Kullanıcı Girişi | Üyelik
Mirage
Camel
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1974
Ortalama Oy :


| lysterfjord sabit link
Progressive rock a en büyük başlama nedeni. Dinlenebilirliği çok kolay olmayan ama nispeten yeni başlayanların dinleyebileceği bir albüm. Progressive tarihinin en büyüklerinden biridir. Albüme inanılmaz bir duygu yoğunluğu ve bir o kadar da coşkunluk hakim. Melodik bir parça olan "Freefall" dan sonra gelen "Supertwister" ile hayatımda müzikte daha önce hissedemediğim şeyleri hissetmiş, flüte aşık bir insan konumuna gelmiş bulunuyorum. "Nimrodel" gibi üstün bir parça da bu albümdedir ve çok iyi bir kompozisyondur kanımca. Kapanışta albümün en karmaşık ve en sağlam parçası olan "Lady Fantasy" çıkar karşımıza. Hüzünlüdür... Gazdır... Eşi benzeri yoktur... Bu şarkıyla 70'lere döneriz, 70'lerde hissederiz hep beraber. Mutluyuzdur...

| omardiyejon sabit link
Mirage, progressive rock tarihinin bana kalırsa yanına pek de yanaşılamamış, eşi benzerine rasgelmenin imkansıza yakın olduğu, türün o değişken yapısı içerisine bile diğerlerinden ayrı, tek başına durabilen nadir albümlerinden birisi.

Yüzeysel bir tanımlama yapmak istersek mirage için, 'son derece agresif bir canterbury scene albümü' yorumunu yapabiliriz. zira bol tekrara dayalı saykodelik öğeler, emprovizasyon gibi değil gibi enstrüman kullanımı, akıp giden sololar, çok temel agresif rock'n roll yürüyüşleri ve naif caz tınılarının beraber servis edildiği bir albümden bahsediyoruz. tabi yer yer flütle sağlanan o senfonik altyapıyı da görmezden gelmemek gerek.

Albümün hissi konusunda yukarda da belirttiğimiz gibi öne çıkan öğe bana kalırsa agresifliği. fakat o tadına doyamadığımız ve bizleri bizden alan camel naifliği de duyguları sıkça harekete geçirmekte. özellikle flütle sağlanan melodik yapı yer yer o kadar muhteşem bir hal alıyor ki yaşamak isteyip isteyebileceğiniz en yoğun hazları yaşıyorsunuz müzik adına. dinleyiciye tatmak istediği her türlü duyguyu her dinleyişte farklı bir şekilde sunabilir mirage. ruh halinize göre şekil alır ve sizi her türlü sarıp sarmalar.

freefall albümün agresifliği konusunda ipuçları vererek başlayan bir şarkı. supertwister ise albümün diğer yüzünün temsilcisi, naif ve kırılgan. son derece melodik. nimrodel albümün en hakkı yenen şarkısı. sirk müziği tarzında görkemli bir giriş, dinamik bir flüt çalımı ve bardens'in ipleri ele alması. earthrise lady fantasy sillesinin ağır gelmemesi adına güzel bir agresiflik içermekte.

ve lady fantasy...türün en muhteşem şarkılarından birisi. kendisini anlamak için latimer ustanın icrası esnasında ağladığı görüntüleri izlemek gerek. o anı hissedebilmek için çaba göstermek gerek...

camel imparatorluğunun başkentidir mirage. hazmetmek için sona bırakın. fakat başarabildiğinizde bir daha terketmeyin, zira kaledesinizdir. ucuz, özensiz ve değersiz müziğe karşı yakaladığınız zaferin tadını çıkarın.

Şarkı Listesi
1. Freefall (5:47)
2. Supertwister (3:20)
3. Nimrodel (9:12) - The procession - The Whit Rider
4. Earthrise (6:42)
5. Lady Fantasy (12:46)
6. Supertwister (Bonus, Live 1974) (3:14)
7. Mystic Queen (Bonus, Live 1974) (6:09)
8. Arubaluba (Bonus, Live 1974) (7:44)
9. Lady Fantasy (Bonus, Original Basing Street Studios Mix 1973) (12:59)
 
Kadro
- Peter Bardens / keyboards
- Andy Latimer / vocals, guitars, flute
- Doug Ferguson / bass, vocals
- Andrew Ward / drums
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay