Kullanıcı Girişi | Üyelik
Carees Of Steel
Rush
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1975
Ortalama Oy :


| Al sabit link
Rush'ın en beğendiğim albümü. Lakeside Park ve The Necromaner gibi farklı tadları bir arada bulundurmasının yanında Rush'ın en kaliteli şarkılarından olan Fountain Of Lamneth'in varlığı albümü çok daha özel bir konuma yerleştiriyor.

Fountain of Lamneth parçasının bu kadar tutulmasının bir nedeni de prog. rock öğlerini içinde barındırması ve özgün bir yaratıcılıkla oluşturulan konsept ile karıştırılması sayesinde bir çok prog.rock grubuna örnek teşkil etmesi belki de. Şarkıya "Life is just a candle, and a dream must give it flame" gibi felsefik liriklerin yanında hayat ile Fountain Of Lamneth Dağı arasında kurulan benzetmeler ile edebi üslüp oluşuturlan söz yazarlığının yanında gitar soloları ve bateri solosu müzikal açıdan da dinleyicilere büyük haz veriyor.

Daha sonraki albümlerde (80sonrası 90lar vs.) kanımca daha çok hard rock'a kayan çizgilerinin (tamamen kişisel bir çıkarımdır bu, öyle değil diye itiraz ederseniz önünüzde eğilirim) yanında Caress Of Steel albümü The Necromancer ve Fountain Of Lamneth gibi parçalar ile beraber prog.rock müziğini bir üst seviyelere taşıyor.

| morphine sabit link
Hard rock kalıbı demek pek de yanlış değil. Özellikle bu tarza en çok (bence) Counterparts albümünde yaklaştılar. Hold Your Fire albümünde biraz yaklaşmışlardı bu tarza synth kullanımında dolayı bir endüstriyellik vardı zaten ama hard rock 'ın temelini bu albümlerde attılar. Counterparts bence en müthiş albümlerinden.

Şarkı Listesi
Side 1

1- Bastille day (4:36)
2- I think I'm going bald (3:35)
3- Lakeside Park (4:07)
4- The necromancer: 12:30
I) Into the darkness (4:20)
II) Under the shadow (4:25)
III) Return of the prince (3:51)

Side 2

5- The Fountain of Lamneth: 19:50
I) In the valley (4:17)
II) Dialects and narpets (1:00)
III) No one at the bridge (4:15)
IV) Panacea (3:12)
V) Bacchus plateau (3:12)
VI) The fountain (3:48)

Toplam Süre: 44:38

 
Kadro
Geddy Lee: Bas Gitar, Vokal
Alex Lifeson: Gitar
Neil Peart: Davul Perküsyon
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay