasons Images and Words zamanında yazılan bir şarkı olduğundan albümün yapımında aynı ekiple çalışarak I&W ruhunu da yakalamış.

Cover'ları dinlediğimizde ise, Dream Theater'ın ne kadar yetenekli ve büyük bir grup olduğunu anlıyoruz. Şarkılar tamamen DT'nin müziğine katkıda bulunan grupların parçalarından oluşmakta. En sevdiklerim bence eşi benzeri olmayan Led Zeppelin coverı ve Deep Purple'ın Perfect Strangers coverı.

Albümün kapağına gelince, konseptle mükemmel uyum sağlayan, onu çok iyi anlatan iki artwork'le karşılaşıyoruz, biri kapakta, öteki ise kitapçığın arakasında bulunan, yazın ortasında plajda parkasıyla oturan bir adamın olduğu artwork.

Yeniden söylüyorum Dream Theater'in büyüklüğünü gösteren bir albüm A Change of Seasons.

| laforgue sabit link

Şarkı Listesi
1. "A Change Of Seasons" – 23:06
1. "The Crimson Sunrise [instrumental]"
2. "Innocence"
3. "Carpe Diem"
4. "The Darkest of Winters [instrumental]"
5. "Another World"
6. "The Inevitable Summer [instrumental]"
7. "The Crimson Sunset"
2. "Funeral For A Friend / Love Lies Bleeding" – 10:49 (Elton John)
3. "Perfect Strangers" – 5:33 (Deep Purple)
4. "The Rover / Achilles Last Stand / The Song Remains The Same" – 7:28 (Led Zeppelin)
5. "The Big Medley" – 10:34 ("In the Flesh?" by Pink Floyd, "Carry On Wayward Son" by Kansas, "Bohemian Rhapsody" - Queen, "Lovin', Touchin', Squeezin'" - Journey, "Cruise Control" - Dixie Dregs, "Turn It On Again" - Genesis)
 
Kadro
* James LaBrie – vocals
* John Myung – bass
* John Petrucci – guitars
* Mike Portnoy – drums
* Derek Sherinian – keyboards
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay