Kullanıcı Girişi | Üyelik
Phideaux & Mogon Promotional Issue
Phideaux
Albüm Türü : Best Of / Toplama
Yayın Yılı : 2012
Ortalama Oy :


| bay.c sabit link
Genel olarak Amerikalı gruplardan pek de umduğunu bulamayan, onları teknik olarak oldukça iyi ama ruhu doyurmayan sıkıcı topluluklar olarak nitelendiren mütevazi bir prog takipçisi olarak belki de ilk kez beni yerime mıhlayan, şimdiye kadar olan tüm düşüncelerimi tekzip ettiren bir grupla karşı karşıya kaldım.

Phideaux öyle yeni bir grup değil, bilindiği üzere 1990'ların başından beri yaptığı ayrıcalıklı albümlerle prog dünyasında tüm takdirleri haklı olarak topluyor. Peki benim -bir hayli geç kalarak- bu son toplama albümle takdircilerin arasına hararetle katılmamı sağlayan bu grubun ayrıcalığı ne?

Bu ayrıcalık, 70'lerin sounduna sıkı sıkıya bağlı olması bu yanıyla retro progresif olarak nitelendirilmesi muhtemel topluluğun, standart bir sound taklitçisi olma tuzağına düşmeden oldukça başarılı aranjmanlar, melodik gücü yüksek besteler, şaşırtıcı ritmik atlayışlar ve ayrıksı müzikal anlayışa sahip olmasından kaynaklanıyor.

Bahsi geçen albüm, grubun eski kayıtlarındaki bestelerin farklı yorumları ve konser performanslarından oluşuyor. Özellikle yakın dönemin destansı uzun bestelerinden-20:40 d.k- Chupacabras'da mükemmel bir canlı performans sergilenmiş. 70'leri çağıran mellotron geçişleri, her müzisyenin üstün enstrüman hakimiyeti, nefis vokaller, trompet, flüt gibi nefeslilerle zenginleşen besteler, yerel folk motiflerinin şarkılara başarıyla yedirilmesi, karamsarlık, iyimserlik ve gizem dengesi gayet iyi tutturulmuş bir albüm kimyası, tartışmasız yılın en iyi kayıtlarından biri...

Sözün özü ; 2012 en iyi prog albümleri listelerinde -bu konuda iddialıyım-kesinlikle göreceğiniz bu albümü sadece listede görmekle yetinmeyin, en kısa zamanda dinleyin derim naçizane...

Şarkı Listesi
1. Thank You for the Evil (4:37)
2. Tempest of Mutiny (8:12)
3. Strange Cloud (7:32)
4. Out of the Angry Planet (7:38)
5. Chupacabras (20:51)
6. Snuff (10:52)
7. The Chairs (7:21)
 
Kadro
- Phideaux Xavier / acoustic guitar, piano, vocals
- Ariel Farber / vocals, violin
- Valerie Gracious / vocals
- 'Bloody' Rich Hutchins / drums
- Mathew Kennedy / bass guitar
- Gabriel Moffat / electric guitar
- Linda Ruttan Moldawsky / vocals, metal percussion
- Molly Ruttan / vocals
- Mark Sherkus / keyboards, piano
- Johnn Unicorn / keyboards, saxophone, vocals
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2018 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay