Kullanıcı Girişi | Üyelik
Train of Thought
Dream Theater
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 2003
Ortalama Oy :


| valday sabit link
Dream Theater bugüne dek yaptığı en sert albüm olma ayrıcalığını kazanmış albümdür. Bu konuda "Awake" i tahttan indirip kendisi oturmuştur. Şarkılara baktığımız zaman yavaş sayılabilecek bir tek Vacant var o da Sream of Consciousness'e bir geçiş sayılır. Albümde bolca düşük akorda çalınan şarkılar olması yanında, 7 telli gitarla çalınan şarkılar olması nedeniyle (This Dying Soul, In the Name of God) albüm zaten sert olma potansiyelini baştan gösteriyor.

Önceki albümlerle fazla benzeşmeyen bir sounda sahip olan albüm, progresiflik dışında az da olsa heavy metal öğeleri de içeriyor. Özellikle "As I am" i ilk dinlediğimde aklıma ilk gelen Megadeth oldu. Duygu olarakta çok daha agresif bir albüm olmuş öncekilere göre. Az ama öz şarkıdan oluşan albümdeki şarkıların çöğunun süresi çok fazla. Bu kadar fazla uzun şarkı yapıp dinleyici sıkmamak zor bir iş, ama yapan Dream Theater olunca iş değişiyor. Özellikle "In the Name of God" o kadar uzun olmasına rağmen farklı ritmler çok güzel kombine edilmiş, geçişler o kadar iyi yapılmışki, üst üste bile defalarca dinlenebilinecek bir şarkı çıkmış ortaya.

Albümdeki vokallerde öncekilere göre farklı olmuş. En çok dikkat çeken daha fazla gırtlak kullanımı olması. Her ne kadar Master of Puppets'ı James LaBrie'den dinledikten sonra kendisinin gırtlak kullanımından ümidi kesmiş olsamda, bu albümde vokaller müziğin gazını kesinlikle çok iyi vermiş. Milyonarca deli solo, sapık davul atağı, çılgın bass partisyonu ve gitardan aşağı kalmayan klavyeler içeren ve bence D.T fanlarını kesinlikle tatmin eden bir albüm olmuştur.

| Dark-Dream sabit link
Dream Theater'ın en talihsiz albümüdür sanırsam.Birçok çevre tarafından değiştirdikleri sound ve tarzları yüzünden olumsuz tepki aldıkları ilk albümdür, bunun sinyallerini bir önceki albümde vermiş dahi olsalar, bu denli farklı bir soundu kimse beklemiyordu...
Dream Theater'ın bu albümüne progressive-metal olarak bakmaktansa 90ların heavy metali, hatta metallica-tool kırması bir soundda heavy-metal yaptılar desek daha açıklayıcı olur, düşük tonlu gitarlar, riff konusunda 5li pmlerin ağırlığı, vokallerin daha sert tonlaması, rifflerin aşırı tekrarı ile Dream Theater'ın 2. perdesi olarak sayılabilir ki bu değişim benim gibi birçok seveneni de gruptan soğutmuştur, Metropolis 2 zirvesinden sonra, bu albümü hic yapmamaları lazımdı.

Giriş güzel açılıyor, farklı bir tını oldukça tempolu cesur bir şarkı.Ardından, sıkıcı ve tekrarlayan şarkılar giriyor, This Dying Soul kesinlikle çok soğuk bir şarkı, güzel başlasa da zamanla kendini tekrarlıyor. Endless Sacrifice ,Vacant ve zor icarlı bir şarkı olan Stream of Consciosness vasatın üstünde.In The Name Of God'da biryere kadar oldukça iyi bir şarkı ama genel olarak vasat ve vasatın üstü bir albüm. Bir Images and Words veya Metropolis 2 ile kesinlikle boy ölçüşemez.

Şarkılar uzun ama çok rahat yarı süresine düşürülebilir nitelikte. jazzdan uzaklaşılmış 80lerin ruhundan uzaklaşılmış, zengin bir altyapıdan uzaklaşılmış...Virtuozik anlamda, gitarlar oldukça teknik ama sololar kesinlikle çok kötü. Eski duygulu Petrucci gitmiş, bluesla fusionı harmanlayan, atonal mucizeler yaratan, içine neo-klasik ögeler katan bağırta çağırta gitar çalan adam gitmiş,yerine soğuk kısır melodili sololar atan bir adam gelmiş, evet gitarlar hızlı...
Onun dışında davullar ve bass partisyonları, özellikle basslar çok başarılı.Vokaller kendini zorluyor, alıştığımız operatik, yüksek oktavlı James Labrie yok. Onun dışında James Hetfield var.Açık tenör karakterine sahip Labrie'e kesinlikle yakışmamış, yinede farklı birşeyler duymak güzel.Hatta albümğn en iyi yanı vokal melodileri diyebilirim.Ayrıca klavyeler baya toparlayıcı olmuş.Renk katmış, İyiki de katmış.

Bunlar yanında yine de bu tür bir sound isteyen Dream Theater severlerinin bayram yaptığı bir albüm.

Şarkı Listesi
1. As I Am(07:47)
2. This Dying Soul(11:28)
3. Endless Sacrifice(11:24)
4. Honor Thy Father(10:14)
5. Vacant(02:58)
6. Stream of Consciousness(11:16)
7. In the Name of God(14:15)
 
Kadro
James LaBrie - Vocal
John Myung - Bass Gitar
John Petrucci - Gitar
Mike Portnoy - Davul
Jordan Rudess - Keyboard
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay