Kullanıcı Girişi | Üyelik
Second Life Syndrome
Riverside
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 2005
Ortalama Oy :


| Dark-Dream sabit link
onceki albumlere gore karanlık sulardan dahada acılmıs bir album.sanırım riverside'in en buyuk ozelligi oldukca melodik ve duyguyu koruyarak ilerlemeleri ve oldukca depresif bir yapıda olmaları.
bu albumde ise tam yol ileri gitmisler,onceki kadar duygusal ve olmadıkları kadar virtuozik ogeler iceriyor album.cok daha uzun parcalar,cok daha fazla tematik oge ve enstrumantel pasajlar.daha ilk sarkıdan farklı birseyler geliyor kulagınıza "i cant breathe anymore" daha ilk sarkıda karanlıga gomuluyorsunuz,ust uste kayıt edilmis vokal harmonisinde yuzuyorsunuz,arkasından volta-face ile inanılmaz dinamik sekilde album acılıyor ve cok daha komplikelestiklerini farkediyorsunuz,bu grup kendini cok gelistirmis diyorsunuz.
albumde 2 tanede balad var biri conceiving you,klavye ve vurucu gitar riffleriyle islenen bir parca,diger ise i turned you down.2side kesinlikle hit.iste riverside dedirtiyor.komplikeden sıkılmaya basladıgınızda tek tek geliyorlar ve renk katıyorlar.

son derece basarılı bir album...benim dinlerken hoslanmadıgım tek sey,uzun dakikalı sarkılarda gitar riffleri zaman zaman fazla tekrar etmis,biraz daha uzatalim havasini hissetsemde bircok kisinin bunu hissetmeyecegine eminim.

| Dreamtime sabit link
Kendi açımdan değerlendirirsem riverside ın en başarılı çalışması.İlk albüm ''out myself'' den çok çok farklı bir albüm.Bir kere daha bir olgun riverside karşımızda .Hem sözler hem de müzikal açıdan süper bir grup olup çıkmışlar.Daha melankolik bir havaya sahip bir albüm.

| Vidar sabit link
Polonya'dan çıkan gruplara yıllar yılı bir önyargıyla yaklaşan ben Riverside'ın ilk albümü "Out To Myself" ile bu önyargımı biraz olsun kırmıştım. Bana göre, Polonya'dan çıkan en iyi grup olan Riverside ikinci albümleri Second Life Syndrome ile en azından Riverside için bu önyargımı tamamen ortadan kaldırdı.

Bazı albümler vardır insanı derinden etkileyen, bir türlü dinlemeyi bırakamadığı, vazgeçemediği... İşte benim için böyle bir albüm "Second Life Syndrome". Gönül rahatlığıyla son yıllarda dinlediğim en iyi albümlerden biri diyebilirim. Haftalar boyunca mp3 çalarda bir türlü değiştiremediğim her mp3 çaları elime aldığımda bu sefer dinlemeyeceğim dediğim ama yine elimin yine o büyülü üç kelimeyi aradığı albüm "Second Life Sydrome"

2005 yılında Polonya'da Mystic Production tarafından, dünyada ise Inside Out tarafından dinleyicilere ulaştırılan albüm dokuz şarkıdan oluşuyor. After parçasıyla açılan albüm Duda'nın buğulu ve kuşkulu sesiyle adeta içimizi gıdıklıyor. Albüm baştan sona büyük bir ustalıkla kaydedilmiş. Özellikle soloların ve vokalin bu kadar pürüzsüz ve net çıkması albümün insanı içine çekmesinde yardımı oldukça büyük... Parçaların hepsi adeta kendi içlerinde ben daha iyi bir şarkıyım mesajı veriyor. Her şarkı geçtikce albümün en iyi şarkısı bu diyorsunuz ama albümün sonunda albümün en iyi üç şarkısını bile seçemiyorsunuz.

Albüm "After" gibi mükemmel diyebileceğimiz intro diyebileceğimiz bir şarkıyla açılıyor. İkinci şarkı olan "Volte-Face" gaz oranı oldukça yüksek olan, yürürken dinlediğinizde adımlarınızı hızlandıran bir şarkı. "Conceiving You" şarkısını ise ortak payda olarak görebilirim. Herhangi bir insanın bu şarkıyı sevemeyeceğine inanmıyorum. Özellikle albümü ilk dinleyenlerde bu nasıl bir şarkı etkisi yaratabilecek cinsten... Gore metal fanlarından tutun kendini rapçi olarak adlandıran tanıdığım herkes bu şarkıyı dinlediğinde etkisi altında kalıyor. Dördüncü şarkı belki de albümün ekstremum noktası albüme de ismini veren "Second Life Syndrome" üç parçadan oluşan şarkıda... Gitarlar, bateriler ve özellikle benim mest olduğum bas gitarlar ve Riverside'in en önemli karakteristik özelliği vokaliyle tamamında bir çok duyguyu hissedebileceğiniz ve müziği duyabileceğiniz bir şarkı... Beşinci şarkı "Artificial Smile" sözleriyle insanı şaşırtan bana her dinlediğimde bir çıkış parçası gibi gelen bir şarkı. Gereğinden fazla sert gibi gelse de insanın sinirlerini yatıştırmak yada arttırmak için bire bir... Altıncı şarkı "I Turned You Down" mükemmel bir soloyla başlıyor, sözleri ve müziğiyle olsun sözleri kısa da olsa insanı derinden etkileyen bir şarkı. Yedinci şarkı "Reality Dream III" "Out To Myself" albümündeki "Reality Dream I ve II"'nin devamı niteliğinde diyebiliriz. Sadece vokalimizle bir yerlerde değiliz mesajını her enstrümental şarkısında olduğu gibi bu şarkıda da veriyor. Zaman zaman hızlanan ve yavaşlayan temposuyla üst düzeyde bir parça. Sekizinci parça "Dance With Shadow" albümün en uzun ikinci parçası. Sözleri bazı sorunlu ilişkilerle ilgili olan bu şarkı özellikle sözleriyle birlikte dinlenildiğinde insanda olan etkisi biraz daha fazla oluyor. Tüm müzik enstrümentallerinin ve vokalin şarkının bir kısmında daha ön plana çıktığı bir şarkı olmuş. Şarkının yedinci dakika civarlarında giren solo yine insanı kendinden geçiriyor. Dokuzuncu şarkı "Before" albümün kapanış şarkısı Duda'nın sesiyle -gerçekten son zamanlarda duyduğum en mükemmel ses- açılıyor. Yavaş temposuyla albümün bittiğini bize haber veren şarkının -her ne kadar albümün bitmesini istemesek de- özellikle son kısmı outro için tam biçilmiş kaftan...

Grudziñski'nin adeta büyülü diyebileceğimiz parmakları, Duda'nın melankolik ve insanı etkileyici sesi ve bas gitardaki yeteneği, Lapaj'ın her bastığı akoru ve notayı içimizde hissedirmesi, Kozieradzki'nin bize şarkıları hissettiren bagetleri albümü gerçekten gönül rahatlığıyla mükemmel olarak adlandırmamıza yardımcı oluyor. Riverside'ın melankolik havası bu albümle de sonuna dek sürüyor. Yine de "Out To Myself"'den biraz daha sert bir albüm olduğunu ve progressive metal ögelerinin biraz daha ön plana çıktığını söyleyebilirim. ,

Riverside'ın yeni albümü yani trilojinin üçüncü albümünün ise Eylül 2007'de çıkması bekleniyor o zamana dek beklemekten başka bir çaremiz yok. Son zamanlarda ülkemizde en çok görmek istediğim grup olan Riverside umarım bir vakit bize de kendilerini canlı dinleme şansı verir.

| b4usleep sabit link

Şarkı Listesi
1. After(03:31)

2. Volte-Face(08:40)

3. Conceiving You(03:39)

4. Second Life Syndrome(15:40)

5. Artificial Smile(05:27)

6. I Turned You Down(04:34)

7. Reality Dream III(05:01)

8. Dance With The Shadow(11:38)

9. Before(05:23)

 
Kadro
Mariusz Duda - bass gitar, vokal

Piotr Grudziñski - gitar

Piotr "Mittloff" Kozieradzki - davul

Michal Lapaj - klavye
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay